Strona główna
opoka.org.pl
2025-04-14 15:20
Biuro KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Nocna Droga Krzyżowa Polaków w Wiedniu

W ciszy i modlitwie Polonia wiedeńska przeszła nocną Drogę Krzyżową z Kahlenbergu do Krzyża Papieskiego, by lepiej przeżyć Wielki Tydzień. Wydarzenie, organizowane już po raz siódmy przez katolickie internetowe Radio Droga, rozpoczęło się Mszą św. w Polskim Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu. „Jest pewien wysiłek i trud, który trzeba włożyć w przeżywanie tego nabożeństwa” – mówił podczas homilii ks. Maciej Cepielik CM, opiekun duchowy Radia Droga. „Każda «nasza» Droga Krzyżowa jest odpowiedzią na miłość Pana Jezusa i Jego trud” – dodał.

Po nabożeństwie grupa pielgrzymów wyruszyła w nocną, 12-kilometrową trasę obejmującą 14 stacji, prowadzącą przez wzgórze Leopoldsberg, Kahlenbergerdorf i Nussdorf, aż do Krzyża Papieskiego w Parku Naddunajskim. W czasie wędrówki była możliwość przystąpienia do spowiedzi i chwile na osobistą refleksję.

„To nie tylko rozważanie Męki Chrystusa, ale też moment, by zastanowić się nad swoim życiem” – powiedziała pani Monika, uczestnicząca w wydarzeniu po raz piąty. „Przyniosłam ze sobą wszystkie troski i kłopoty – wyznała pani Ewa. – Podczas tej wędrówki czułam, że nie jestem sama”.

Intencje uczestników obejmowały m.in. modlitwę o pokój na świecie, o zdrowie dla Ojca Świętego, za Polskę i Austrię. „Powierzaliśmy także codzienne intencje naszych słuchaczy” – zaznaczył Stanisław Salamon, redaktor naczelny Radia Droga.

W tym roku trasa nawiązywała do 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II i łączyła dwa miejsca związane z jego pobytem w Wiedniu: kościół św. Józefa na Kahlenbergu oraz Krzyż Papieski. W sanktuarium znajduje się tablica upamiętniająca jego wizytę z 1983 r. oraz kaplica Matki Bożej Częstochowskiej z kopią Jasnogórskiej Ikony, poświęconą przez papieża Polaka.

Krzyż Papieski, wzniesiony przez austriackiego architekta Jörga Mayera z okazji Mszy św. odprawionej przez Jana Pawła II podczas Katholikentag 11 września 1983 r., mierzy 40 metrów i waży 56 ton. Odnowiony i ponownie poświęcony w 2012 r., jest dziś miejscem modlitwy i regularnych nabożeństw, organizowanych przez stowarzyszenie „Papstkreuz im Donaupark”.

Nocna Droga Krzyżowa zakończyła się wspólną modlitwą przy Krzyżu Papieskim. „Bardzo dziękuję panu Stanisławowi z Radia Droga za tę inicjatywę, za to, że udaje mu się zbliżać ludzi do siebie i – przede wszystkim – do Boga” – podsumowała pani Monika.

Za: Family News Service/Radia Droga z Polskifr.

Zdjęcia: Radio Droga

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2025-04-09 14:20:52
miniaturka

Międzynarodowe Polonijne Święto Pięćdziesiątnicy

Zaproszenie na Międzynarodowe Polonijne Święto Pięćdziesiątnicy, 6-8 czerwca 2025. Drodzy Młodzi z całej Europy i świata - z radością zapraszamy Was na Międzynarodowe Święto Pięćdziesiątnicy 2025! To wyjątkowe wydarzenie połączy młodych Polaków z różnych krajów i kultur, żeby wspólnie obchodzić Zesłanie Ducha Świętego, zawierać nowe przyjaźnie doświadczyć jedność w różnorodności. Czeka na Was różnorodny program, pełen muzyki, spektaklów tanecznych, warsztatów i wielu innych atrakcji. Spotkanie odbędzie się w Haus Concordia w Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech. Serdezcnie zapraszamy!
2025-04-10 10:34:58
miniaturka

Prezydium KEP odpowiedziało na pismo z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski skierowało kolejne pismo do Prezesa Rady Ministrów dotyczące odpowiedzi na wniosek o udzielenie informacji publicznej, przesłany do Premiera Donalda Tuska 17 lutego br.
2025-04-15 09:32:38
miniaturka

Zmarł Biskup Piotr Turzyński

Dzisiaj w godzinach popołudniowych, po doświadczeniu trudu choroby, w wieku 60 lat, odszedł do Domu Ojca bp Piotr Wojciech Turzyński, biskup pomocniczy Diecezji Radomskiej, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i ds. Duszpasterstwa Nauczycieli. WSPANIAŁY CZŁOWIEK, KAPŁAN I BISKUP- OPIEKUN I PRZYJACIEL POLONII Zawsze oddany drugiemu człowiekowi. Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie.
2025-04-15 12:35:24
miniaturka

Bp Turzyński: To było dziesięć niezwykłych i intensywnych lat mojego biskupstwa

To było dziesięć niezwykłych i intensywnych lat mojego biskupstwa - mówił biskup Piotr Turzyński w ostatnim wywiadzie tuż przed rocznicą przyjęcia sakry. Dodał, że w tym okresie doznał wielu łask Bożych i mógł poznać wspaniałych ludzi. Bp Piotr zmarł w poniedziałek, 14 kwietnia o godzinie 18.15.
2025-04-15 15:19:26
miniaturka

Rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji wspomina bp. Turzyńskiego

Zmarłego w poniedziałek po długiej chorobie bp. Piotra Turzyńskiego, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, wspominają rektorzy Polskich Misji Katolickich i innych środowisk polonijnych. Ks. Bogusław Brzyś, rektor PMK we Francji powraca do rekolekcji kapłańskich, które, pomimo zaawansowanej choroby, bp Piotr wygłosił we wrześniu ubiegłego roku w Zakopanem dla kapłanów posługujących wśród francuskiej Polonii.
2025-04-15 15:29:42
miniaturka

Uroczystości pogrzebowe śp. biskupa Piotra Turzyńskiego

Uroczystości pogrzebowe śp. biskupa Piotra Turzyńskiego, biskupa pomocniczego Diecezji Radomskiej, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej odbędą się we wtorek, 22 kwietnia, w katedrze pw. opieki NMP w Radomiu. Biskup zostanie pochowany w Grobie Biskupów Radomskich na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu.