Strona główna
opoka.org.pl
2022-03-01 21:56
ks. Tomasz KOPICZKO

Komunikat Komisji Wychowania Katolickiego KEP po posiedzeniu w dniu 01.03.2022 r.

1 marca 2022 roku odbyło się posiedzenie Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Spotkanie odbyło się w formie zdalnej (on-line)

Autor/źródło: photogenica.pl, licencja: Jak album

Głównym tematem spotkania była refleksja nad motu propio papieża Franciszka „Antiquum ministerium”, wprowadzającym posługę katechety. Zgodnie z zachętą papieża Franciszka również Kościół w Polsce pragnie wsłuchiwać się w głos Ducha Świętego, aby poprzez posługę katechety jak najlepiej służyć wspólnocie wierzących i potrzebujących. Pierwszym zadaniem urzędowego katechety ma być docieranie z Ewangelią do tych, którzy żyją na peryferiach. Wzorem ich posługi są mężczyźni i kobiety z czasów apostolskich, którzy pomagali Pawłowi w głoszeniu Ewangelii. Urzędowy katecheta ma być nauczycielem i mistagogiem, towarzyszem drogi i pedagogiem, który naucza w imieniu Kościoła. Posługa ta - jak podkreśla Przewodniczący Komisji bp Wojciech Osial - może być szansą dla Kościoła polegającą na jeszcze większym zaangażowaniu osób świeckich w dzieło nauczania i posługiwania.

Członkowie i Konsultorzy Komisji po raz kolejny podjęli także jednoznaczną decyzję wsparcia idei równoważnej alternatywy dla lekcji religii i etyki w szkolnym programie nauczania. Wynika to z szeroko rozumianej troski o wychowanie moralne dzieci oraz młodzieży. Komisja Wychowania Katolickiego wyraża stanowisko, że uczniowie powinni mieć wolny wybór pomiędzy religią a etyką. Jednak to do strony rządowej należy ostateczna decyzja i troska o właściwy kształt zapisu prawnego.

Poruszono także inne zagadnienia dotyczące bieżących spraw katechezy i wychowania religijnego w Polsce.

ks. dr Tomasz Kopiczko
sekretarz Komisji Wychowania Katolickiego

Warszawa, 01.03.2022 r.

 


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2022-02-28 12:52:07
miniaturka

Spotkanie dwóch komisji Konferencji Episkopatu Polski

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz Komisja Wychowania Katolickiego spotkały na omawianiu programu formacyjnego
2022-03-01 09:22:24
miniaturka

Bp Lechowicz do Polonii: pomagajcie kształtować świadomość społeczną za granicą

Najważniejszą sprawą jest oczywiście modlitwa, która ma ogromną moc – mówi delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, zachęcając, by w środowiskach polonijnych nie ustawały modlitwy. Kolejnym rodzajem zaangażowania, o które bp Lechowicz prosi Polaków poza ojczyzną, jest pomoc finansowa Ukrainie i jej uchodźcom. Nie bez znaczenia jest też kształtowanie świadomości społecznej w środowiskach, w których żyjemy.
2022-03-01 10:12:16
miniaturka

Polonia solidarna z Ukrainą

Francja, Niemcy, Kanada, Australia, Wielka Brytania, Hiszpania, USA, Wyspy Kanaryjskie - polska społeczność na całym świecie pomaga Ukrainie. Wszyscy czujemy się wstrząśnięci wiadomościami, które docierają do nas z Ukrainy. "W takich chwilach czujemy potrzebę solidarności z naszymi braćmi i siostrami, którzy cierpią biedę z powodu wojny. Wspieramy ich naszą modlitwą i postem, ale nasze wsparcie może też przybrać konkretny, materialny wyraz".
2022-03-03 09:04:32
miniaturka

List Kard. O'Malleya - przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich

"Z ciężkim sercem piszę dziś do Was wszystkich, wspominając jak ledwie pół roku temu zebraliśmy się razem w Warszawie (...) Nasze dzieło ochrony zaczyna się od ochrony godności człowieka" - napisał kard. Seán O'Malley, przewodniczący PCPM.
2022-03-04 08:22:22
miniaturka

Kościół w Polsce tworzy wspólnotę ze zranionymi wykorzystaniem seksualnym

Skrzywdzeni mają prawo liczyć na nasze duchowe towarzyszenie – zwrócił uwagę abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Kościół w Polsce przeżywa 4 marca Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich.
2022-03-07 20:48:41
miniaturka

O wieloaspektową promocję ludzkiego życia w jego fazie prenatalnej

W 1993 r. weszła w życie ustawa „O planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży”