W tym roku blisko 2500 tysiąca polskich pielgrzymów przybył do największego sanktuarium Matki Bożej w niderlandzkiej części Belgii.
Z okazji jubileuszowej pielgrzymki Ks. Biskup Grzegorz w bazylice przed figurą Matki Bożej w historyczny sposób zawierzył Polonię belgijską opiece Maryi:
„Matko Boża obecna w tym sanktuarium już od pięciu wieków, pełna miłości spoglądasz na nas pielgrzymów, którzy wierni tradycji przybywamy do Ciebie już od 75 lat jako córki i synowie polskiej ziemi.
Dzisiaj z pełnym miłości oddaniem klękamy u Twoich stóp. Przyjmij godziwe pragnienia Twoich dzieci, polskich pielgrzymów, którymi opiekujesz się od 75 lat zawsze z macierzyńską troską. Twoimi jesteśmy i Twoimi pragniemy pozostać. Towarzysz nam w codziennej wędrówce naszego życia, bądź Przewodniczką, błagającą i niezwyciężoną Mocą (…). Matko Kościoła, stojąca wiernie pod krzyżem Syna, nasze ojczyste dzieje przypominają nam, że tylko z Tobą „Polonia semper fidelis”.
Dlatego także tutaj, na belgijskiej ziemi, zapatrzeni w Twoje oczy, pełne czułej miłości i miłosierdzia, powtarzamy słowa: Jestem przy Tobie, pamiętam o Tobie, czuwam!
Przyjmij więc Dobra Pani, nasz hołd czci i synowskiego oddania, który składamy Ci, jako Matce naszego Pana.
Matko Kościoła, pragniemy Cię sławić naszym życiem, tak jak czynili to Polacy przybywający przez ostatnie 75 lat w tym miejscu (…).
Bezpośrednio po dokonanym akcie zawierzenia Ksiądz Biskup rozpoczął tradycyjną procesję eucharystyczną ulicami miasta wokół bazyliki. W tym roku blisko 2500 tysiąca polskich pielgrzymów przybył do największego sanktuarium Matki Bożej w niderlandzkiej części Belgii.
Scherpenheuvel lub Montaigu czyli „Strome Wzgórze”. Od XV wieku czczona jest tu figurka Maryi. Według starych podań mała figurka pojawiła się na dębie, młody pasterz chciał ją zabrać do domu, ale gdy tylko wziął ją do ręki nie mógł się poruszyć, odzyskał sprawność dopiero, kiedy wyjęto figurkę z jego rąk i umieszczono znowu na dębie. Uznano to za cud. W 1604 r. ta sama figurka płakała krwawymi łzami, po tym cudzie przeniesiono ją do kościoła – dzisiejszej bazyliki. Od XVII w. tutejsze sanktuarium to jedno z najbardziej znanych miejsc pielgrzymkowych w Belgii.
Dokładnie 75 lat temu, 6 czerwca 1949 roku, w drugie święto Zielonych Świątek, do M.B. w Montaigu, przybyła grupa polskich pielgrzymów. Jak zapisano w kronice, tego dnia o godz. 10.30 została odprawiona uroczysta Msza św., potem Droga Krzyżowa i popołudniu uroczysta procesja Bożego Ciała ulicami miasta. Pielgrzymka zgromadziła wówczas około 4 tys. Polaków. Bogu niech będą dzięki za te minione 75 lat pielgrzymowania.
Duszpasterstwo Polskie w Belgii
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: