KONGRES RODZIN POLONIJNYCH - ZAPISY
O tym, dlaczego warto wziąć udział w Kongresie Rodzin Polonijnych, przypominamy na 150 dni przed jego startem. Oto pięć podstawowych powodów, na jakie zwracają uwagę organizatorzy i prelegenci wydarzenia:
1. „Udowodnimy, że rodzina to najlepsza inwestycja na świecie” – powiedziała w nagraniu promującym Kongres Grażyna Koszałka, wiceprzewodnicząca Polonijnej Rady Rodziny. Aby poznać konkretne metody i narzędzia służące dobru rodziny, warto ten wrześniowy weekend spędzić w Gdańsku. „Zapraszam Was na to doświadczenie spotkania, dzięki któremu każdy z nas wychodzi trochę ubogacony własnymi doświadczeniami, własnymi historiami i wspólnym zatrzymaniem się i pochylaniem nad prawdą i wspólnym poszukaniem tego, co jest naprawdę dobrem wspólnym dla naszego małżeństwa, dla naszej rodziny” – zachęcił ks. Jarosław Szymczak, prezes Fundacji Pomoc Rodzinie.
W programie znalazło się wiele ciekawych wykładów i warsztatów, a także możliwość konsultacji indywidualnych, dzięki czemu wydarzenie nie jest tylko teoretyczne, ale przede wszystkim praktyczne. Organizatorzy przygotowali także opiekę nad dziećmi i specjalne dla nich zajęcia.
2. Kongres poświęcony jest aktualnym problemom i wyzwaniom, z jakimi mierzą się polskie rodziny na emigracji. Prelegenci pochylą się m.in. nad „inwazją elektroniki” w życiu zwłaszcza młodych członków rodzin oraz podejmą temat właściwego podejścia do finansów w rodzinie, aby łączyły, a nie dzieliły małżonków. Chcemy „spojrzeć na problemy, którymi żyją te rodziny i pomóc im w wychowaniu dzieci, zachowaniu wierności, podtrzymaniu wiary i polskości” – podkreślił delegat KEP bp Piotr Turzyński, zapraszając do Gdańska. „Dziś ludzie gonią, szukają sukcesów, dorabiają się, nie wiedząc, że często gubią szczęście. Jedynym źródłem szczęścia człowieka jest relacja z Bogiem i drugim człowiekiem” – podkreślili Jadwiga i Jacek Pulikowscy, znani eksperci w dziedzinie budowania rodzinnych relacji.
3. Prelegenci i wykładowcy pozwolą na nowo odkryć piękno i wartość ludzkiego życia, aby maksymalnie zrealizować jego potencjał. „Chciałabym Państwa zachwycić życiem, tak ja się zachwycam od strony biologicznej i opowiedzieć jak dziś rozmawiać z młodym człowiekiem na tematy graniczne, związane z naszym życiem” – zaznaczyła Magdalena Rokicka, biolog molekularny, bioetyk. „Będzie dużo o człowieku, jego potencjale, możliwościach, które w każdym z nas są. Bardzo często leżą odłogiem, nieruszane” – dodał dziennikarz, trener terapii uzależnień Rafał Porzeziński.
4. Kongres Rodzin Polonijnych podkreśla znaczenie czynników duchowych w budowaniu więzi rodzinnych. W tym roku uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję poznać historię objawień Maryi w Kibeho i ich znaczenie dla współczesnych rodzin.
„Modlitwa to dar od Boga, a zarazem duży wysiłek, który spaja rodzinę, dodaje siły w pokonywaniu problemów. Maryja w Kibeho mówi wiele jak modlić się szczerym sercem, jak wykorzystać ten wielki dar do budowania prawdziwej rodziny” – powiedział ks. Leszek Czeluśniak, marianin, Dyrektor Centrum Formacji Maryjnej w Kibeho. „Maryja prosiła o odmawianie różańca, prosiła o wprowadzenie kultu Jej Niepokalanego Serca. Maryja daje rady rodzinom” – dodał ks. Andrzej Jakacki, pallotyn, misjonarz z Rwandy.
W ramach przygotowania do Kongresu w każdy pierwszy wtorek miesiąca odbywa się nowenna do Matki Bożej z Kibeho w intencji małżeństw i rodzin polonijnych. Modlitwa jest też transmitowana: https://www.youtube.com/watch?v=Z2OzLRcdE-E
5. Kongres Rodzin Polonijnych jest niecodzienną okazją do spotkania z polskimi rodzinami z całego świata i poznania bliżej Ojczyzny. Uczestnicy Kongresu dzięki Karcie uczestnika, podczas spotkania będą mieli możliwość podróżowania darmowym transportem po Gdańsku, a także skorzystania ze specjalnej oferty turystycznej – więcej informacji: https://kongresrodzinpolonijnych.pl/czaswolny.qbpage
Nagrania prelegentów zachęcających do wzięcia udziału w Kongresie można znaleźć na kanale YouTube Rodzina na Emigracji: https://www.youtube.com/@rodzinanaemigracji/videos
Za: Family News Service
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: