Strona główna
opoka.org.pl
2025-04-14 19:23
Biuro KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Zmarł Biskup Piotr Turzyński

Dzisiaj w godzinach popołudniowych, po doświadczeniu trudu choroby, w wieku 60 lat, odszedł do Domu Ojca bp Piotr Wojciech Turzyński, biskup pomocniczy Diecezji Radomskiej, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i ds. Duszpasterstwa Nauczycieli. WSPANIAŁY CZŁOWIEK, KAPŁAN I BISKUP- OPIEKUN I PRZYJACIEL POLONII Zawsze oddany drugiemu człowiekowi. Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie.

Biskup Piotr w swoim zawołaniu biskupim umieścił słowa: „Ecclesia Mater – Mater Ecclesiae” („Kościół Matka – Matka Kościoła”). Maryi, Matce Kościoła, Matce Miłosierdzia zawierzajmy w naszych modlitwach śp. Księdza Biskupa Piotra wypraszając dla niego łaskę oglądania Boga twarzą w twarz - napisał bp Marek Solarczyk w komunikacie skierowanym do wiernych  po śmierci biskupa  Piotra Turzyńskiego.

Biskup Piotr TURZYŃSKI, Biskup Pomocniczy Radomski

Od 14 marca 2022 roku pełni funkcję Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Dewiza biskupia: „Ecclesia Mater – Mater Ecclesiae” („Kościół Matka – Matka Kościoła”)

Funkcje w Konferencji Episkopatu Polski

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli

Członek (z wyboru) Rady Stałej KEP (od 2018)

Członek Rady ds. Społecznych

Członek Komisji Nauki Wiary

Członek Komisji Duchowieństwa

Członek Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP

___________________________

BIOGRAM

Piotr Wojciech Turzyński urodził się 28 września 1964 roku w Radomiu jako syn Juliana i Heleny z domu Rzadkowskiej. Miał dwoje rodzeństwa. Sakrament chrztu świętego otrzymał w parafii Najświętszego Serca Jezusowego na Glinicach w Radomiu i od najmłodszych lat był ministrantem na Borkach w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus, następnie w parafii Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Struga oraz od powstania nowej parafii na Osiedlu Akademickim przy kościele św. Królowej Jadwigi.

Uczęszczał do IV LO im. Tytusa Chałubińskiego w Radomiu do klasy o profilu matematyczno-fizycznym, a egzamin maturalny zdał w roku 1982. W szkole średniej był animatorem Ruchu Światło-Życie.

Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie otrzymał 28 maja 1988 roku w konkatedrze radomskiej z rąk bp. Edwarda Materskiego.

Studia w seminarium uwieńczył tytułem magistra teologii obronionym na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Praca magisterska napisana pod kierunkiem ks. prof. Stanisława Kowalczyka nosiła tytuł: „Elementy antropologii filozoficznej ks. Józefa Tischnera”.

Po święceniach kapłańskich ks. Turzyński przez rok pracował jako wikariusz w parafii pw. Matki Odkupiciela w Ostrowcu Świętokrzyskim. Tutaj prowadził grupę ministrantów, dwie schole i młodzieżową grupę oazową, a w mieście duszpasterstwo nauczycieli.

Niemal każdego roku, także w czasie studiów zagranicznych i po powrocie do kraju, jeździł i jeździ na wakacyjne rekolekcje Ruchu Światło-Życie dla młodzieży i rodzin.

W 1989 roku rozpoczął studia patrystyczne w Instytucie Patrystycznym Augustinianum w Rzymie. Instytut jest związany z Papieskim Uniwersytetem Lateraneńskim i jest jedyną tego typu uczelnią w Europie, prowadzącą studia specjalistyczne z dziedziny teologii pierwszych wieków chrześcijaństwa.

Po uzyskaniu kościelnego licencjatu z teologii i nauk patrystycznych w 1992 roku rozpoczął studia doktoranckie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W czasie kursu doktoranckiego uczestniczył także w wykładach w Papieskim Instytucie Orientalnym, prowadził poszukiwania naukowe w Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych Ameryki, a także uczestniczył w kursie języka francuskiego w Paryżu w Institut Catholique.

Pracę doktorską na temat „Canticum novum w teologii świętego Augustyna. Studium nad Komentarzem do Psalmów” napisał pod kierunkiem o. prof. Gilles Pelland’a i obronił ją w 1995 roku na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, uzyskując tytuł doktora teologii.

Po powrocie do Polski został ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Funkcję tę pełnił do 2006 roku, kiedy to został wicerektorem tejże uczelni. W radomskim seminarium był również wykładowcą patrologii, wstępu do teologii i teologii duchowości. W 2013 roku został mianowany adiunktem na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

W czerwcu 2014 roku, na podstawie dorobku naukowego i książki pod tytułem „Piękno w teologii św. Augustyna. Próba systematyzacji augustyńskiej estetyki teologicznej” oraz kolokwium habilitacyjnego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, uzyskał tytuł naukowy doktora habilitowanego.

Szczególnym przedmiotem Jego zainteresowań naukowych, i nie tylko, był Orygenes, św. Augustyn z Hippony oraz Ojcowie pustyni.

Ks. Piotr Turzyński był miłośnikiem Fiodora Dostojewskiego oraz J. R. R. Tolkiena i literatury fantasy. Lubił teatr i film, muzykę irlandzką i poezję śpiewaną. Grał na gitarze, kochał góry oraz jeździ na nartach i grał w siatkówkę.

17 stycznia 2015 roku papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym Diecezji Radomskiej ze stolicą tytularną Usula. Święcenia biskupie przyjął 28 lutego 2015 roku w Katedrze pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Jego dewizą biskupią były słowa: „Ecclesia Mater – Mater Ecclesiae” (Kościół Matka – Matka Kościoła).

W ramach Konferencji Episkopatu Polski pełnił funkcje delegata ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i delegata ds. Duszpasterstwa Nauczycieli. Był też członkiem: Rady Stałej KEP, Rady ds. Społecznych, Komisji Nauki Wiary, Komisji Duchowieństwa oraz Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP.

Ostatnią z jego inicjatyw, jako duszpasterza nauczycieli i wychowawców, była Narodowa Pielgrzymka Nauczycieli i Pracowników Oświaty do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück w marcu 2025 roku. Jednak z powodu choroby nie mógł w niej uczestniczyć.

diecezja.radom.pl/ BP KEP

www.emigracja.episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2025-04-09 14:13:45
miniaturka

148 Europejska Pielgrzymka Polonijna do Lourdes

Od blisko 150 lat Polonia pielgrzymuje do Lourdes. Tradycją stało się, że pielgrzymka jest organizowana przez Polską Misję Katolicką we Francji w łączności z Polonią innych krajów i odbywa się w okolicach uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego. W tym roku Pielgrzymka odbędzie się w dniach 28-31 maja br. Zapraszamy bardzo serdecznie na to historyczne, polonijne wydarzenie.
2025-04-09 14:20:52
miniaturka

Międzynarodowe Polonijne Święto Pięćdziesiątnicy

Zaproszenie na Międzynarodowe Polonijne Święto Pięćdziesiątnicy, 6-8 czerwca 2025. Drodzy Młodzi z całej Europy i świata - z radością zapraszamy Was na Międzynarodowe Święto Pięćdziesiątnicy 2025! To wyjątkowe wydarzenie połączy młodych Polaków z różnych krajów i kultur, żeby wspólnie obchodzić Zesłanie Ducha Świętego, zawierać nowe przyjaźnie doświadczyć jedność w różnorodności. Czeka na Was różnorodny program, pełen muzyki, spektaklów tanecznych, warsztatów i wielu innych atrakcji. Spotkanie odbędzie się w Haus Concordia w Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech. Serdezcnie zapraszamy!
2025-04-10 10:34:58
miniaturka

Prezydium KEP odpowiedziało na pismo z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski skierowało kolejne pismo do Prezesa Rady Ministrów dotyczące odpowiedzi na wniosek o udzielenie informacji publicznej, przesłany do Premiera Donalda Tuska 17 lutego br.
2025-04-15 10:27:54
miniaturka

Nocna Droga Krzyżowa Polaków w Wiedniu

W ciszy i modlitwie Polonia wiedeńska przeszła nocną Drogę Krzyżową z Kahlenbergu do Krzyża Papieskiego, by lepiej przeżyć Wielki Tydzień. Wydarzenie, organizowane już po raz siódmy przez katolickie internetowe Radio Droga, rozpoczęło się Mszą św. w Polskim Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu. „Jest pewien wysiłek i trud, który trzeba włożyć w przeżywanie tego nabożeństwa” – mówił podczas homilii ks. Maciej Cepielik CM, opiekun duchowy Radia Droga. „Każda «nasza» Droga Krzyżowa jest odpowiedzią na miłość Pana Jezusa i Jego trud” – dodał.
2025-04-15 12:35:24
miniaturka

Bp Turzyński: To było dziesięć niezwykłych i intensywnych lat mojego biskupstwa

To było dziesięć niezwykłych i intensywnych lat mojego biskupstwa - mówił biskup Piotr Turzyński w ostatnim wywiadzie tuż przed rocznicą przyjęcia sakry. Dodał, że w tym okresie doznał wielu łask Bożych i mógł poznać wspaniałych ludzi. Bp Piotr zmarł w poniedziałek, 14 kwietnia o godzinie 18.15.
2025-04-15 15:19:26
miniaturka

Rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji wspomina bp. Turzyńskiego

Zmarłego w poniedziałek po długiej chorobie bp. Piotra Turzyńskiego, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, wspominają rektorzy Polskich Misji Katolickich i innych środowisk polonijnych. Ks. Bogusław Brzyś, rektor PMK we Francji powraca do rekolekcji kapłańskich, które, pomimo zaawansowanej choroby, bp Piotr wygłosił we wrześniu ubiegłego roku w Zakopanem dla kapłanów posługujących wśród francuskiej Polonii.