W czasie konferencji był czas na wymianę doświadczeń pomiędzy poszczególnymi krajami Europy. Ks. Eugenio Bruno reprezentujący Watykańska Dykasterię odpowiedzialną za ewangelizację zaznaczył, że wrażliwość na człowieka i na jego kulturę jest dziś jednym z priorytetów. Jest to założenie nie tylko zapisane w dokumentach, ale także praktykowane w życiu.
Wymiana doświadczeń w dyskusji oraz prezentacja sytuacji jak wygląda dialog Kościoła ze światem kultury pokazała, że jest wiele przestrzeni, gdzie dzieję się to od lat i przynosi dobre owoce. Jak zaznaczali przedstawiciele Malty i Czech od dawna szkoła jest przestrzenią promocji kultury Kościoła katolickiego. Przedstawiciele krajów skandynawskich dzielili się swoim doświadczeniem dialogu na poziomie ekumenicznym i międzywyznaniowym. W Austrii przestrzeń spotkań muzycznych staję się okazją do podjęcia i prowadzenia owego dialogu.
Na czele Polskiej delegacji stoi Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski ksiądz biskup Wojciech Osial. Podkreślał on, że podejmowany temat jest na stałe obecny w programie duszpasterskim i katechetycznym w Kościele katolickim w Polsce. Zaznaczył także, że potrzeba wielu działań polegających na towarzyszeniu współczesnemu człowiekowi, który staje naprzeciwko wyzwań współczesnej kultury.
Ks. Rene Camilieri z Malty podkreślił, że trudno o jeden uniwersalny model parafii. Nie da się stworzyć ani zaproponować jednego powszechnego i uniwersalnego modelu parafii. Potrzeba natomiast wrażliwości eklezjalnej, aby rozpocząć programowanie posługi duszpasterskiej od tego co mówi Bóg a nie od założeń instytucjonalnych. Pytania o współczesnego człowieka i model parafii nakazują szukać odpowiedzi poza strukturami. Raczej należy bazować na trosce o wspólnotę. Należy także pamiętać, że Kościół sam w sobie nie jest celem a ma wspierać człowieka w drodze do świętości i zbawienia. Temu właśnie ma służyć parafia.
Jak pokazała dyskusja przedstawicieli różnych krajów europejskich, potrzeba wiele cierpliwości i otwartości na problemy współczesnych ludzi. Nie jest uzasadnieniem ciągłe odwoływanie się do przeszłości, ale zgodnie z zasadą permanentnego odnawiania Kościoła, należy poszukiwać nowych rozwiązań.
Poszczególni prelegenci zauważyli, że potrzeba często odwagi, aby sprostać wyzwaniom, które stawia Kościołowi współczesna kultura. Nie należy skupiać się na trudnościach i na tym co dzieli a raczej na tym co łączy i pozwala prowadzić dialog. Siłą Ewangelii nie jest jej mądrość filozoficzna lub teologiczna a to że jest skierowana do człowieka. Potrzeba też ewangelicznej pedagogii, aby parafia stała się szkołą uczniów Jezusa a nie „fabryką chrześcijan”.
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: