Modlitwy w intencji osób skrzywdzonych odbędą się w pierwszy piątek Wielkiego Postu w całej Polsce. „Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, by zranieni mogli odczuć wsparcie całej wspólnoty Kościoła” – zaapelował abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. W komunikacie odczytywanym w parafiach w niedzielę poprzedzającą Dzień modlitwy i pokuty wyjaśnił też, że niezależnie od tego kto był sprawcą krzywdy – czy osoba duchowna, czy świecka – osoby zranione wykorzystaniem seksualnym mają prawo liczyć, że nie zabraknie im naszego duchowego towarzyszenia.
Pomoc w przeżyciu I piątku Wielkiego Postu we wszystkich wspólnotach parafialnych w Polsce stanowią przygotowane materiały duszpasterskie, zamieszczone na stronie wspolnotazezranionymi.pl. Znajdują się tam rozważania drogi krzyżowej i rozważania różańcowe, propozycje homilii oraz modlitwy wiernych w trakcie Mszy św. w intencji osób zranionych.
Już w przeddzień Dnia modlitwy i pokuty na Jasnej Górze podczas Apelu Jasnogórskiego osoby zranione wykorzystaniem seksualnym zostaną objęte modlitwą. Ta intencja wybrzmi również w Dzień modlitwy i pokuty, 4 marca, w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach podczas modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia. Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak będzie w tym dniu przewodniczył drodze krzyżowej oraz Eucharystii w katedrze gnieźnieńskiej.
– Jest oczywiste, że modlitwa za osoby skrzywdzone i podejmowana pokuta za straszne grzechy nie mogą być jedyną formą odpowiedzi Kościoła na przestępstwa seksualne popełniane wobec małoletnich i bezbronnych. Pomoc osobie zranionej powinna polegać m.in. na empatycznym przyjęciu i wysłuchaniu, udzieleniu profesjonalnej pomocy terapeutycznej oraz przeprowadzeniu procesu sądowego. Ale też w wielowymiarowej odpowiedzi Kościoła, nie może zabraknąć wytrwałej modlitwy i szczerej pokuty, bo bez nich podejmowana przez Kościół reakcja, pomoc i przeciwdziałanie nie będą pełne i adekwatne. Gdybyśmy się ograniczyli do modlitwy i pokuty, to jedynie pozorowalibyśmy działania. Gdybyśmy także – a we wspólnocie Kościoła może przede wszystkim – w taki duchowy sposób nie odpowiedzieli na zło, z którym się zmagamy – to ślizgalibyśmy się po powierzchni, nie wchodząc w głąb i nie dotykając istoty dramatu – podkreśla ks. Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.
Osoby, które doświadczyły wykorzystania seksualnego, podkreślają, że wsparcie, które otrzymują od wspólnoty Kościoła, która modli się za nie w Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich, jest im potrzebne. „Dla mnie, osoby skrzywdzonej wykorzystaniem seksualnym przez księdza, ten dzień jest bardzo ważny. Jednoczy wspólnotę Kościoła przy nas, aby nas wysłuchać, otoczyć modlitwą i miłością. (...) Ten dzień jest nie tylko wypełniony modlitwą do Boga, ale jest także głośnym krzykiem do sumień, aby te tragiczne wydarzenia, które zniszczyły życie tak wielu z nas, już nigdy się nie powtórzyły” – podkreśla Tomasz. „Każdego roku zaczynam myśleć o pierwszym piątku Wielkiego Postu i oczekiwać go dużo wcześniej. (...) pokorna obecność, dzielenie bólu, słowo „przepraszam” brzmią tego dnia dla mnie tak szczególnie. Wierzę, są one dla mnie i Wspólnoty Kościoła drogą do siebie nawzajem” – pisze w swoim świadectwie na stronie wspolnotazezranionymi.pl skrzywdzona wykorzystaniem seksualnym w Kościele.
Tygodniki katolickie – Niedziela, Gość Niedzielny, Tygodnik Idziemy, Przewodnik Katolicki i Tygodnik Powszechny – dołączyły do swoich wydań broszurkę ze słowem zachęty Delegata KEP do włączenia się w modlitwę we wspólnotach parafialnych, a także z informacjami o duchowym i realnym wsparciu dla osób zranionych wykorzystaniem seksualnym. Fundacja Świętego Józefa, powołana przez Konferencję Episkopatu Polski, wydała w 2021 r. kwotę 1 300 730,34 zł na bezpośrednią pomoc osobom zranionym wykorzystaniem seksualnym we wspólnocie Kościoła, a także profesjonalizację kościelnego systemu reagowania, pomocy i prewencji.
Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich obchodzony jest w Kościele w Polsce od 2017 r. W odpowiedzi na apel papieża Franciszka, Konferencja Episkopatu Polski ustaliła, że w Polsce będzie on obchodzony co roku w pierwszy piątek Wielkiego Postu.
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: