Gościem młodych w czasie Kongresu była p. Joanna Grabowska, pedagog i terapeuta, która w swoim wystąpieniu „Co znaczy być sobą?” poruszyła tematykę związaną z tożsamością, z wartościami i celem jaki stawiamy sobie w życiu. To one pomagają w odpowiedzi na pytanie Kim jestem i jak być sobą. Uczestnicy Kongresu spotkali się też w małych grupach by podzielić się swoimi doświadczeniami i przeżyciami w kontekście tematyki spotkania.
W dalszej części Kongresu zaproszeni goście: dr lek. Katarzyna Jachimowicz z Norwegii, Arina Piskovska, absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie i s. Monika Hoffmann Misjonarka Chrystusa Króla dla Polonii podzieliły się swoim świadectwem „Bycia sobą”.
W programie znalazł się także czas na zadawanie pytań, dzielenie, na wspólny śpiew i modlitwę, którą tym razem animowała wspólnota „Przebudzeni”. To grupa młodych, otwartych ludzi, spragnionych relacji z innymi, a także z najlepszym Przyjacielem Jezusem, której opiekunem jest o. Tadeusz Biela z Niemiec. Celem wspólnoty jest stworzenie przestrzeni, w której młodzi ludzie mogą doświadczyć przebudzenia wiary. Wspólnota „Przebudzeni” poprowadziła też modlitwę uwielbienia.
W drugiej części spotkania odbyło się rozstrzygnięcie konkursu: "Być patriotą na emigracji". Celem konkursu było zwrócenie uwagi na osoby zasłużone dla Polski i promowania jej dobrego imienia, a także na działania o charakterze patriotycznym w środowiskach polonijnych. Konkurs polegał na przygotowaniu krótkiego materiału filmowego lub prezentacji multimedialnej o tej tematyce.
Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Sara Cieply ze Stanów Zjednoczonych (Praca konkursowa), drugie Adela Orłowska z Litwy (Praca konkursowa), trzecie Gabriela Dzene z Łotwy (Praca konkursowa).
Wyróżnienia otrzymali:
Mayara Kulinicz e Eduardo Luís Litka z Brazylii /Cruz Machado/,
Anastasiia Shestiuk z Ukrainy,
Damian Grudzinski z Litwy /Pikieliszki/,
Rafał Grudzinski z Litwy /Wilno /.
W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia, uczestnicy Kongresu na zakończenie spotkania wysłuchali ewangelii o Narodzeniu Jezusa oraz składali sobie życzenia i śpiewali kolędy.
Następne spotkanie z cyklu Kongres Młodzieży Polonijnej online – "Spotkanie LIVE” odbędzie się 19 lutego 2022 roku. Spotkania odbywają się co 2 miesiące i są stałą formą kontaktu i duszpasterstwa młodych ze środowisk polonijnych z całego świata.
Więcej informacji o Kongresach online i relacje z wcześniejszych spotkań na: facebook.com/KongresMlodziezyPolonijnej/, www.emigracja.episkopat.pl
Zapraszamy młodzież polonijną do przysyłania uwag i propozycji, by spotkania kongresowe były dla Was jak najbardziej interesujące i odpowiadały na Wasze zapotrzebowania. Piszcie na adres e-mail: kongresmlodziezypolonijnej@gmail.com lub na Facebooka.
Kolejnym miejscem kontaktu z młodzieżą polonijna jest Podcast Zapytaj Boga Dlaczego. Celem Podcastu jest stworzenie miejsca, w którym każdy może odnaleźć odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania związane z Bogiem, religią i duchowością. Podcast skierowany jest do młodzieży polonijnej, prowadzi go Anna Pierz z bp Wiesławem Lechowiczem, Delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Zapraszamy do subksybowania i słuchania!
PODKAST ZAPYTAJ BOGA DLACZEGO? - WSZYSTKIE ODCINKI
RELACJE Z WCZESNIEJSZYCH SPOTKAŃ - KMP
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: