Strona główna
opoka.org.pl
2022-06-28 12:46
PS

Zaktualizowana wersja vademecum postępowania w sprawach wykorzystywania małoletnich

Po dwóch latach od pierwszego wydania ukazała się zaktualizowana wersja „Vademecum dotyczące wybranych kwestii proceduralnych w zakresie postępowania w przypadkach nadużyć seksualnych popełnianych przez duchownych wobec małoletnich – wer. 2.0”.

Po dwóch latach od pierwszego wydania ukazała się zaktualizowana wersja „Vademecum dotyczące wybranych kwestii proceduralnych w zakresie postępowania w przypadkach nadużyć seksualnych popełnianych przez duchownych wobec małoletnich – wer. 2.0”. Jest to narzędzie opracowane przez Dykasterię Nauki Wiary, które ma pomóc ordynariuszom, hierarchom i ich współpracownikom w prawidłowym, z kanonicznego punktu widzenia, postępowaniu w delikatnych sytuacjach, w których osoba duchowna zostaje oskarżona o przestępstwa przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z udziałem małoletnich.

Tekst, który nie ma mocy prawnej, ma na celu zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na wiedzę o praktyce ze strony osób, które w różnych rolach mają do czynienia z opisanymi sytuacjami.

Już pierwsze wydanie (16 lipca 2020 r.) zapowiadało przyszłe aktualizacje. Dykasteria Nauki Wiary zauważyła, że jego rozpowszechnianie przyczyniło się do ujednolicenia praktyki, kształcenia osób działających w tej dziedzinie i rozwiązywania problemów, na które teksty prawne nie dają wystarczających odpowiedzi.

Aktualizacja pierwszego wydania była konieczna głównie ze względu na wejście w życie VI Księgi Kodeksu Prawa Kanonicznego i „Norm o przestępstwach zastrzeżonych Kongregacji Nauki Wiary” (8 grudnia 2021), motu proprio „Fidem servare” (14 lutego 2022) i „Competentias quasdam decernere” (15 lutego 2022), a wreszcie Konstytucji apostolskiej „Praedicate evangelium” (5 czerwca 2022).

W trakcie prac rewizyjnych starannie uwzględniono między innymi różnorodny wkład ośrodków akademickich i studiów w tej dziedzinie, które napłynęły w ciągu ostatnich dwóch lat, a także stałe konfrontowanie się z rzeczywistością kościelną, która od dawna zajmuje się tą problematyką, a której sugestie okazały się cenną okazją do wyjaśnienia pewnych kwestii i udoskonalenia tekstu.

Na poziomie redakcyjnym zachowano numerację z wersji pierwszej, aby ułatwić dostęp do poszczególnych tematów osobom już zaznajomionym z Vademecum.

Ponieważ jest to również tekst otwarty na przyszłe zmiany, Dykasteria zachęca do proponowania przydatnych komentarzy.

Dokument w tłumaczeniu na język polski jest dostępny na stronie Dykasterii Nauki Wiary: VADEMECUM DOTYCZĄCE WYBRANYCH KWESTII PROCEDURALNYCH W ZAKRESIE POSTĘPOWANIA W PRZYPADKACH NADUŻYĆ SEKSUALNYCH POPEŁNIANYCH PRZEZ DUCHOWNYCH WOBEC MAŁOLETNICH - Ver. 2.0 (5 czerwiec 2022 r.)


Za: Katolicka Agencja Informacyjna

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2022-06-28 10:29:36
miniaturka

Zmiany w Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

Zmiana nazwy i zmiana personalna w gronie dotychczasowej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
2022-06-28 10:40:31
miniaturka

Szkoła zakrystian zaprasza na kurs

We wrześniu br. odbędzie się kolejny kurs w ramach Szkoły zakrystian
2022-06-28 12:08:48
miniaturka

Studia podyplomowe z profilaktyki przemocy seksualnej

15 lipca br. rozpocznie się rekrutacja na studia podyplomowe COD z zakresu profilaktyki przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży.
2022-06-29 09:34:27
miniaturka

Bp Turzyński: Miłość oparta na Bogu kształtuje człowieka i daje szczęście

We współczesnym świecie, kiedy podejście do człowieka jest często utylitarne, zewnętrzne, ważne jest, żeby wierzyć w miłość, prawdziwą miłość, która ma swoje źródło w Bogu. Ta miłość kształtuje człowieka i daje szczęście – powiedział portalowi polskifr.fr bp Piotr Turzyński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, podsumowując X Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie.
2022-06-29 10:08:31
miniaturka

Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II zawsze mógł liczyć na wsparcie Polonii i Polaków za granicą. W duchu wdzięczności za wieloletnią pomoc z inicjatywy Rektora KUL ks. prof. Mirosława Kalinowskiego zostało powołane Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą, które przygotowało ofertę bezpłatnych szkoleń, które będą prowadzone hybrydowo, zarówno online, jak i stacjonarnie. Studium KUL będzie funkcjonowało m.in. we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, USA i Kanadzie.
2022-06-29 10:55:37
miniaturka

Kongresy Rodzin Polonijnych - relacje

Troska o Rodzinę na Emigracji