Strona główna
opoka.org.pl
2024-09-06 10:06
Witek / KKBiDS

Nowy numer biuletynu Anamnesis

Ukazał się 118. numer biuletynu Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski

Od Redakcji

Czynny udział w liturgii

Pierwsze skojarzenie na temat tego, że coś ma być czynne, prowadzi do zrozumienia, że chodzi o zaangażowanie mające wyrażać́ się w czynach (nie tylko podejmowanie posług); wobec wszystkich wiernych nie ma bowiem przyzwolenia na jakąkolwiek bierność. Zaangażowanie – chociaż̇ ważne i konieczne – nie jest jednak celem samym w sobie. Powinno być traktowane jako narzędzie, dzięki któremu możemy spełnić cel uczestnictwa w celebracji liturgicznej. Pisząc na ten temat, papież̇ Benedykt XVI (adhortacja apostolska Sacramentum caritatis) zwraca uwagę̨, że zaangażowanie ma być podporządkowane postawie ciągłego nawracania, a także permanentnego pragnienia życia z Jezusem Chrystusem.

Mówiąc o uczestnictwie czynnym (także pełnym) całego ludu nie można tracić z pola widzenia faktu, że liturgia jest pierwszym i niezastąpionym źródłem, z którego wierni czerpią̨ ducha prawdziwie chrześcijańskiego. W duchu troski o czynne uczestnictwo w świętych obrzędach, oddajemy kolejny numer biuletynu Anamnesis.

Dział NAUCZANIE OJCA ŚWIĘTEGO jest tym razem bardzo bogate i różnorodne. Czytelnik ma okazję zapoznania się z treścią̨ listu papieża Franciszka adresowanego do wszystkich proboszczów. W ostatnim czasie Ojciec Święty ogłosił dwa Listy apostolskie w formie Motu proprio. Pierwszy dotyczy zmian niektórych przepisów kanonicznych, zarówno Kodeksu prawa kanonicznego, jak i Kodeksu kanonów Kościołów Wschodnich, a drugi nawiązuje do przypadającej 50. rocznicy Listu apostolskiego papieża Pawła VI, który określa znaczącą zmianę̨ w strukturze święceń wyższych oraz pełnionych posług w czasie liturgii.

Dnia 8 lutego 2024 roku Ojciec Święty spotkał się z gronem pracowników Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Spełniając zapowiedź z poprzedniego numeru biuletynu, zamieszczamy pełny tekst wygłoszonego wówczas przemówienia.

Zagadnienia związane z ważnymi momentami roku liturgicznego (Wigilia Paschalna i uroczystość Zesłania Ducha Świętego) stały się przedmiotem przepowiadania homiletycznego papieża Franciszka.

Dział DOKUMENTY STOLICY APOSTOLSKIEJ zawiera materiał pochodzący z czterech agend watykańskich. Dykasteria Nauki Wiary wydała niezwykle istotny dokument, notę̨ Gestisverbisque regulującą̨ kwestie dotyczące ważności sakramentów.

Zgodnie z kolejną zapowiedzią zamieszczoną w poprzednim numerze biuletynu, publikujemy drugą część obszernego dokumentu Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych. Jest to materiał przewidziany na zbliżający się kongres w Quito.

W roku 2023 Kościół w Polsce przeżywał radosny moment beatyfikacji błogosławionej Rodziny Ulmów. Pokłosiem tego wydarzenia są̨ decyzje wydane przez Dykasterię ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Czytelnik znajdzie dwa dekrety (jeden dotyczy wpisu wspomnienia do kalendarza liturgicznego archidiecezji przemyskiej, a drugi stanowi zatwierdzenie tekstów liturgicznych) oraz teksty liturgiczne na wspomnienie błogosławionych męczenników Józefa i Wiktorii, oraz ich dzieci.

Zbliża się czas przeżywania Zwyczajnego Roku Jubileuszowego 2025. Na tę okoliczność Penitencjaria Apostolska opublikowała dekret dotyczący większej możliwości zyskania w tym czasie odpustu zupełnego.

Dział NAUCZANIE BISKUPÓW O LITURGII zamieszcza wpierw List biskupów polskich do kapłanów na tegoroczny Wielki Czwartek.
Tematyka liturgiczna stała się także przedmiotem nauczania biskupów: na drodze przepowiadania homiletycznego (kard. Marcello Semeraro, abp Adrian J. Galbas, bp Piotr Greger, bp Jacek Jezierski) oraz wygłoszonej okolicznościowej katechezy (abp Adrian Galbas).

Dział zatytułowany FORMACJA LITURGICZNA zawiera artykuł ks. Czesława Krakowiaka (Lublin). Autor podejmuje ciekawą refleksję na temat błogosławienia obrazów w liturgicznej tradycji Kościoła Rzymskiego.

W dziale DUSZPASTERSTWO LITURGICZNE znaleźć można materiał odnośnie do niezwykle ożywionych obszarów życia liturgicznego. Pierwsza kwestia dotyczy po- sługi egzorcystów, a druga podkreśla wartość dziewictwa konsekrowanego, ukazanego w szerszej perspektywie życia mniszego i pustelniczego. Dwa z trzech zamieszczonych materiałów stanowią zapis przeprowadzonych rozmów.

Dział INFORMACJE tym razem koncentruje się na wydarzeniach z Kościoła w Polsce. Jedna z parafii diecezji warszawsko-praskiej była miejscem koronacji obrazu Matki Bożej z Guadalupe.

Dwie archidiecezje (lubelska i poznańska) przeżywała ważne wydarzenia związane z osobami pełniącymi zadania służby liturgicznej. W Lublinie zostali pobłogosławieni nowi lektorzy, a w poznańskiej katedrze odbył się Archidiecezjalny Dzień Lektora.

Całość biuletynu została – jak zawsze – sfinalizowana wykazem najnowszych publikacji książkowych o tematyce liturgicznej.

Bp Piotr Greger
Bielsko-Biała, dnia 20 maja 2024 roku, w święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła

 


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2024-09-04 12:44:05
miniaturka

Transmisja - Kongres Rodzin Polonijnych

Na kanale YouTube Rodzina na Emigracji odbywała się transmisja z VII Światowego Kongresu Rodzin Polonijnych, gdzie można obejrzeć większość wydarzeń Kongresowych. Zapraszamy do śledzenia i subskrybowania kanału, aby otrzymywać powiadomienia o dostępnych transmisjach. Serdecznie zapraszamy!
2024-09-05 20:41:58
miniaturka

Bp Osial: Tydzień Wychowania jest wyrazem troski o dzieci i młodzież

Tydzień Wychowania jest wyrazem troski o dzieci i młodzież. Chcemy pokazać, że Kościół i lekcje religii w szkole wspomagają bardzo istotnie proces wychowania – mówił bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, podczas konferencji prasowej przed XIV Tygodniem Wychowania, która odbyła się w Sekretariacie KEP 5 września br.
2024-09-06 10:13:43
miniaturka

Bp Turzyński do polskich księży z Francji: świętość jest możliwa

Mamy za sobą niezwykłe dziedzictwo wspaniałych kapłanów – powiedział delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, który w dniach 2-6 września poprowadził rekolekcje dla 37 księży Polskiej Misji Katolickiej we Francji w Centrum Formacyjno-Szkoleniowym „Księżówka” w Zakopanem.
2024-09-07 23:26:08
miniaturka

Orszak Dziejów 2024 Plac Zamkowy Warszawa

Sto pięćdziesiąt postaci z historii Polski, Polonez Wszech Czasów oraz spektakl o Zamoyskim.
2024-09-09 19:12:42
miniaturka

XI Konferencja Katechetów Specjalnych

Pracując w szkole specjalnej nauczyciele i katecheci częściej niż w szkołach masowych spotykają się ze śmiercią uczniów. W tej sytuacji pojawiają się pytania jak towarzyszyć tym, którzy zostali, jak rozmawiać o śmierci z uczniami z niepełnosprawnością intelektualną, jak pożegnać zmarłego ucznia w szkole, czy społeczność szkoły powinna uczestniczyć w pogrzebie a może nauczyciel może przyjść na różaniec w intencji zmarłego wychowanka?
2024-09-10 15:56:26
miniaturka

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP odbyła zebranie robocze

W Opolu odbyło się zebranie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP