Referaty wygłosili: dr hab. Adam Zadroga (KUL) – „Praca katechety – inspiracje duchowe i moralne”; ks. dr Radosław Mazur (USz) – „Znaczenie służby w katechezie”; ks. dr Tomasz Kopiczko (UKSW) – „Czy można wychować do służby na lekcji religii prof. Klaudia Cymanow-Sosin (UPJPII) – „Bezinteresowność wyrażana w służbie – o powinnościach ludzi mediów w dziele ewangelizacji”; Joanna Staniś-Rzepka (AMU) – „Wychowanie do służby w rodzinie”; ks. Rafał Główczyński (Ksiądz z osiedla) – „Wychowanie do służby w parafii”.
Konferencja odbyła się w wersji hybrydowej - stacjonarnie oraz on-line. Tematami, na które zwrócili uwagę prelegenci dotyczyły m.in. takich zagadnień jak: zobowiązania duchowe i moralne wobec pracy; refleksja nad pracą katechety w szkole; Bóg jako źródło sukcesów w pracy; postawa służby ukazana przez Jana Pawła II i Benedykta XVI; służba w dokumentach katechetycznych i oświatowych; świadomość służebnej misji, którą posiada katecheta; wezwanie do konkretnych działań służby u Ojca Świętego Franciszka. Zaprezentowano wyniki badań na grupie maturzystów dotyczące obrazu lekcji religii i Kościoła; rozumienie przez młodych ludzi zagadnienia „Służby Słowu Bożemu”.
Prelegenci zgodnie dostrzegli zagrożenia polaryzacji, zwłaszcza pośród ludzi młodych. Z jednej strony kształtuje się grupa osób zaangażowanych w posługę w Kościele a z drugiej strony całkowicie obojętnych. Priorytetem duszpasterskim i katechetycznym staje się troska o przekazywanie prawdziwego wizerunku Kościoła oraz chrystusowego orędzia. Jest to wyznacznik skutecznej pracy nie tylko kapłana czy katechety, ale także dziennikarza lub osoby szukającej sposobów ewangelizacji poprzez media. Podstawowym ogniwem w wychowaniu do służby jest jednak rodzina. Następnie przestrzeń parafii lub szkoły powinny wspomagać ten proces wychowania.
ks. Mateusz Adamski
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: