O tym, jak pomóc w duchowym rozwoju osobom wykorzystywanym, a także jak odbudować zaufanie do Kościoła była mowa w ostatnim programie "Między Ziemią a Niebem" (1 marca br.). Gośćmi Pauliny Guzik byli Barbara Smolińska, psychoterapeutka i współinicjatorka inicjatywy "Zranieni w Kościele", oraz ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. W programie odtworzona została też rozmowa via Skype z Dawn Eden Goldstein.
– Potrzebujemy Kościoła, szczególnie świeckich, księży i zakonników także, ale przede wszystkim od świeckich, że nauczą się jak duchowo towarzyszyć ofiarom nadużyć seksualnych – podkreśliła Goldstein. – Myślę, że zbyt często myślimy, że tylko profesjonaliści mogą dotrzeć do pokrzywdzonych. Istnieją oczywiście pewne aspekty, które mogą być prowadzone tylko przez profesjonalistów, np. pokrzywdzeni nie powinni być zachęcani do ujawniania szczegółów na temat ich krzywdy z kimś, kto nie jest profesjonalistą. Ale należy tym samym zaznaczyć, że są rzeczy, które każdy świecki może zrobić dla ofiar nadużyć, aby towarzyszyć komuś, kto doznał krzywdy, polega to na byciu obecnym dla osoby skrzywdzonej, byciu kimś, kto słucha, rozumie, kto może w odpowiednim momencie skierować taką osobę na profesjonalną terapię. My, którzy potrzebujemy uzdrowienia, nie tylko potrzebujemy go od profesjonalistów. Potrzebujemy często po prostu przyjaciela, kogoś kto wysłucha, potrzyma za rękę. Potrzebujemy, żeby Kościół zachęcał świeckich do apostolstwa towarzyszenia. Papież Franciszek wiele mówi o towarzyszeniu. I nie tylko kapłani i zakonnicy powinni to robić, przede wszystkim ja i ty, świeccy ludzie, powinniśmy towarzyszyć skrzywdzonym – zaznaczyła Goldstein.
Skrzywdzona seksualnie w dzieciństwie Dawn Eden Goldstein mówiła też o tym, jak ważne było dla niej uzdrowienie duchowe. – Zasadniczo uzdrowienie z nadużyć musi być także duchowe, inaczej nie będzie to uzdrowienie. To, co odkryłam jako nawrócona na katolicyzm to ta wspaniała duchowość zdrowienia, która jest zakorzeniona w wierze katolickiej, jest nierozłączna. Ma fundamentalne znaczenie dla podniesienia się z krzywdy. Chociaż prawdą jest, że nadużycia miały miejsce w Kościele i nie próbuję w żaden sposób odwrócić od tego uwagi. Ale myśląc tylko o tym, że nadużycia miały miejsce w Kościele katolickim, jakoś nie zdołaliśmy uznać, że lekarstwem na nie jest nasza wiara. Ludzie, którzy wykorzystywali są katolikami, w niektórych przypadkach popełnili czyny – co jest tragedią – zostały ukryte przez hierarchów. Do tego musimy się przyznać i musimy za to odpokutować. Ale ci ludzie, którzy wykorzystywali, nie działali zgodnie z prawdą wiary, ci ludzie wymienili prawdę na kłamstwo. Prawda wiary jest prawdą, która nie jest obelżywa, prawda jest prawdą odbitą w Jezusie Chrystusie. Jeśli tę prawdę odkryjemy, możemy znaleźć w niej elementy, które głęboko nas uzdrowią, bo przecież Chrystus jest Boskim Lekarzem – wyjaśnia Goldstein.
Dawn Eden Goldstein urodziła się w rodzinie żydowskiej w Nowym Jorku. W dzieciństwie została skrzywdzona seksualnie. W wieku trzydziestu jeden lat nawróciła się na chrześcijaństwo. Jest autorką książki "Zaskoczona radością. Jak święci pomagają w uzdrawianiu seksualnych zranień", wydanej przez Wydawnictwo "W drodze".
>> Program "Między Ziemią a Niebem", 1.03.2020 r.
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: