Strona główna
opoka.org.pl
2023-03-16 11:39
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Rektor KUL powołał Akademię Polonijną

Współpraca z Polonią, mediami i organizacjami polonijnymi oraz koordynacja i rozwój działań podejmowanych przez KUL na rzecz Polonii, m.in. poprzez organizację Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą, to główne zadania nowo powstałej Akademii Polonijnej KUL. Chcemy jeszcze skuteczniej wychodzić naprzeciw potrzebom naszych rodaków za granicą i stwarzać nowe możliwości współpracy i działań na rzecz Polonii - podkreślił rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, powołując władze Akademii.

– W historii naszego uniwersytetu Polonia zawsze odgrywała szczególną rolę, dlatego powołanie Akademii jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie i potrzeby edukacyjno-kulturalne naszych rodaków poza granicami Polski. Mam głęboką nadzieję, że działalność Akademii będzie w stanie odpowiedzieć, chociażby w małej części, na potrzeby naszych rodaków mieszkających poza granicami ojczyzny – wskazał rektor KUL.

– Powołanie takiej jednostki przez księdza rektora jest bez wątpienia jednym z najważniejszych przedsięwzięć Uniwersytetu w ostatnich latach – podkreśla dr hab. Janusz Bień, prof. KUL i nowo powołany dyrektor Akademii.

– Działalność na rzecz Polonii, wpisuje się bezpośrednio w dewizę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II – Deo et Patriae. Jak dobrze wiemy, poza granicami naszej ojczyzny, mieszkają miliony Polaków oraz osób deklarujących polskie pochodzenie. W zależności od kraju i kontynentu, społeczności polonijne odradzają się i reaktywują, ale potrzebują ciągłego wsparcia płynącego z Polski na płaszczyźnie edukacyjnej, naukowej ale też i kulturalnej. Jako KUL chcemy aktywnie wspierać naszych rodaków poza granicami Polski i dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem – dodał prof. Bień.

Akademia Polonijna KUL będzie odpowiedzialna m.in. za koordynację i organizację funkcjonowania oraz promocję oferty Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą. – Ogromne zainteresowanie z jakim spotkała się nasza oferta kursów w ramach Studium jest sygnałem, że powinniśmy rozwijać nie tylko działania edukacyjne, ale także te sprzyjające rozwijaniu umiejętności i kompetencji zawodowych Polonii – powiedział dr Wojciech Wciseł, zastępca dyrektora Akademii, koordynator Studium.

– Nasze działania chcemy kierować też do dzieci i młodzieży polonijnej kontynuując np. organizację letnich obozów dla dzieci polonijnych. Będziemy współpracować z ambasadorami i konsulami, Polskimi Misjami Katolickimi i organizacjami polonijnymi w zakresie projektów edukacyjno-kulturalnych dla Polonii i Polaków za granicą – dodał Wciseł.

KUL

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2023-03-14 11:27:58
miniaturka

84 nowe zgłoszenia wykorzystania seksualnego w latach 1965-2022

Od stycznia do końca grudnia 2022 r. do diecezji i jurysdykcji zakonnych wpłynęły 84 zgłoszenia dot. wykorzystania seksualnego, średnio 7 zgłoszeń na miesiąc. Dotyczą one czynów w latach 1965-2022 – wynika z opublikowanej kwerendy przeprowadzonej przez ISKK we współpracy z Biurem Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.
2023-03-14 17:07:44
miniaturka

Episkopat rozpocznie prace nad powołaniem zespołu niezależnych specjalistów

Biskupi podjęli decyzję o rozpoczęciu prac nad powołaniem zespołu niezależnych specjalistów do podjęcia badań związanych z wykorzystaniem seksualnym małoletnich przez niektórych duchownych w Polsce - poinformował abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży na konferencji po 394. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.
2023-03-16 09:25:06
miniaturka

Sesja formacyjna delegatury niemiecko-belgijskiej

W dniach od 5 - 7 marca br. bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej poprowadził sesję formacyjną dla sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej pracujących w delegaturze niemiecko-belgijskiej. Sesja zatytułowana „Wierzę w Kościół Chrystusowy – miłuję Kościół” odbyła się w Bergisch Gladbach, w archidiecezji kolońskiej.
2023-03-18 11:13:59
miniaturka

Spotkanie Polonijnej Rady Rodziny przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji

Święto polonijnych rodzin w Gdańsku już we wrześniu! „Zainwestuj w małżeństwo, zainwestuj w rodzinę” to motto tegorocznego Międzynarodowego Kongresu Rodzin Polonijnych, który był głównym tematem obrad Polonijnej Rady Rodziny. W obradach online 16 marca udział wzięło 40 osób z 15 krajów Europy. Chcemy mówić o przygotowaniu do małżeństwa i formowaniu małżonków, o otwartości na życie i o wychowaniu dzieci, o duchowości małżeńskiej oraz o kryzysach w rodzinie – powiedział delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński.
2023-03-23 14:42:25
miniaturka

VI KONGRES RODZIN POLONIJNYCH

W dniach od 15 do 17 września br. odbędzie się w Gdańsku VI Kongres Rodzin Polonijnych zatytułowany ”Zainwestuj w małżeństwo. Zainwestuj w rodzinę”. Będzie to wielkie i ważne wydarzenie promujące piękną, chrześcijańską wizję małżeństwa i rodziny. W czasie Kongresu przez wykłady i warsztaty zostaną podjęte zagadnienia związane z budowaniem relacji małżeńskich i rodzinnych, duchowości małżeńskiej, wychowania dzieci i kryzysów małżeńskich. W ostatnim dniu Kongresu zaplanowane jest Święto Rodziny połączone z koncertem, pielgrzymką i piknikiem, a dla chętnych – zwiedzaniem Gdańska i okolic. Pragniemy w duchu ewangelizacyjnym pokazać, że jest wiele rodzin polonijnych starających się żyć według wartości. SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
2023-03-23 15:33:19
miniaturka

Gdańsk – ponad 1000 lat historii jednego miasta

Gdańsk – wybrany na tegoroczne centrum Kongresu Rodzin Polonijnych – to miasto wyjątkowe. Miasto z ponad 1000 letnią tradycją. Z historią tak bogatą, że starczyłoby jej na obdzielenie kilku innych, porównywalnych wielkością miast. Jednocześnie goście, którzy tłumnie przybywają każdego roku, podkreślają unikalny charakter Gdańska – panuje tu niepowtarzalna atmosfera, dodatkowo świadcząca o wyjątkowości miasta.