W bogatym programie VII Światowego Kongresu Rodzin Polonijnych zostaną podjęte zagadnienia związane z budowaniem i umacnianiem dojrzałych relacji małżeńskich i rodzinnych, komunikacji i rozwiązywania konfliktów, reemigracji oraz tematy dotyczące wychowania i wspierania rozwoju dzieci i młodzieży. Będzie m.in. mowa o roli rodziny w przezwyciężaniu kryzysów rozwojowych dzieci, o potrzebach młodego człowieka - czyli co mu potrzeba do szczęścia, o tym jak pomóc nastolatkom w pokonaniu samotność, bezsensu, jak wychowywać do korzystania z mediów elektronicznych. Zostanie też podjęty temat reemigracji, czyli sprawy powrotu rodziny emigracyjnej do Polski.
Więcej informacji:https://emigracja.episkopat.pl/rodzina
PAKIETY KONGRESOWE
PEŁNY - 165 Euro - Uczestnictwo w kongresie z pełnym wyżywieniem (od piątku kolacja do niedzieli obiad) i z noclegiem na miejscu
DOJEŻDŻAJĄCY - 91 Euro - Uczestnictwo w kongresie z obiadem i kolacją, bez noclegów
ZWIEDZANIE BRUKSELI - 38 Euro - Dodatkowy nocleg z niedzieli na poniedziałek wraz ze śniadaniem. Niedzielna kolacja we własnym zakresie. Zwiedzanie Brukseli – w niedzielę 25 sierpnia od godz. 16.00
PLAN DOJAZDU - Światowy Kongres Rodzin Polonijnych
Rodzina na Emigracji - zaproszenia
Zapisy trwają do wyczerpania miejsc!
Kongres Rodzin Polonijnych – wydarzenie, którego nie można przegapić
Jednym z tematów poruszanych na najbliższym Kongresie Rodzin Polonijnych (KRP) będzie naturalne planowanie rodziny. To cenna wiedza zwłaszcza w dobie, gdy wiele małżeństw zmaga się z problemem niepłodności. Ten temat poruszy Barbara Budziak, nauczycielka rozpoznawania płodności metodą prof. Rötzera. „Zaproponuję wam nowe spojrzenie na NPR, na obserwację, na całą płodność. Opowiem też trochę o tym, dlaczego się tego NPR-u (Naturalnego Planowania Rodziny) boimy i co możemy z tym zrobić, jak zmienić nasze myślenie i po co w ogóle nam ta zmiana. Jak oderwać Naturalne Planowanie Rodziny od antykoncepcji, ale też od ideologii i zrobić z niego to, czym faktycznie powinno być, czyli narzędzie służące małżeństwu i rodzinie wedle ich aktualnych potrzeb” – podkreśla Barbara Budziak w nagraniu dla Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.
Barbara Budziak zaprasza na Kongres Rodzin Polonijnych do Brukseli
Co Kościół proponuje rodzinie w aktualnym zmaganiu o nią samą? Nie zawsze wiedza na ten temat jest rozpowszechniona, a Kongres w Brukseli będzie okazją, żeby wiele w tej materii się dowiedzieć. Ks. Andrzej Kuczyński, jeden z prelegentów, właśnie tej tematyce poświęci swoje wystąpienie kongresowe.
ks. Andrzej Kuczyński zaprasza na Kongres Rodzin Polonijnych do Brukseli
Szczególne znaczenie w tym kontekście ma nauczanie Papieża Polaka o rodzinie. W czasie Kongresu doktor filozofii i dziennikarka Magdalena Siemion poruszy temat miłości, seksualności, cielesności człowieka w świetle teologii ciała św. Jana Pawła II. Prelegentka nazywa myśl papieską „bardzo piękną, rewolucyjną, która rzuca inne światło na sferę ludzkiego życia, która ciągle jest niedowartościowana”. Zdaniem polskiego Papieża ciało jest przereklamowane, ale „deprymowane, zamiast afirmowane”.
Magdalena Siemion zaprasza na Kongres Rodzin Polonijnych do Brukseli
Rezygnując z przybycia na najbliższy KRP, można pozbawić się możliwości zdobycia wiedzy na ważny temat wychowania młodego człowieka. S. Beata Raszczyk MChR, doktor psychologii, psychoterapeuta, wykładowca akademicki w Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, na Kongresie podzieli się swoją wiedzą. „Będziemy się zastanawiać i pochylimy się nad problemem kryzysu dziecka, jak rodzina, która doświadcza tego bolesnego zdarzenia ma się w tej sytuacji odnaleźć” – mówi w nagraniu na kanale YouTube Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. „Spróbujemy dopasować styl wychowawczy do danego okresu rozwojowego” młodego człowieka – dodaje
s. Beata Raszczyk MCHR zaprasza na Kongres Rodzin Polonijnych do Brukseli
Kongres Rodzin Polonijnych to inwestycja w siebie i rodzinę
Małgorzata Mazurek wraz z mężem jako prelegenci poruszą często pomijane zagadnienie reemigracji. Sami po wielu latach spędzonych w Niemczech i Luksemburgu zdecydowali się wrócić do Polski 2,5 roku temu.
Rozmówczyni Family News Service podkreśliła, że Polacy decydujący się na powrót do kraju, zwłaszcza po długim okresie spędzonym za granicą, nie mają potrzebnego wsparcia. „Czasami osoby bardzo szybko podejmują tę decyzję, przyjeżdżają z dużymi oczekiwaniami i rodzi się frustracja” - zaznaczyła Mazurek. Choć dla Małgorzaty i jej męża „decyzja powrotu była bardzo trafną, stuprocentową decyzją”, to jednak umie sobie wyobrazić, że „dla innych osób nie jest to rozwiązanie i mogłoby zrodzić bardzo dużo frustracji”. W związku z tym na Kongresie Mazurkowie opowiedzą, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, rozważając reemigrację.
Mimo powrotu do Polski Małgorzata Mazurek dobrze wspomina czas spędzony za granicą. „Były takie punkty, gdzie Polonia mogła się spotkać i poznać. Bardzo sobie cenię to jako wspomnienia. Zawsze dbano o tę naszą polską kulturę” - podkreśliła.
Prelegentką na najbliższym Kongresie będzie również psycholog i terapeutka Joanna Łukjaniuk. Poruszy temat kryzysu rodziny na emigracji z przekazami międzypokoleniowymi w tle. Mile wspomina poprzednie edycje wydarzenia, w których uczestniczyła. „To jest fantastyczna przestrzeń, która łączy rodziny w kilku wymiarach. Po pierwsze, w wymiarze duchowym, wiary, który jest istotą spotkań kongresowych, ale też w wymiarze czysto ludzkim, wymiany doświadczeń i uczestnictwa w wyjątkowej ‘grupie wsparcia’ połączonej kontekstem życia rodzin na emigracji” - podkreśliła Łukjaniuk. „Mnóstwo warsztatów, wykładów to jest bogactwo, które pokazuje, jakimi drogami różne osoby, które biorą udział w Kongresie, dążą do tego, żeby podtrzymywać więzi w relacjach międzypokoleniowych, żeby dbać o to, co jest najcenniejsze – o wspólnotę, jaką jest rodzina” - dodała.
Joanna Łukjaniuk zachęca do uczestnictwa również w Kongresie w Brukseli. Zaznaczyła, że nie będzie to jedynie „intelektualne spotkanie”, ale czas, podczas którego będzie można m.in. zasięgnąć opinii specjalistów w ramach konsultacji. Każda edycja wydarzenia jest niepowtarzalna. „Nawet jeżeli Kongres organizowany jest co roku, takie spotkanie twarzą w twarz, danie sobie czasu, oderwanie się od codzienności, też pomaga coś zmienić i znaleźć jeszcze jakieś inne rozwiązania na to, jak współczesna rodzina ma być w tym współczesnym świecie”- zaznaczyła w rozmowie z Family News Service.
Poprzednia edycja Międzynarodowego Kongresu Rodzin Polonijnych odbyła się w 2023 r. w Gdańsku. „Wróciliśmy z tego Kongresu pełni wrażeń, napełnieni radością spotkania się z innymi rodzinami, które dały nam swoje świadectwa, relacjonowały swoje życia na obczyźnie” - podkreślił Marcin Uchański w nagraniu dla Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, który wraz z żoną Adrianą wybiera się również na tegoroczne spotkanie polonijnych rodzin z całego świata. Dla Adriany ważne było „zobaczenie tak wielu rodzin, które wyznają wartości chrześcijańskie, które mają głęboką wiarę”. To napełniło ją nadzieją. Dodała, że organizatorzy Kongresu zadbali nie tylko o program duchowy wydarzenia, ale także sferę kulturalną, np. poprzez organizację koncertu.
Organizatorami Kongresu są Duszpasterstwo Emigracji Polskiej, Polonijna Rada Rodziny, Fundacja Pomoc Rodzinie, Instytut Studiów na d Rodzina im. abp. K. Majdańskiego w Łomiankach i Duszpasterstwo polskojęzyczne w Belgii.
Wśród tegorocznych zagadnień kongresowych znalazły się tematy takie jak: budowanie i umacnianie dojrzałych relacji małżeńskich i rodzinnych, komunikacja i rozwiązywanie konfliktów, reemigracja oraz wychowanie i wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży. W programie wydarzenia pojawią się: referaty, warsztaty, debata panelowa, wieczór integracyjny, świadectwa, zwiedzanie Brukseli, a także zawierzenie rodzin Maryi. Z uczestnikami spotkają się wybitni prelegenci.
Więcej informacji:https://emigracja.episkopat.pl/rodzina
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: