Choć Papież Franciszek regularnie zaprasza do prowadzenia dialogu z różnymi ludźmi i wsparcia uchodźców i migrantów, rozmowy na te tematy nie są częste w polskim Kościele. Wiedza Polaków (także osób duchownych) na temat migracji i uchodźstwa jest dość stereotypowa. Wiele osób obawia się tematu, nie chcąc rodzić kontrowersji w swoim środowisku.
„Wspólnoty Schronienia” to propozycja dla parafii, grup modlitewnych, wspólnot, zgromadzeń i osób duchownych, aby jednak na rozmowę się odważyć.
Inicjatywa powstała dzięki współpracy grupy katolików i świeckich, które za zgodą i z inspiracji Księdza Kardynała Kazimierza Nycza wspólnie zabiegają o rzetelny dialog o uchodźcach wśród polskich katolików. Zgodnie z intencją Księdza Kardynała inicjatywa jest uzupełnieniem akcji Caritas „Rodzina-rodzinie”.
Oferta „Wspólnot” obejmuje przygotowania spotkania „szytego na miarę” potrzeb konkretnej grupy. Uczestniczy w nim uchodźca/uchodźczyni. Parafie i wspólnoty mogą też skorzystać z mobilnej wystawy, albo wsparcia w przygotowaniu modlitwy za uchodźców. Specjaliści doświadczeni w pracy z migrantami prowadzili już warsztaty i spotkania dla kleryków, misjonarzy, osób zakonnych, ministrantów, młodzieży i dorosłych.
- Za każdym razem zakres spotkania i jego kształt planujemy wspólnie z tymi, którzy nas zapraszają – mówi Marta Titaniec z KIK w Warszawie, jedna z ekspertek inicjatywy. – Prowadzimy gry terenowe z dziećmi, pracę warsztatową z klerykami albo pogadankę z młodzieżą i dorosłymi.
Celem spotkań jest podzielenie się wiedzą na tematy migracyjne tak, aby uczestnicy, którzy chcą dowiedzieć się więcej i wyrobić sobie własne zdanie na temat uchodźców, mogli kształtować swoje przekonania w oparciu o fakty. Oferta jest otwarta dla osób o wszelkich poglądach na tematy migracyjne.
„Cenne jest ukazanie uchodźców jako ludzi, osoby” – napisał jeden z uczestników warsztatów w anonimowej ewaluacji. Inne uwagi: „Spotkanie pomogło mi spojrzeć na pewne kwestie z innej perspektywy”, „sposób prowadzenia spotkania pozwalał na swobodną wymianę myśli i sprzyjał dyskusji”, „spotkanie było otwarte na różne światopoglądy”, „profesjonalne przygotowanie”. „Leczcie ludzi ze strachu przed drugim CZŁOWIEKIEM!” – zaapelował inny uczestnik.
Spotkania mogą też mieć charakter dyskusji na tematy takie jak tożsamość, inność, integracja, tolerancja, a także przemyśleń związanych z nauką Kościoła na temat migrantów i uchodźców.
Polska nie została dotknięta przez niedawny tzw. „kryzys migracyjny”. Mimo to w naszym kraju regularnie poszukuje ochrony kilka tysięcy osób rocznie. Główne kraje pochodzenia osób ubiegających się o status uchodźcy to Rosja (Czeczenia), Ukraina, Tadżykistan. W 2017 roku status uchodźcy w Polsce uzyskało 151 osób. Innego rodzaju formy ochrony otrzymało 407 osób. Mimo tak nieznacznych liczb niechęć do uchodźców wśród Polaków jest bardzo silna – gotowość do wsparcia uchodźców deklaruje nieco ponad 30 procent społeczeństwa (na przestrzeni dwóch lat wskaźnik ten spadł o połowę – z ponad 65 procent w połowie 2015 r.).
Oferta „Wspólnot Schronienia” jest bezpłatna. Organizację spotkań wspiera finansowo Polsko Amerykańska Fundacji Wolności w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.
Inicjatywę współtworzą: Fundacja Polskie Forum Migracyjne, Fundacja Służby Rzeczypospolitej, KIK, Wspólnota Sant’Egidio, Fundacja Refugee.pl, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Jezuickie Centrum Społeczne „W akcji”.
Informacji o inicjatywie i możliwości organizacji spotkań udziela Agnieszka Kosowicz (koordynatorka grupy)
a.kosowicz@forummigracyjne.org, tel. 661 521 288.
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: