Strona główna
opoka.org.pl
2022-03-02 09:10
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Polonia solidarna z Ukrainą

Francja, Niemcy, Kanada, Australia, Wielka Brytania, Hiszpania, USA, Wyspy Kanaryjskie - polska społeczność na całym świecie pomaga Ukrainie. Wszyscy czujemy się wstrząśnięci wiadomościami, które docierają do nas z Ukrainy. "W takich chwilach czujemy potrzebę solidarności z naszymi braćmi i siostrami, którzy cierpią biedę z powodu wojny. Wspieramy ich naszą modlitwą i postem, ale nasze wsparcie może też przybrać konkretny, materialny wyraz".

Szefowa Instytutu Pileckiego w Berlinie Hanna Radziejowska pośród kartonów z darami dla Ukrainy

„Uchodźcy będą poszukiwać Boga”. Powstała aplikacja dla wiernych z Ukrainy

Polskie Misje Katolickie, parafie, organizacje polonijne, polskie placówki, firmy i osoby prywatne włączają się w pomoc humanitarną dla Ukrainy. 

Polacy za granicą też pomagają Ukrainie. Odzew jest ogromny

Polska Misja Katolicka w Niemczech:  "Wszyscy czujemy się wstrząśnięci wiadomościami, które docierają do nas w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. W takich chwilach czujemy potrzebę solidarności z naszymi braćmi i siostrami, którzy cierpią biedę z powodu wojny. Wspieramy ich naszą modlitwą i postem, ale nasze wsparcie może też przybrać konkretny, materialny wyraz. Nawiązaliśmy kontakt z placówkami Caritas w Polsce, na konto których możecie Państwo wpłacać pieniądze przeznaczone na wsparcie ukraińskich uchodźców w Polsce oraz potrzebujących przebywających na terenie Ukrainy" - napisał ks. Michał Wilkosz, Rektor PMK w Niemczech.

Polska Misja Katolicka w Niemczech wspiera Charków

Pomoc organizuje także Misja Katolicka w Hamburgu.

Zaangażowało się także Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. W Domach Polonii prowadzonych przez tę organizację schronienie znajdują uchodźcy z Ukrainy, m.in. w Pułtusku.

„W ramach Centrum Pomocy Humanitarnej Stowarzyszenia przygotowujemy kolejne transporty z pomocą kierowaną m.in. do naszych Domów Polskich na Ukrainie oraz do stacji charytatywnych w Samborze i Stryju. Środowiska Polaków skupione wokół Domów Polskich w Barze, Żytomierzu, Samborze i w wielu ośrodkach przekazują nam bieżące informacje o potrzebach naszych rodaków” – informuje na FB Stowarzyszenie.

Czytaj więcej...

Holenderska Polonia także nie jest obojętna wobec dramatu Ukrainy. Gdy amsterdamska gazeta „Het Parool” opublikowała artykuł o akcji pomocy zorganizowanej przez Bibliotekę Polską w Amsterdamie, kolejki darczyńców ustawiały się każdego dnia zbiórki.

„Amsterdamski e-supermarket Crisp użyczył nam powierzchni magazynowej, bo w pewnym momencie nie mieliśmy gdzie składować paczek. Firma ta zawiozła je potem do firmy transportowej. Niektóre zakłady delegowały swoich pracowników w ramach wolontariatu pracowniczego. Holendrzy z FastLane Ukraine jeżdżą do Polski, przywożąc Ukraińców do Holandii. Jadą pustym busem, więc zabrali nasze paczki do Lublina” – mówiła portalowi Polonia.nl Agata Chromcewicz-Fluit, szefowa Biblioteki Polskiej w Amsterdamie.

Polonia francuska także nie została obojętna – Ukrainę wspierają Polska Misja Katolicka, Instytut Polski w Paryżu, parafie, indywidualne osoby. "Od pierwszej niedzieli Wielkiego Postu Polska Misja Katolicka we Francji uruchomiła ogólnokrajową inicjatywę pomocy dla Ukrainy. Zachęcam wszystkie wspólnoty parafialne oraz wszystkich, którzy chcą włączyć się w to dzieło, do udziału w akcji – napisał ks. Bogusław Brzyś, rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji, w komunikacie skierowanym do rodaków.

Dary gromadzone są w katedrze św. Włodzimierza Wielkiego w Paryżu, a potem wysyłane na Ukrainę. W samym tylko regionie Paryża Polonia uruchomiła ok. 30 punktów zbierania darów. Polskie Stowarzyszenie Polonica na południu Francji w Aix-en-Provence zebrało blisko 150 ton pomocy humanitarnej.

Dziś wszyscy jesteśmy Ukrainą”. Polacy na Wyspach Owczych też pomagają

„Dziś jesteśmy wszyscy Ukrainą. Jestem wzruszona tym, ile dostajemy pomocy od wszystkich. Co tutaj się dzieje, wierzcie mi, przechodzi nasze oczekiwania” – pisze w mediach społecznościowych Sabina Poulsen, Polka mieszkająca na Wyspach Owczych, która zainicjowała tam zbiórkę darów i pieniędzy dla Ukraińców. W ciągu jednego dnia grupa, którą utworzyła, zjednoczyła 2 tys. Farerczyków. Dary kontenerem popłynęły do Polski.

„Jesteśmy z Wami” - pomaga też Nowy Jork. Tamtejsza Fundacja Jana Pawła II zebrała ok. 20 tys. dolarów – współpracuje z polskim Caritas. Z kolei Marek Skulimowski, prezes Fundacji Kościuszkowskiej pomaga na polsko-ukraińskiej granicy. Organizacja zebrała już ok. 140 tys. dolarów.

Polacy na Teneryfie również pamiętają o Ukrainie. 4 marca, w dniu koncertu Giny Damalfi, Polki, w barze Vibetenerife prowadzonym przez Polaków w Puerto Colon przeprowadzono kwestę we współpracy z Fundacją Ocalenie. 

Do Braci Ukraińców - Polska szkoła w Madrycie także zorganizowała zbiórkę pomocy dla Ukrainy.

– Chcieliśmy wyjść naprzeciw potrzebom i już w piątek zebraliśmy pieniądze na konto Stowarzyszenia „Wspólnoty Polskiej”, a kolejna wpłata jest planowana. 23 marca organizujemy polski piknik seniora, podczas którego odbędzie się loteria. Dochód z niej przeznaczony będzie na pomoc Ukrainie – mówi Bożena Iwanowska, dyrektor Polskiego Biura Usług Społecznych „PolCare” z przedmieścia Melbourne w Oakleigh.

Irlandia - jest wiele zbiórek dookoła: w sklepach, szkołach, organizacjach, polskich kościołach. Zbiórkę na środki medyczne organizuje m.in. Centrum Together-Razem, które działa na rzecz migrantów z Polski i Europy wschodniej – mówi Anna Pomazańska, Polka mieszkająca pod Dublinem.

W Kanadzie mieszka ponad milion osób pochodzenia ukraińskiego, co sprawia, że jest to największa społeczność zagraniczna w tym kraju i trzecia co do wielkości społeczność ukraińska, poza Ukrainą i Rosją.

– Organizowane są m.in. zbiórki w kościołach. Ze względu na dużą społeczność ukraińską w Montrealu wiele osób zanosi bezpośrednio dary do ukraińskiego kościoła. Organizatorzy zamieścili w internecie listę najbardziej potrzebnych artykułów i przez Polskę wysyłają je na Ukrainę – mówi Małgorzata Warzocha, Polka mieszkająca pod Montrealem. Zbiórkę prowadzi także Polski Instytut Naukowy w Kanadzie.

Przed klubem Orła Białego w Londynie utworzyły się gigantyczne kolejki. Ludzie masowo przynoszą dary serca dla ofiar Putina. Tak liczna pomoc zaskoczyła nawet organizatorów akcji. Po apelu w mediach społecznościowych o dary dla mieszkańców Ukrainy, te zaczęły napływać lawinowo. 

Marzena Bielecka, Polka mieszkająca w Stafford w Wielkiej Brytanii 7,5 tony darów

Postanowiła działać – ogłosiła zbiórkę dla Ukrainy w mediach społecznościowych, ale pierwszy dzień nie przyniósł spektakularnych zmian, dalej bez odzewu. Dopiero kolejne dni były przełomowe. W ciągu następnych 2 dni Marzena z innymi osobami, które się włączyły w organizację pomocy, uzbierali 7,5 tony darów. Marzena gromadziła je na własnym podwórku. Potem zostały przewiezione ciężarówką na granicę Polski z Ukrainą.

Czytaj więcej: pl.aleteia.org/

Zobacz także: 

Bp Lechowicz do Polonii: pomagajcie kształtować świadomość społeczną za granicą

KOŚCIÓŁ DLA UKRAINY -  zapraszamy do śledzenia podstrony KEP o pomocy Kościoła dla Ukrainy: codziennie aktualizowane dokumenty, informacje i aktualności z polskich diecezji. Zapraszamy do włączenia się w pomoc poprzez modlitwę, pomoc materialną i różne wolontariaty.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2022-02-25 09:13:34
miniaturka

Dzień modlitwy w intencji osób skrzywdzonych

W Kościele w Polsce, decyzją Episkopatu, dzień duchowego towarzyszenia osobom skrzywdzonym obchodzony jest w pierwszy piątek Wielkiego Postu. W tym roku Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich przeżywany będzie 4 marca.
2022-02-28 12:52:07
miniaturka

Spotkanie dwóch komisji Konferencji Episkopatu Polski

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz Komisja Wychowania Katolickiego spotkały na omawianiu programu formacyjnego
2022-03-01 09:22:24
miniaturka

Bp Lechowicz do Polonii: pomagajcie kształtować świadomość społeczną za granicą

Najważniejszą sprawą jest oczywiście modlitwa, która ma ogromną moc – mówi delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, zachęcając, by w środowiskach polonijnych nie ustawały modlitwy. Kolejnym rodzajem zaangażowania, o które bp Lechowicz prosi Polaków poza ojczyzną, jest pomoc finansowa Ukrainie i jej uchodźcom. Nie bez znaczenia jest też kształtowanie świadomości społecznej w środowiskach, w których żyjemy.
2022-03-01 21:58:17
miniaturka

Komunikat Komisji Wychowania Katolickiego KEP po posiedzeniu w dniu 01.03.2022 r.

1 marca 2022 roku odbyło się posiedzenie Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Spotkanie odbyło się w formie zdalnej (on-line)
2022-03-03 09:04:32
miniaturka

List Kard. O'Malleya - przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich

"Z ciężkim sercem piszę dziś do Was wszystkich, wspominając jak ledwie pół roku temu zebraliśmy się razem w Warszawie (...) Nasze dzieło ochrony zaczyna się od ochrony godności człowieka" - napisał kard. Seán O'Malley, przewodniczący PCPM.
2022-03-04 08:22:22
miniaturka

Kościół w Polsce tworzy wspólnotę ze zranionymi wykorzystaniem seksualnym

Skrzywdzeni mają prawo liczyć na nasze duchowe towarzyszenie – zwrócił uwagę abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Kościół w Polsce przeżywa 4 marca Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich.