W czasie pielgrzymki świętowano również 50 lecie kapłaństwa księdza Korneliusza Polickiego, od wielu lat związanego z Polską Misją Katolicką w Szwajcarii. Dla pielgrzymujących był to piękny niezapomniany dzień w Sanktuarium Matki Bożej w Einsiedeln.
Następną okazją do wspólnego świętowania będzie pielgrzymka do Matki Bożej z Częstochowy na Przełęcz św Bernarda w sierpniu.
Sanktuarium Czarnej Madonny w Einsiedeln
Einsiedeln to najważniejsze w Szwajcarii sanktuarium maryjne. Tutaj w kościele zakonu benedyktynów znajduje się cudowna figurka Czarnej Madonny. Co roku oddaje jej cześćponad pół miliona pielgrzymów niemal z całego świata.
Malowniczo położony kościół przyciąga wzrok fasadą z dwiema wieżami o wys. 56 m, w których zamontowano 12 dzwonów. Plac przed kościołem otaczają arkady zdobione rzeźbami. Wnętrze świątyni jest pięknie ozdobione, głównie bogatymi rzeźbami i freskami. Nad świątynią wznosi się kopuła o wys. 30 m i średnicy 13,5 m. W ołtarzu znajduje się relikwiarz z czaszką św. Meinrada.
Centralnym punktem kościoła jest Kaplica Łask z czarnego marmuru. Powstała ona w XVII w. na miejscu skromnej kaplicy, w której św. Meinrad modlił się przed figurą Matki Bożej, którą otrzymał od Hildegardy, wnuczki Karola Wielkiego. Ta rzeźba spłonęła w 1465 r. Obecna figura pochodzi z połowy XV w. Od XVII w. datuje się zwyczaj ubierania jej w bogate szaty. Zaczernienie twarzy Madonny i Dzieciątka przypisuje się dymom ze świec, lamp oliwnych i pożarów. 15.08.1934 r. statuę ukoronowano.
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: