Strona główna
opoka.org.pl
2024-08-27 09:02
Biuro KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Polonia za katechezą w w szkołach

"Żyjemy w krajach, gdzie mimo wielokulturowości lekcje religii chrześcijańskiej, ze względu na korzenie naszej cywilizacji, znajdują swoje właściwe miejsce w systemie edukacyjnym" - z apelem do władz Rzeczpospolitej Polskiej o uznanie praw chrześcijańskich rodziców do wychowania dzieci w duchu własnego światopoglądu oraz do korzystania ze struktur szkoły publicznej na takiej samej zasadzie jak wszyscy obywatele zwrócili się uczestnicy VII Światowego Kongresu Rodzin Polonijnych. Spotkanie odbyło się od 23 do 25 sierpnia w Brukseli.

Rodziny polonijne apelują do władz Rzeczypospolitej Polskiej w obronie lekcji religii w szkołach. Mówią głośne „nie” wobec jawnej dyskryminacji katolików w Polsce i narzucaniu wychowania niezgodnego z wartościami chrześcijańskimi.

„W duchu odpowiedzialności za Rodaków żyjących w Ojczyźnie i na emigracji apelujemy do Premiera RP, Minister Edukacji Narodowej i Rządu Rzeczypospolitej Polskiej o uznanie praw chrześcijańskich rodziców w Ojczyźnie i w środowiskach polonijnych do wychowania dzieci w duchu własnego światopoglądu oraz do korzystania ze struktur szkoły publicznej na takiej samej zasadzie jak wszyscy obywatele” – czytamy w apelu uczestników

VII Światowego Kongresu Rodzin Polonijnych. Odbył się on w dniach 23-25 sierpnia br. w Brukseli pod hasłem „Rodzina polonijna miejscem spotkania i rozwoju”. Wzięło w nim udział około 200 osób, m.in. z Belgii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Niemiec, Włoch i ze Szwajcarii.

W kongresie uczestniczyła dr n. med. Izabela Limburska -Czekaj, od trzech lat sekretarz Polonijnej Rady Rodziny, od blisko dwudziestu lat mieszkająca w Glasgow w Szkocji. Jak zaznacza w rozmowie z nami, apel rodzin polonijnych w obronie lekcji religii w polskich szkołach, a także stanowcze „nie” wobec wszelkich innych złych zmian wprowadzanych w polskiej edukacji wynikają z troski o dobro polskiego Narodu, o dobro rodzin i dzieci.

– Wartości, które niesie ze sobą zdrowa rodzina budowana na fundamencie Ewangelii, są dla nas najważniejsze. Obserwujemy ruch reemigracji Polonii z całego świata z powodów ochrony dzieci, w tym z powodu nauczania, które na Zachodzie hołduje antywartościom. Niestety, niebawem to samo może mieć miejsce w Polsce – przestrzega dr Izabela Limburska-Czekaj.

– Minister edukacji narodowej niszczy rozporządzeniami wypracowany przez lata system nauczania religii w szkole. Działania podejmowane w celu usunięcia lekcji religii ze szkół dyskryminują katolików. Równocześnie wprowadzany jest nowy przedmiot wychowanie zdrowotne, na którym pod przykrywką tej dobrze brzmiącej nazwy dzieciom i młodzieży zaaplikowane zostaną antywartości promujące seksualizacji. Dlatego również Polonia nie może w tych sprawach milczeć – stwierdza dr Iza- bela Limburska-Czekaj.

Jak zaznacza, zmiany wprowadzane w polskiej edukacji są nie do zaaprobowania, nie ma na nie zgody wśród Polonii, potomków Polaków, którzy udali się na emigrację w znacznej mierze z powodów politycznych.

– W krajach Zachodu widzimy postępującą ateizację i nie chcemy, aby miała ona miejsce również w Polsce – akcentuje nasza rozmówczyni.

 – Apelujemy o ochronę polskich dzieci w naszej Ojczyźnie. Głos Polonii musi być usłyszany przez polskie władze, które obrały zły kierunek, któremu również rodziny polonijne mówią głośne „nie” z wieloma wykrzyknikami. Nie zgadzamy się na zmiany, które są wymierzone w dobro polskich dzieci, czyli w dobro całego Narodu – podkreśla.

Doktor Izabela Limburska-Czekaj pracuje jako wolontariusz w poradni rodzinnej „Familia Vera” w Glasgow, jest też wolontariuszem w Polskim Towarzystwie Społeczno-Oświatowym w Domu Polskim im. gen. Władysława Sikorskiego, założonym w Glasgow przez Polaków, którym udało się uciec z Syberii.

– Do Szkocji docierali całymi rodzinami. W Szkocji żyje jeszcze kilka osób, zesłańców na Sybir, którzy przez całe swoje życie wierni są wartościom: Bóg, honor, Ojczyzna. Ich postawa jest przykładem dla tych, którzy dzisiaj w Polsce walczą z lekcjami religii w szkole i wartościami chrześcijańskimi – mówi dr Izabela Limburska-Czekaj.

– Jeżeli chcemy, aby młode pokolenie Polaków miało dobrze uformowane sumienia, stało się pokoleniem odpowiedzialnym w przyszłości za losy Ojczyzny, nie możemy odzierać go z wychowania zgodnego z chrześcijańskimi wartościami – dodaje.

Małgorzata Bochenek

Za: Nasz dziennik

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2024-08-23 16:14:55
miniaturka

Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich na Jasnej Górze

O wyzwaniach stojących przed szkolnictwem katolickim w Polsce wobec wprowadzanych i zapowiadanych zmian w programach nauczania i wychowania rozmawiali na Jasnej Górze uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji Dyrektorów Szkół Katolickich.
2024-08-26 21:45:01
miniaturka

Rodziny polonijne z apelem do władz o uszanowanie ich praw ws. religii w szkole

Z apelem „o uznanie praw chrześcijańskich rodziców do wychowania dzieci w duchu własnego światopoglądu” oraz „korzystania ze struktur szkoły publicznej na takiej samej zasadzie jak wszyscy obywatele” zwrócili się do polskiego rządu uczestnicy VII Światowego Kongresu Rodzin Polonijnych w Brukseli.
2024-08-28 12:51:12
miniaturka

Polonijne rodziny w sercu Europy

Około 200 osób uczestniczy w VII Światowym Kongresie Rodzin Polonijnych, który w tym roku odbywa się w Brukseli. Delegaci przyjechali m.in. z: Wielkiej Brytanii, Austrii, Belgii, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Niemiec, Polski, Szkocji, Szwajcarii, Ukrainy czy Włoch. Spotkanie przebiega pod hasłem: „Rodzina Polonijna miejscem spotkania i rozwoju”. Przewidziano czas na konferencje, warsztaty, rozmowy, wymianę doświadczeń w zależności od kontekstu kulturowego, w którym przyszło żyć rodzinom polonijnym. Nie zabrakło również miejsca na modlitwę, a zebranym w franciszkańskim ośrodku rekolekcyjnym Notre-Dame du Chant-d'Oiseau towarzyszą relikwie i ikona błogosławionej rodziny Ulmów.
2024-08-29 16:24:40
miniaturka

Biskupi na nowy rok szkolny 2024-2025:

Drodzy Uczniowie, zachęcamy do udziału w zajęciach lekcji religii w szkole. Skorzystajcie z tej szansy głębszego poznania Boga. Jeśli trzeba, podejmijcie wysiłek, aby pokonać pojawiające się trudności. Wybierając zajęcia z religii dajecie piękne świadectwo własnej wiary – napisali biskupi w Słowie Konferencji Episkopatu Polski z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2024/2025.
2024-08-30 21:50:23
miniaturka

Trybunał Konstytucyjny zawiesił stosowanie rozporządzenia MEN w sprawie lekcji religii

Trybunał Konstytucji postanowił zawiesić stosowanie rozporządzenia MEN zmieniające zasady nauki religii w szkołach do czasu wydania ostatecznego orzeczenia w sprawie.
2024-09-01 16:00:06
miniaturka

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego: dziękuję SN za reakcję

Prezydium Episkopatu złożyło petycję do Sądu Najwyższego w sprawie zgodności rozporządzenia MEN z Konstytucją, I Prezes SN to uczyniła i za to dziękuję. TK przychylił się do wniosku. Ministerstwo informuje, że zabezpieczenie nie wywołuje skutków prawnych. Dla nas to jest bolesne, gdyż zmiany w rozporządzeniu uważamy za niesprawiedliwe i krzywdzące – mówi w rozmowie z KAI przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial.