W poniedziałek 29 listopada br. obradowała w Warszawie Rada przy Delegacie KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Omówiono zainicjowane w poszczególnych grupach systemu projekty i przyjęto kalendarz działań na rok 2022.
Rada przy Delegacie KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ma za zadanie nakreślenie wspólnego planu działania systemu pomocy osobom skrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym oraz ochrony dzieci i młodzieży w Kościele w Polsce oraz rozwijanie współpracy między strukturami podstawowymi i pomocniczymi tego systemu. Tworzą ją: abp Wojciech Polak (delegat KEP), o. Adam Żak SJ (koordynator KEP), ks. Wojciech Rzeszowski (delegat ds. ochrony), ks. Łukasz Knieć (duszpasterz pokrzywdzonych), ks. Marek Studenski (kurator), Marta Titaniec (Fundacja Świętego Józefa KEP), ks. dr Piotr Studnicki (Biuro Delegata KEP), o. prof. Józef Augustyn SJ (Centrum Ochrony Dziecka).
Kontynuacja statystycznych badań przypadków wykorzystania seksualnego w środowisku kościelnym, terminarz szkoleń dla poszczególnych grup systemu i propozycje działań, które powinny być podjęte w najbliższym czasie – to zagadnienia podjęte na spotkaniu Rady przy Delegacie KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, która spotkała się w poniedziałek 29 listopada br. w Warszawie, część jej członów uczestniczyła w spotkaniu zdalnie. Było to pierwsze spotkanie po ukonstytuowaniu się Rady. Ustalono, że będzie się ona spotykać odtąd dwa razy w roku.
Coroczne spotkania delegatów, duszpasterzy pokrzywdzonych i kuratorów na stałe wpisują się w kalendarz działań systemu pomocy osobom skrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym oraz ochrony dzieci i młodzieży Kościoła w Polsce. W przygotowaniu tych szkoleń merytoryczną pomocą służy Koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz Centrum Ochrony Dziecka w Krakowie, a wsparciem organizacyjnym i finansowym – Fundacja Świętego Józefa oraz Biuro Delegata KEP w Warszawie. Spotkania szkoleniowo-warsztatowe dla kuratorów, duszpasterzy i delegatów zaplanowano w pierwszej połowie 2022 roku. W kalendarz działań na stałe wpisuje się Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego, obchodzony w pierwszy piątek Wielkiego Postu – najbliższy odbędzie się 4 marca 2022 r. Omówiono przygotowania z nim związane.
Przedstawiciele poszczególnych grup systemu wskazali też propozycje, które ich zdaniem zacieśnią współpracę pomiędzy delegatami, duszpasterzami i kuratorami, co umożliwi kompleksową pomoc osobom skrzywdzonym.
Działania Kościoła w Polsce w zakresie prewencji wykorzystania seksualnego osób małoletnich oraz pomocy osobom pokrzywdzonym oparte są na istniejących w diecezjach i zakonach strukturach podstawowych, podlegających bezpośrednio biskupowi lub przełożonemu zakonnemu. Tworzą je zespoły, w skład których wchodzą: delegaci ds. ochrony dzieci i młodzieży, duszpasterze osób zranionych, kuratorzy duchownych oskarżonych i/lub skazanych oraz osoby odpowiedzialne za prewencję. Strukturami pomocniczymi, wspierającymi ich prace są działające na poziomie ogólnopolskim Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz Fundacja Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski i Centrum Ochrony Dziecka. Nad całością systemu pieczę sprawuje Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, z którym ściśle współpracuje Koordynator KEP.
Pierwsze spotkanie tzw. pre-Rady złożonej z kilkuosobowych zespołów koordynujących delegatów, duszpasterzy i kuratorów oraz przedstawicieli Biura Delegata KEP, Fundacji Świętego Józefa i Centrum Ochrony Dziecka z Koordynatorem KEP oraz Delegatem KEP odbyło się w formie zdalnej 26 marca 2021 r. Po wyłonieniu z tego grona po jednym przedstawicielu, ukonstytuowała się Rada przy Delegacie KEP.
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: