Zadania ORPEG
Koordynowanie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich przebywających za granicą. Obecnie nadzorujemy 69 szkół polskich przy placówkach dyplomatycznych i konsularnych RP w 36 krajach na całym świecie. Szkoły realizują program uzupełniający (język polski i wiedza o Polsce). W roku szkolnym 2021/2022 naukę rozpoczęło ponad 17 tys. uczniów. W szkołach pracuje blisko 600 nauczycieli.
Organizowanie kształcenia na odległość dla ponad 1500 dzieci obywateli polskich przebywających za granicą. Osoby, które w związku z zagranicznym wyjazdem nie mogą kontynuować nauki w polskiej szkole, mają możliwość realizacji obowiązku szkolonego lub uzupełniającego planu nauczania on-line w jednej ze szkół prowadzonych przez ORPEG:
● Szkoła Podstawowa im. Komisji Edukacji Narodowej;
● Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej.
Kierowanie nauczycieli do pracy za granicą w celu wspomagania - wśród Polonii i Polaków zamieszkałych za granicą - nauczania języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw lub nauczanych w innych formach przez organizacje społeczne zarejestrowane za granicą.
Nauczyciele pracują głównie na obszarach masowych zsyłek i deportacji ludności polskiej na Wschodzie oraz terenach leżących w granicach dawnej Rzeczypospolitej zamieszkanych przez społeczność polską, a także wśród Polonii południowoamerykańskiej. W zależności od kraju i miejsca, nauczanie odbywa się w szkołach publicznych w systemach oświaty poszczególnych krajów bądź w szkołach społecznych.
W roku szkolnym 2021/2022 zostało skierowanych 109 nauczycieli do 11 krajów: Armenii, Białorusi, Brazylii, Gruzji, Kazachstanu, Łotwy, Mołdawii, Rumunii, Turcji, Ukrainy i Uzbekistanu.
UWAGA:
- trwa rekrutacja nauczycieli z Polski do skierowania do pracy za granicą wśród Polonii i Polaków za granicą,
- trwa przyjmowania wniosków szkół i ośrodków nauczania języka polskiego za granicą o przysłanie nauczyciela z Polski.
Przekazywanie za granicę podręczników i pomocy dydaktycznych służących nauczaniu języka polskiego i w języku polskim. Wnioski mogą składać szkoły polonijne, szkoły z językiem polskim działające w systemach edukacyjnych innych państw oraz organizacje społeczne i inne podmioty organizujące nauczanie języka polskiego za granicą wśród Polonii i Polaków zamieszkałych za granicą oraz dzieci pracowników migrujących. Wnioskodawcy muszą być zarejestrowani w bazie szkół ORPEG:
Szczegółowe informacje oraz formularze wniosków znajdują się na stronie internetowej: https://www.orpeg.pl
UWAGA:
- 28 lutego 2022 r. upływa termin przyjmowania wniosków ośrodków nauczania języka polskiego za granicą o bezpłatne podręczniki na rok szkolny 2022/23.
Organizowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli pracujących wśród Polonii i Polaków za granicą, a także udzielanie im wsparcia metodycznego
Jednym z zadań ORPEG jest organizowanie doskonalenia zawodowego oraz udzielanie wsparcia metodycznego nauczycielom pracującym wśród Polonii i Polaków zamieszkałych za granicą oraz dzieci pracowników migrujących. Zadanie to realizowane jest m.in. poprzez doskonalenie nauczycieli uczących języka polskiego, polskiej kultury i wiedzy o Polsce oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim w różnych typach placówek, wśród których są szkoły działające w lokalnych systemach oświaty danego kraju z polskim językiem nauczania, z językiem polskim jako przedmiotem obowiązkowym (status języka ojczystego lub obcego), z językiem polskim jako przedmiotem fakultatywnym, z sekcjami polskimi; szkoły dwujęzyczne działające w lokalnych systemach oświaty danego kraju; szkoły społeczne działające w danym kraju przy stowarzyszeniach Polaków, związkach Polaków, parafiach; dyrektorzy szkół, ośrodków metodycznych, instytutów doskonalenia, uczniowie pobierający naukę języka polskiego lub w języku polskim w formach zorganizowanych w szkole, przy związkach Polaków, parafiach, szkołach sobotnio-niedzielnych.
Zadania doskonalenia, zgodnie z zapisami w statucie ORPEG, realizuje Polonijne Centrum Nauczycielskie – placówka doskonalenia, funkcjonująca w strukturze ORPEG.
Współpraca z organizacjami i środowiskami działającymi na rzecz oświaty polskiej, polonijnej i polskojęzycznej za granicą.
ORPEG na bieżąco włącza się w różnorodne przedsięwzięcia, które upowszechniają działalność Ośrodka w różnych środowiskach i kształtują pozytywny wizerunek ORPEG jako instytucji otwartej na współpracę, a jednocześnie stają się inspiracją do wzbogacania oferty edukacyjnej Ośrodka.
Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: