W gmachu Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie przez trzy dni (27 lutego – 1 marca br.) obradowała Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. W poniedziałek (27 lutego), po odmówieniu Liturgii godzin (Modlitwa przedpołudniowa) przewodniczący komisji bp Piotr Greger powitał członków oraz konsultorów komisji i przedstawił plan zebrania. Sekretarz komisji ks. Jacek Nowak SAC odczytał protokoły dwóch poprzednich spotkań, z których jedno odbyło się w formule on-line. Po naniesieniu drobnych uzupełnień, tekst protokołów został przyjęty jednomyślnie.
Następnie ks. Jacek Nowak SAC omówił kilka aktualnych zagadnień liturgicznych. Przedstawił projekt obrzędów pogrzebowych z obecnością urny zawierającej prochy osoby zmarłej. Tekst zostanie przedstawiony na najbliższym zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. Omówił także plan działań odnośnie do wydawania kolejnych tomów (począwszy od drugiego) księgi Liturgii godzin. Wzorcowym tekstem jest księga wydana w języku łacińskim. Zwrócił także uwagę na zagadnienie odpowiedniego podziału przygotowywanego Mszału rzymskiego (ze względu na sporą ilość stron), mając na względzie praktyczny wymiar stosowania księgi. Przedstawił także problem koniecznego opracowania tekstów odnowienia profesji zakonnej w święto Ofiarowania Pańskiego (2 lutego).
Przewodniczący komisji bp Piotr Greger poinformował, iż Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, dekretem z dnia 20 grudnia 2022 roku pozytywnie odniosła się do prośby polskich biskupów, dotyczącej osoby kompetentnej do zezwolenia (w uzasadnionych sytuacjach) przyjęcia Komunii Świętej korzystając z materii chleba o niskiej zawartości glutenu. W dalszym procedowaniu biskupi polscy będą proszeni o zatwierdzenie nowego brzmienia odnośnego punktu Instrukcji Episkopatu Polski w sprawie materii Eucharystii. W dalszej kolejności bp Piotr Greger omówił sprawy bieżące, które zostały nadesłane (drogą pocztową i mailową) na adres komisji. Pierwszy dzień zebrania zakończono wspólną modlitwą Nieszporów i kolacją.
We wtorek, 28 lutego, liturgii eucharystycznej przewodniczył bp pomocniczy diecezji opolskiej Rudolf Pierskała, który wygłosił homilię. Po śniadaniu i odmówieniu liturgicznej Modlitwy przedpołudniowej komisja przystąpiła do dalszej pracy. Wiele czasu poświęcono projektowi Zasad dotyczących formacji stałej lektora, akolity i katechisty. Dokument powstaje w ścisłej współpracy z Komisją ds. Wychowania oraz Zespołem ds. Nowej Ewangelizacji. Osobą reprezentującą Komisję ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów jest ks. Stanisław Szczepaniec (Kraków).
Po obiedzie komisja podjęła prace translacyjne tekstów Mszału rzymskiego. Przedmiotem tłumaczenia stały się prefacje, które do tej pory nie zostały przetłumaczone. Prace zakończono wspólnymi Nieszporami oraz kolacją.
Ostatni dzień zajęć, 1 marca, rozpoczął się od porannej Eucharystii. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił bp pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger. Po posiłku i celebracji Liturgii godzin (Modlitwa przedpołudniowa) komisja przystąpiła do tłumaczenia kolejnych tekstów prefacji. Spotkanie zakończono modlitwą i wspólnym obiadem.
Kolejne spotkanie komisji została zaplanowane w terminie 5-6 czerwca 2023 roku w Warszawie.
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: