W dniach 16-20 stycznia w Gnieźnie odbyła się kolejna edycja szkolenia dla wychowawców seminaryjnych i delegatów zakonnych ds. ochrony dzieci i młodzieży. W tegorocznych wykładach po raz pierwszy uczestniczyły delegatki zakonne ds. ochrony dzieci i młodzieży powoływane w zgromadzeniach żeńskich. – Chodzi dosłownie o to, by życie uratować, by uratować człowieka, przywrócić to, co zostało w nim podeptane i zniszczone, co padło ofiarą przestępcy – mówił do uczestników szkolenia Prymas Polski abp Wojciech Polak.
Szkolenia dla wychowawców seminaryjnych organizowane są od 2015 roku. Tematyka wykładów koncentruje się wokół zagadnień związanych z rozwojem sfery psychoseksualnej człowieka, jego tożsamością płciową, orientacją seksualną, preferencjami seksualnymi, a zwłaszcza jednym z przejawów jej zaburzeń, jakim jest pedofilia. Omawiane są również wskazania formacyjne w kontekście prewencji wykorzystania seksualnego względem kandydatów do kapłaństwa i życia konsekrowanego.
Arcybiskup gnieźnieński odprawił 18 stycznia mszę św. w kaplicy Centrum Edukacyjno-Formacyjnego w Gnieźnie, które tradycyjnie gości uczestników szkolenia. W homilii, omawiając czytaną Ewangelię o uzdrowieniu w szabat człowieka z uschniętą ręką zwrócił uwagę na problem wstydu, osamotnienia i społecznego wykluczenia. Człowiek z Ewangelii nie prosił o uzdrowienie. Wręcz ukrył się w tłumie, bo jego niepełnosprawność kazała mu trzymać się z boku, była powodem bólu i wstydu, rodziła poczucie porzucenia, braku zainteresowania, możliwości i zdolności działania.
– W innym znanym nam kontekście ktoś powie, że to umarli czy niewidzialni, ale może lepiej jednak mówić, że to niezauważeni, pominięci, wykluczeni, wykorzystani i skrzywdzeni, których ból i cierpienie wciąż z trudem przebija się do świadomości innych – podkreślił Prymas, mówiąc o wykluczeniu i osamotnieniu ofiar przestępstw seksualnych. – Nie chcemy i nie potrafimy ich zobaczyć, bo wciąż swą obecnością nas zawstydzają, wciąż upominają, jak potworny jest grzech i przestępstwo wykorzystania, bo domagają się sprawiedliwości i wsparcia – stwierdził.
Wskazał również, że uzdrawiając uschłą rękę człowieka z Ewangelii Jezus nie tylko leczy go fizycznie, ale przywraca mu pełnię życia. Uwalnia go i ocala, pozwala wyjść z osamotnienia i izolacji. – Tak, chodzi tutaj dosłownie o to, by życie uratować, by uratować człowieka, by przywrócić to, co zostało w nim podeptane i zniszczone, co padło ofiarą przestępcy – podkreślił abp Polak, powtarzając, że „każdy skrzywdzony i wykorzystany jest najważniejszy”.
Inicjatywie szkoleń patronują Komisja Duchowieństwa KEP, Ogólnopolska Konferencja Rektorów WSD, krakowskie Centrum Ochrony Dziecka. Tegoroczną edycję współfinansowała Fundacja Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski.
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: