Strona główna
opoka.org.pl
2022-05-18 10:13
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Obchody Dnia Polonii i Miesiąca Polskiego Dziedzictwa na Islandii

15 maja odbyły się w stolicy Islandii Reykjaviku obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Na uroczystości udali się przedstawiciele prezydenta, rządu i parlamentu, a także a także przedstawiciele środowisk duchownych, akademickich i opiniotwórczych. Kilkugodzinny pobyt na Islandii zawierał bardzo bogaty program. Polska delegacja spotkała się w ambasadzie RP z Polakami mieszkającymi na Islandii. Centralnym punktem dnia była Msza św. w katedrze pw. Chrystusa Króla w Reykjaviku. Eucharystii przewodniczył pochodzący ze Słowacji bp David Tencer OFMCap.

Minister Dziedziczak w Islandii: Trzeba walczyć o Polskę w świecie społeczeństwa informacyjnego

Pełnomocnik Rządu do Spraw Polonii i Polaków za Granicą, Minister Jan Dziedziczak, zaprosił do wspólnego świętowania obchodów Dnia Polonii oraz miesiąca polskiego dziedzictwa z Polonią w Islandii przedstawicieli środowisk politycznych, parlamentarnych, akademickich, duchownych  i opiniotwórczych współpracujących z Rodakami za granicą.

W wizycie udział wzięli min.: Pan Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Pani Małgorzata Gosiewska, Wicemarszałek Sejmu, posłowie i senatorowie – członkowie komisji odpowiedzialnych za kontakty z Polonią, a także Przełożona Generalna Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej -  M. Ewa Kaczmarek, Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego ks. Krzysztof Olejnik SChr oraz Dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP ks. Leszek Kryża SChr.

W Ambasadzie RP w Reykjaviku uczestnicy delegacji spotkali się z naszymi Rodakami. Wśród zaproszonych gości byli przedstawicie Polonii w Islandii zaangażowani m.in. w prace w jednostkach samorządu terytorialnego, edukację oraz prowadzenie stowarzyszeń i organizacji zrzeszających naszych rodaków w Islandii.

Podczas obchodów Dnia Polonii w Islandii zaproszeni goście złożyli wieniec na grobie marynarzy SS „Wigry”, który tragicznie zatonął podczas konwoju 15 stycznia 1942 roku. Część gości odwiedziła również polskie siostry karmelitanki w Hafnarfjörður, które na islandzkiej ziemi mieszkają, pracują i modlą się od 1984 r.

Centralnym punktem dnia była Msza św. w katedrze pw. Chrystusa Króla w Reykjaviku. Eucharystii przewodniczył pochodzący ze Słowacji bp David Tencer OFMCap. Podczas uroczystości ordynariusz miejsca poświęcił sztandar polskiej szkoły im. Jana Pawła II przy Ambasadzie RP. Szkoła powstała w 2020 r. i jest na Islandii pierwszą szkołą podlegającą pod Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Uczęszcza do niej ponad 300 polskich dzieci. 

Wizyta w Islandii rozpoczęła tradycję corocznych majowych spotkań i świętowania z Polonią i Polakami w miejscach, gdzie mieszkają. 

Statystyki mówią o 25 tys. osób polskiego pochodzenia mieszkających w Islandii. Szacunki te obejmują pracowników sezonowych, osoby bez zarejestrowanego pobytu oraz o podwójnym obywatelstwie. Są miejscowości, gdzie Polacy stanowią powyżej 30% wszystkich mieszkańców. Prawie tysiąc polskich dzieci uczy się języka polskiego w 19 szkołach, zarówno islandzkich, jak i społecznych, a także prowadzonych przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. 

Foto galeria

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2022-05-07 09:13:38
miniaturka

Szkolenie dla dyrektorów specjalnych ośrodków wychowawczych

Zagadnieniu seksualności dzieci i młodzieży poświęcony będzie wykład dr. Marka Babika dla dyrektorów specjalnych ośrodków wychowawczych. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele Biura Delegata KEP i Fundacji Świętego Józefa KEP.
2022-05-13 09:14:37
miniaturka

Orędzie papieskie na 108. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

Obecność migrantów i uchodźców stanowi wielkie wyzwanie, ale także okazję do rozwoju kulturowego i duchowego wszystkich. Dzięki nim mamy możliwość lepszego poznania świata i piękna jego różnorodności – napisał papież Franciszek w orędziu na 108. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, który przeżywać będziemy w niedzielę 25 września pod hasłem: „Budować przyszłość z migrantami i uchodźcami”.
2022-05-13 15:43:49
miniaturka

Warsztaty dla delegatów w Gnieźnie

W poniedziałek 16 maja z uczestnikami spotka się abp Wojciech Polak, Prymas Polski i Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.
2022-05-19 12:28:18
miniaturka

Wychowanie do służby a katecheza

Ogólnopolska Konferencja naukowa zatytułowana „Wychowanie do służby a katecheza”, zorganizowana przez Naukowe Koło Katechetyków UKSW odbyła się 18 maja 2022 r.
2022-05-19 20:32:36
miniaturka

MEiN: w polskich szkołach religii uczy 40,2 tys. katechetów i 4 tys. nauczycieli etyki

We wszystkich typach polskich szkół, od przedszkoli po szkoły ponadpodstawowe i branżowe, lekcji religii uczy 40,2 tys. katechetów, a etyki 3827 nauczycieli tego przedmiotu – wynika z danych przekazanych KAI przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
2022-05-19 20:40:02
miniaturka

Prawda, wolność, solidarność - wakacyjne spotkania z księdzem Jerzym Popiełuszką

Muzeum i Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki organizuje w terminie 3-7 sierpnia Szkołę Letnią "Prawda, wolność, solidarność - wakacyjne spotkania z księdzem Jerzym Popiełuszką".