Strona główna
opoka.org.pl
2024-08-19 21:52
KWK

Scenariusze lekcji religii o prewencji wykorzystania seksualnego

Katecheza w szkole może służyć prewencji wobec wykorzystania seksualnego i uczeniu stawiania granic w relacjach w Kościele. Projekt „BEZPIECZNI” – to seria scenariuszy lekcji religii wraz z materiałami audiowizualnymi, których celem jest danie odpowiednich narzędzi tak nauczycielom religii, jak i uczniom.

Fundacja Świętego Józefa uruchamia nowy projekt skierowany do nauczycieli religii oraz uczniów na wszystkich etapach edukacji. Projekt „BEZPIECZNI” to cykl scenariuszy lekcji religii o charakterze prewencyjnym przygotowany przez specjalistów w dziedzinie katechetyki i pedagogiki wraz z podcastami i słuchowiskami, które pomogą lepiej przyswoić materiał.

„Korzystając z tych materiałów nauczyciele religii mogą uczyć dzieci i młodzież jak budować bezpieczne relacje z rówieśnikami i dorosłymi, jak mądrze korzystać z Internetu, jak odkrywać godność swoją i drugiego człowieka” – opowiada o projekcie jedna z jego autorek, Aleksandra Bałoniak, która od ponad 30 lat pracuje dla katechezy w Polsce. „Cały przekaz zakotwiczony jest w Bogu jako najwyższym autorytecie i źródle szczęścia. Do tematów lekcji starannie zostały dobrane teksty biblijne, metody pracy, przykłady, opowiadania, ćwiczenia. Dla każdej klasy zaplanowano po dwa scenariusze zajęć, treści zostały skorelowane z programem nauczania religii”.

Wszystkie materiały powstawały we współpracy z Komisją Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Także specjaliści Centrum Ochrony Dziecka byli konsultowani w procesie tworzenia konspektów.

Szeroka i rzetelna wiedza

„Od dłuższego czasu docierały do Fundacji Świętego Józefa sygnały od katechetów, że potrzebują oni merytorycznej pomocy w opracowaniu tematów prewencji przed wykorzystaniem” – mówi ks. Karol Faj, koordynator projektu. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie Fundacja Świętego Józefa zleciła opracowanie odpowiednich materiałów. Aleksandra Bałoniak oraz dr hab. Aneta Rayzacher-Majewska przygotowały scenariusze katechez na wszystkie etapy edukacji wraz z materiałami audiowizualnymi do każdej lekcji, które są dostępne na stronie www.katecheza.fsj.org.pl.

Oprócz wsparcia dla uczniów nauczyciele religii znajdą na tej stronie 10 podcastów eksperckich skierowanych do nich, które omawiają tematy związane z prewencją wykorzystania seksualnego. Ciekawe rozmowy ze specjalistami z psychologii, teologii czy seksuologii zostały przygotowane tak, by zapewnić sprawdzoną wiedzę. Na stronie można się także zapisać na darmowe szkolenia w formie webinaru.

„Zdecydowana większość wydziałów katechetycznych diecezji w Polsce wyraziła chęć, by materiały trafiły do katechetów. Chodzi tu o wydrukowane scenariusze. Obecnie mamy blisko 14 tys. zamówionych egzemplarzy, których dostarczy Wydawnictwo WAM” – mówi z radością ks. Karol Faj.

Praktyczny wymiar katechezy

W Polsce od dłuższego czasu trwa dyskusja na temat obecności lekcji religii w szkole. Projekt Fundacji Świętego Józefa pokazuje, że treści katechetyczne mogą mieć bardzo praktyczny wymiar. „Może się ona przysłużyć do przeciwdziałania przemocy i kształtowania właściwych postaw wśród małoletnich” – podkreśla prezeska Fundacji, Marta Titaniec.

Projekt „BEZPIECZNI” zbiega się z działaniami związanymi w tzw. ustawą Kamilka, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa w szkołach, m.in. przez wypracowanie odpowiednich norm postępowania.

Z materiałami dotyczącymi projektu bezpieczni można się zapoznać na stronie www.katecheza.fsj.org.pl.

„Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania scenariuszy oraz materiałów pomocniczych” – podkreśla Marta Titaniec.

 

Za: ekai.pl

 


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2024-08-12 21:11:47
miniaturka

Prof. Borecki: Rozporządzenie min. Nowackiej kwalifikuje się do zaskarżenia do TK

Minister Nowacka, wydając rozporządzenie zmieniające bez porozumienia z Kościołami i związkami wyznaniowymi rozporządzenie MEN z 1992 r. ws. nauczania religii w szkolnictwie publicznym naruszyła art. 12 ust. 2 ustawy z 1991 r. o systemie oświaty.
2024-08-17 14:10:01
miniaturka

Za tydzień Kongres Rodzin Polonijnych, zostały ostatnie wolne miejsca

Congress of Polish Families next week, last sign-ups. Do niedzieli 18 sierpnia trwają zapisy na VII Międzynarodowy Kongres Rodzin Polonijnych, który odbędzie się w dniach 23-25 sierpnia w Brukseli. Można jeszcze zająć ostatnie wolne miejsca, zapisując się na stronie www.emigracja.episkoapt/rodzina. „Zapraszam bardzo serdecznie” - zachęcił delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński.
2024-08-19 15:19:27
miniaturka

Dołącz do nas online - Kongres Rodzin Polonijnych

W dniach od 23 - 25 sierpnia 2024 roku odbędzie się w Brukseli VII Światowy Kongres Rodzin Polonijnych zatytułowany: „Rodzina polonijna – miejscem spotkania i rozwoju”. Dla tych, którzy nie mogą osobiście uczestniczyć w Kongresie Rodzin Polonijnych, organizatorzy przygotowali możliwość uczestnictwa online. Transmisja będzie dostępna na kanale YouTube "Rodzina na Emigracji"
2024-08-22 17:19:30
miniaturka

Katecheci w obronie lekcji religii – Nic o nas bez nas

Dziś, 21 sierpnia odbył się protest w obronie lekcji religii na Placu Zamkowym w Warszawie. W wyniku prac Ministerstwa Edukacji Narodowej za dwa tygodnie wejdzie w życie rozporządzenie o możliwości łączenia na lekcjach religii grup różnych wiekowo. Od września przyszłego roku ma odbywać się tylko jedna lekcja tego przedmiotu.
2024-08-22 17:30:11
miniaturka

Prezydium KEP wnioskuje o zbadanie stanu prawnego rozporządzenia Minister Edukacji

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski przekazało Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego petycję z prośbą o wystąpienie z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności trybu wydania rozporządzenia Minister Edukacji z dnia 26 lipca 2024 r., zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.
2024-08-23 16:09:55
miniaturka

Wychowujmy razem

8-14 września 2024 r. Zapraszamy do przeżycia XIV Tygodnia Wychowania w Polsce. Hasłem, jakie tym razem nam przyświeca, jest apel: „Wychowujmy razem”. Skuteczność wychowania zależy w dużej mierze od współpracy osób i instytucji zaangażowanych w ten proces. Jest to wyjątkowo ważne dziś – w związku z wyzwaniami, jakie niesie z sobą życie dzieci i młodzieży w obecnym kontekście kulturowym. Szczególną uwagę chcemy zwrócić na problem współdziałania rodziny, Kościoła i szkoły w dziele wychowania.