W minionych dniach w Słowacji w Popradzie odbyło się cykliczne spotkanie Europejskiego Forum dla Edukacji Religijnej w Szkołach EuFRES. Europejskie Forum dla Edukacji Religijnej w Szkołach to gremium pedagogiczno-religijnych badań oraz wymiany doświadczeń w obszarze szkolnego nauczania religii. Forum gromadzi specjalistów z różnych krajów Europy, którzy – zgodnie ze Statutem – spotykają się w cyklu dwuletnim. Członkami Forum są krajowi eksperci (naukowcy, pedagodzy), których obszar badań związany jest z problematyką edukacji religijnej prowadzonej w środowisku szkolnym; osoby odpowiedzialne za nauczanie religii w kraju, regionie czy diecezji; kierownicy i dyrektorzy ośrodków kształcenia i stałej formacji nauczycieli religii; redaktorzy czasopism podejmujących problematykę edukacji religijnej; reprezentanci krajowych związków nauczycieli religii oraz przedstawiciele ruchów, komitetów czy stowarzyszeń zainteresowanych edukacją religijną.
Tegoroczne spotkanie obfitowało w wystąpienia ekspertów z całej Europy. Jako wnioski końcowe i rodzące się postulaty zauważono, że w obliczu kryzysów, które dotykają mieszkańców różnych regionów Europy, umiejętność skutecznego radzenia sobie z szeroko rozumianymi kryzysami jest niezbędna. W tym kontekście nauczanie religii w szkole stanowi istotne źródło impulsów do tego, aby stawić czoła pojawiającym się trudnościom. Wartości chrześcijańskie, przekazywane przez nauczycieli religii poprzez nauczanie oparte na personalistycznej wizji człowieka i życia społecznego mogą stanowić fundament, który umożliwi wychowankom odnalezienie w sobie niezbędnych sił do rozwijania kluczowych cech osobowości i kompetencji społecznych.
Zauważono także, że dodatkowo nadzieja chrześcijańska może być źródłem inspiracji do ufności w Boże prowadzenie, co jest istotne zarówno dla jednostek, jak i dla społeczności, w czasach kryzysu.
Wiele uwagi poświecono głównemu tematowi konferencji: rezyliencji. Rezyliencja rozumiana jako posiadanie mocnego ducha w czynieniu dobra i znoszeniu przeciwności jest umiejętnością twórczego dostosowania się człowieka do współczesności z zachowaniem własnej tożsamości i przyjętego systemu wartości.
W poszczególnych relacjach przedstawicieli różnych krajów podkreślano, że nauczanie religii jest realizowane w 23 krajach Unii Europejskiej. Wpisuje się w całokształt edukacji młodego człowieka. W świetle europejskich standardów pluralistycznego społeczeństwa jest przejawem wolności religijnej.
Członkowie konferencji zauważyli także, że w kontekście rezyliencji i nadziei chrześcijańskiej, które są istotnymi źródłami budowania odporności psychicznej i duchowej, wszelkiego rodzaju próby - choćby ostatnio pojawiające się w Polsce –wprowadzenia zmian w organizacji nauczania religii w szkole są nie do zaakceptowania. Niepokojąca jest również prowadzona kampania medialna na rzecz szkoły wolnej od nauczania religii.
Prelegenci i uczestnicy XXI Europejskiego Forum dla Edukacji Religijnej w Szkołach (EuFRES) w podjętej naukowej refleksji potwierdzili, że nauczanie religii sprzyja rozwijaniu rezyliencji w holistycznym wychowaniu człowieka.
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: