Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-08 08:06
Waldemar Wesołowski

Październik w parafii Męcinka (diecezja legnicka)

Przełom października i listopada to wyjątkowy czas modlitwy różańcowej, w tym roku ze szczególną myślą o misjach oraz pamięci o zmarłych. W parafii Męcinka po raz kolejny odbyło się w tym czasie wiele inicjatyw.

Dzień Papieski

13.10 przypadał XIX Dzień Papieski, obchodzony był tym razem pod hasłem: „Wstańcie, chodźmy”.  W Szkole Podstawowej w  Męcince uczniowie przeżyli ten czas z pełnym zaangażowaniem. Katechetka Iwona Torończak-Kaczor przeprowadziła katechezy papieskie. Przygotowała dla uczniów również: prezentację o świętym Janie Pawle II, quiz z życia Świętego, a wszyscy mogli spróbować tradycyjnych kremówek, wszystko po to, by odkryć i poznać lepiej nauczanie świętego Papieża Polaka. W świętowanie Dnia Papieskiego zaangażowały się uczennice ze Szkolnego Koła Caritas,  które szczególne podziękowania składają pani Joannie Fitrzyk za „słodką” pomoc. Uroczyście zainaugurowano również rok obchodów 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II, która przypadnie 18 maja 2020 roku. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły chcą zorganizować kilka inicjatyw, o których będziemy informować w późniejszym czasie. Wszystko w ramach akcji „Dar na 100 - mój katechetyczny dar”.

Tydzień misyjny

Od 20.10 obchodziliśmy Tydzień Misyjny pod hasłem: „Ochrzczeni i posłani”. W  Szkole Podstawowej w Męcince przebiegał w atmosferze modlitwy różańcowej w intencji misji, do której w miesiącu październiku zachęcał papież Franciszek. Ojciec Święty ogłosił ten szczególny czas, „aby bardziej rozbudzić świadomość missio ad gentes i podjąć z nową energią misyjną przemianę życia i duszpasterstwa”.  W ramach tygodnia misyjnego zostały  przeprowadzone katechezy misyjne przez p. Iwonę Torończak-Kaczor. Natomiast uczniowie naszej szkoły, klasy 1-3 przygotowały różańce misyjne, własnoręcznie pokolorowane, nawleczone. To było piękne dzieło, w które dzieci włożyły swój trud i ogrom uczuć.

„Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”

Przed rozpoczęciem miesiąca listopada, miesiąca szczególnej pamięci o zmarłych, uczniowie naszej szkoły kolejny już raz włączyli się w akcję: „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, zaczynając od swojej małej ojczyzny. 29 października uczniowie klasy VI a, wraz z katechetką Iwoną Torończak-Kaczor, która jest koordynatorem tej akcji, wyruszyli  na cmentarz przy kościele w Męcince, gdzie uporządkowali zapomniane groby małych dzieci, zapalili znicze, modlili się na różańcu za wszystkich zmarłych spoczywających na miejscowym cmentarzu, w szczególności za dzieci, a także za wszystkich zmarłych ze swoich rodzin. Uczniowie wykazali się bardzo dużym zaangażowaniem w porządkowaniu nagrobków. Zachęceni efektem swojej pracy postanowili, że częściej będą odwiedzali bezimienne groby, aby o nie dbać. Kolejnym krokiem była modlitwa na cmentarzach naszych miejscowości (Męcinka, Piotrowice, Chełmiec) w uroczystość Wszystkich Świętych, oraz zapalenie zniczy, które zbierali członkowie Szkolnego Koła Caritas.

„Szkoła pamięta”

Również po raz kolejny nasi uczniowie zaangażowali się w ogólnopolską akcję „Szkoła pamięta”. Przełom października i listopada to wyjątkowy czas, kiedy w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych z naszych rodzin, oraz tych, którzy zapisali się w historii, tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o tych osobach jest wyrazem naszego szacunku i uznania dla ich życia i dokonań. Dlatego włączyliśmy się, jako społeczność Szkoły Podstawowej w Męcince, do ogólnopolskiej akcji „Szkoła pamięta”. Zorganizowaliśmy kilka inicjatyw, m.in. uporządkowaliśmy groby „zapomniane” i odwiedziliśmy groby osób zasłużonych i cenionych w naszej społeczności, takich jak: śp. ksiądz Stanisław Żyrkowski, śp. ksiądz Leszek Jabłoński, śp. dyrektor Szkoły Podstawowej w Męcince p. Paweł Dzwolak. Odwiedziliśmy także miejsce pamięci żołnierzy wyklętych, gdzie zapaliliśmy znicze przy tablicy upamiętniającej ich ofiarę życia oraz zorganizowaliśmy zbiórkę zniczy, które zostały zapalone na opuszczonych grobach w Uroczystość Wszystkich Świętych przez członków Szkolnego Koła Caritas. Tę akcję w naszej szkole koordynowały: p. Wioletta Buczkowska i p. Iwona Torończak-Kaczor.

Autor: Iwona Torończak-Kaczor

Również uczniowie z Piotrowic pamiętali o zmarłych

„Ciszą cmentarną ukołysani,z dala od życia i znoju, dobiwszy wreszcie cichej przystani, odpoczywają w pokoju” (Elżbieta Daniszewska „Zaduszki”)

Pod koniec października na cmentarzach można było zauważyć wielkie przygotowania do się uroczystości Wszystkich Świętych i dnia zadusznego. Wiele osób odwiedzających mogiły swoich bliskich sprzątało groby, zapalało znicze, stawiało kwiaty, by w ten sposób oddać im cześć, a także uczcić ich pamięć. Są jednak też takie groby, o których nikt już nie pamięta. Jak co roku, w ostatnich dniach października, tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych uczniowie z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Piotrowicach postanowili uczcić pamięć o tych, którzy odeszli. Pod opieką katechetki Wiesławy Kostrzewy uczniowie klasy Vb zaopatrzeni w grabie, worki na śmieci i motyki udali się na stary niemiecki cmentarz znajdujący się w Piotrowicach, aby posprzątać groby, które tam się znajdują. Ta akcja sprzątania stała się już naszą szkolną tradycją i obowiązkiem. W ten sposób troszczymy się i dbamy o pamięć ludzi, którzy przecież mieszkali tu, na tych ziemiach i tu zostali pochowani. Sprzątanie zakończyło się zapaleniem zniczy na grobach i wspólną modlitwą za wszystkich zmarłych. Serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym w naszą coroczną akcję.

Autor: Wiesława Kostrzewa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2019-11-07 16:10:34
miniaturka

Uzależnienie od hazardu, social mediów oraz pracy - przerażający dla Polaków raport CBOS

Już dzieci między 1. a 2. rokiem życia (deklaracja 33% rodziców) korzystają w Polsce ze smartfonów i tabletów 14 minut dziennie. Między 2. a 5. rokiem życia ten czas wynosi już pół godziny. Aż 22% młodych ludzi (15-34 lata) jest uzależniona od zakupów.
2019-11-07 17:12:39
miniaturka

Sobota 9 listopada 2019 - Zakończenie Festiwalu "Losy Polaków 2019"

Niedokończone msze wołyńskie, Historia obrazu Matki Boskiej AK, Miłość i Miłosierdzie, Cmentarz Łyczakowski - to tylko niektóre nagrodzone filmy..
2019-11-07 17:55:59
miniaturka

Benefis o. Leona Knabita – 9 DEKAD ŁASKI

9 DEKAD ŁASKI czyli rozmowa red. Marcina Witana z mnichem – jubilatem, ojcem Leonem Knabitem o jego życiu w perspektywie mijających w tym roku 90 lat, danych niewątpliwie z Bożej łaski.
2019-11-08 08:15:40
miniaturka

Nowe relikwie polskich świętych w Warszawie

W najbliższą niedzielę 10 listopada podczas Mszy św. o godz. 12.30 kard. Kazimierz Nycz wprowadzi do kościoła Ofiarowania Pańskiego na Natolinie relikwie 34 świętych i błogosławionych, którzy mieli wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości.
2019-11-08 08:39:41
miniaturka

Szaleństwo: chcą więcej aborcji, by chronić planetę

Wysługując się renomowanymi pismami naukowymi, część ekologów forsuje tezę, że przyszłość ziemi zależy od rezygnacji z posiadania dzieci. Innymi słowy proponują więcej aborcji i antykoncepcji.
2019-11-08 09:05:19
miniaturka

W Watykanie o muzyce sakralnej

W Watykanie trwa międzynarodowe sympozjum na temat muzyki sakralnej. Poświęcone jest improwizacji, interpretacji i doborze instrumentów w tym typie muzyki. W spotkaniu uczestniczą muzycy, teologowie i bibliści z całego świata, w tym polski kompozytor Paweł Łukaszewski.