Przewodniczący Episkopatu przypomina, że Trybunał Konstytucyjny nie rozpatrzył, jak dotąd, „wniosku poselskiego odnoszącego się do kwestii konstytucyjności tzw. aborcji eugenicznej”.
Zaznaczył jednocześnie, że w orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego wydanym w 1997 roku (K. 26/96) czytamy: „Wartość konstytucyjnie chronionego dobra prawnego jakim jest życie ludzkie, w tym życie rozwijające się w fazie prenatalnej, nie może być różnicowana. (...) Od momentu powstania życie ludzkie staje się więc wartością chronioną konstytucyjnie. Dotyczy to także fazy prenatalnej”.
Abp Gądecki podkreśla: „Obowiązujące w Polsce przepisy o prawnej ochronie życia ludzkiego, za sprawą zamieszczonych w ustawie tzw. wyjątków, wciąż naruszają wspomnianą zasadę demokratycznego państwa prawnego. W szczególny sposób jest to prawdziwe w stosunku do tzw. aborcji eugenicznej dopuszczonej prawnie na podstawie dużego prawdopodobieństwa upośledzenia lub choroby”.
Jednocześnie Przewodniczący Episkopatu zaznacza: „W przypadku nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu dziecka mamy prawne przyzwolenie na selekcję z uwagi na stan zdrowia nieurodzonego jeszcze dziecka, co stanowi bezpośrednią dyskryminację”.
W oczekiwaniu na beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, przewodniczący KEP przypomina słowa Prymasa Tysiąclecia: „Wszelkie działanie przeciwko rozpoczętemu życiu jest zwykłą zbrodnią przeciwko prawom natury! (...) Nikt nie może bezkarnie pozbawiać życia kształtującej się dopiero istoty ludzkiej, zwłaszcza, że jest ona bezbronna (11.01.1976)”.
Na koniec komunikatu abp Stanisław Gądecki podkreśla: „Wyrażam jednocześnie moje rozczarowanie z powodu niedotrzymania jak dotąd obietnicy wyborczej złożonej kiedyś przez partię rządzącą o ochronie życia od poczęcia (por. Program Prawa i Sprawiedliwości 2014 r., s. 7)”.
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: