Książę uważany jest za męczennika za wiarę i obrońcę chrześcijaństwa. Syn Świętej Jadwigi zginął w Bitwie pod Legnicą 9 kwietnia 1241 roku. Wówczas polskie rycerstwo stoczyło walkę z armią mongolską. Wydarzenie to zapisało się w historii jako jedno z największych w obronie wartości chrześcijańskich. Wprawdzie bitwa została przegrana, ale walka w obronie wolności, wiary i chrześcijańskiej kultury Śląska i Polski zatrzymała pochód Tatarów na zachód Europy.
Postulatorem do prowadzenia sprawy piastowskiego księcia jako męczennika za wiarę został ks. prof. dr hab. Bogusław Drożdż – proboszcz parafii pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy.
Uroczystość ogłoszenia procesu beatyfikacji Henryka II Pobożnego rozpoczęła Msza święta w bazylice pw. Podwyższenia Krzyża św. w Legnickim Polu, której przewodniczył Biskup Legnicki Zbigniew Kiernikowski.
Druga część uroczystości miała miejsce w znajdującym się nieopodal średniowiecznym kościele pw. Świętej Trójcy i Najświętszej Maryi Panny, który dziś pełni funkcję Muzeum Bitwy Legnickiej. Według przekazów historycznych jest to miejsce odnalezienia ciała księcia Henryka, który zginął w Bitwie pod Legnicą. Tam zgodnie z procedurami kanonicznymi został powołany Trybunał beatyfikacyjny i Komisja Historyczna. Pierwszą publiczną sesję poprowadził ks. kanclerz Józef Lisowski.
Starania o wyniesienie Henryka II Pobożnego na ołtarze podjęło Duszpasterstwo Ludzi Pracy ’90 w Legnicy, które powstało 9 kwietnia 1990 r. w rocznicę śmierci Henryka Pobożnego. Jednym z zadań, które sobie postawiło, było włączenie się w modlitwę o wyniesienie księcia na ołtarze, jako bohatera narodowego, który poniósł śmierć męczeńską z rąk Mongołów w obronie chrześcijańskiej Europy.
27 marca 2010 roku podczas VI Sesji Plenarnej I Synodu Diecezji Legnickiej w ramach wolnych wniosków został przedstawiony „Wniosek Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 o wszczęcie przygotowań zmierzających do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego księcia Henryka II Pobożnego i jego małżonki księżnej Anny”. Następnie ówczesny biskup legnicki Stefan Cichy powołał Zespół Diecezjalny do spraw przygotowania procesu beatyfikacyjnego.
Niespełna 5 lat później, bo 28 września 2015 roku kolejny biskup legnicki, bp. Zbigniew Kiernikowski zwrócił się z wnioskiem o nihil obstat do Konferencji Episkopatu Polski.
Zgodę otrzymał 7 października 2015 r. podczas 370. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Kolejnym krokiem było zwrócenie się Biskupa legnickiego o zgodę do Stolicy Apostolskiej na przeprowadzenie procesu beatyfikacyjnego w Diecezji Legnickiej.
Nihil obstat watykańskiej Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych nastąpiła 23 czerwca 2016r. 5 czerwca 2021 roku Biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski ogłosił rozpoczęcie diecezjalnego etapu procesu beatyfikacji księcia Henryka Pobożnego.
Książę piastowski Henryk II Pobożny był synem św. Jadwigi Śląskiej i księcia Henryka Brodatego. Jego żoną była Anna Przemyślidka, córka Przemysła Otokara I, króla Czech. 9 kwietnia 1241 r. Henryk II Pobożny stanął na czele wojsk sprzymierzonych broniących Legnicy przed najazdem mongolskim. W bitwie tej poniósł śmierć.
Relacja na stronie Radia Plus Legnica
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: