Strona główna
opoka.org.pl
2022-06-10 10:40
Biuro ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

MŁODZIEŻ POLONIJNA

KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ i wiele innych inicjatyw realizowanych w różnych krajach - to propozycje dla młodzieży polonijnej z całego świata. Zapraszamy do tworzenie wspólnej platformy spotkań i dzielenia się działalnością prowadzoną przez młodzież polonijnej całego świata. Na stronie znajdują się relacje z Kongresów Młodzieży Polonijnej oraz informacje o grupach młodzieżowych i inicjatywach podejmowanych przez młodzież polonijną. Serdecznie zapraszamy!

KONGRESY MŁODZIEŻY POLONIJNEJ

I KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ, 2016

W lipcu 2016 roku, w ramach Światowych Dni Młodzieży odbył się I Kongres Młodzieży Polonijnej, w którym uczestniczyło około 250 młodych polskiego pochodzenia z ponad 20 krajów.

II KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ, 2018

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodzieży w dniach od 28 lipca do 5 sierpnia odbył się w Warszawie II Kongres Młodzieży Polonijnej. W Kongresie wzięło udział ponad 250 osób z 21 krajów - przedstawiciele młodzieży polonijnej z Austrii, Belgii, Białorusi, Brazylii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Rumuni, Kazachstanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, Paragwaju, Rosji, Ukrainy, USA, Uzbekistanu, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch.

KONGRES MŁODZIEŻY POLNIJNEJ ON LINE

W związku z sytuacją pandemii w latach 2020 - 2022 organizowano cykl spotkań „Kongres Młodzieży Polonijnej online – "Spotkanie LIVE”, które są stałą formą kontaktu i duszpasterstwa młodych ze środowisk polonijnych z całego świata i odbywały się co 2 miesiące. 

Najbliższe spotkanie z cyklu Kongres Młodzieży Polonijnej online odbędzie się 3 grudnia!

37. ŚWIATOWE DNI MŁODYCH, LIZBONA 2023 - Spotkajmy się w Lizbonie - zapraszamy młodzież polonijną na ŚDM w Lizbonie. 

Światowe Dni Młodych odbędą się w dniach 1-6 sierpnia 2023 r. w Lizbonie pod hasłem: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Tradycyjnie, wydarzenie zostanie poprzedzone Dniami w Diecezjach, które zostaną zorganizowane w dniach 26-31 lipca. Młodzież Polonijna może zalogować się przez lokalne duszpasterstwo lub przez biuro organizacyjne polskie.  Serdecznie zapraszamy na wspólny wyjazd do Lizbony! 

Więcej informacji..

Zapraszamy Was serdecznie do uczestnictwa w spotkaniach Kongresowych, a także do stałego kontaktu. Starajcie się dzielić doświadczeniami nie tylko czasu obecnego, ale i działania Jezusa w Waszym życiu. Bądźcie razem z Jezusem i z sobą nawzajem! Zapraszamy do przesyłania swoich refleksji na naszą grupę Kongres Młodzieży Polonijnej na Facebooku

https://www.facebook.com/KongresMlodziezyPolonijnej

 ------------------------

KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ ONLINE 2022 

3 grudnia 2022 - „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”

9 kwietnia 2022 - Idź w pokoju

19 luty 2022 - Być chrześcijaninem dzisiaj

KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ ONLINE 2021 - relacje 

18 grudnia 2021 – Być sobą

16 października  2021– Być patriotą;

19 czerwca 2021 – Orientacje seksualne;

17 kwietnia 2021 – Miłość w rodzinie;

20 lutego 2021 – Ja+Ty=My;

------------------------

Kolejną formą naszego kontaktu jest Podcastu Zapytaj Boga Dlaczego. Celem Podcastu jest stworzenie miejsca, w którym każdy może odnaleźć odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania związane z Bogiem, religią i duchowością. Podcast skierowany jest szczególnie do młodzieży polonijnej.

PODCAST ZAPYTAJ BOGA DLACZEGO

Zapraszamy do subskrybowania i słuchania!

-------------------------

Zobacz także: 

Niemcy - Grupa Orły

Niemcy - Spotkania Formacyjne Młodych “EMAUS”

MŁODZIEŻ POLONIJNA NA KONGRESIE EUCHARYSTYCZNYM W BUDAPESZCIE

BOHATEROWIE NA 11 LISTOPADA

MISJONARKI DLA POLONII

POLONIA ONLINE

KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ

DUSZPASTERSTWO EMIGRACJI POLSKIEJ

------------------------------

RELACJE Z KONGRESÓW MŁODZIEŻY POLNIJNEJ ON LINE

KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ ONLINE, 1 sierpnia 2020

„Powołani do świętości” - pod takim hasłem odbył się 1 sierpnia III Kongres Młodzieży Polonijnej – tym razem online. W tegorocznym Kongresie wzięło udział 200 osób z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Stanów Zjednoczonych, Australii, Brazylii, Mołdawii, Ukrainy, Litwy, Białorusi, Paragwaju, Hiszpanii, Niderlandów, Włoch, Meksyku, Rumunii. W programie spotkania znalazły się: konferencja na temat świętości, świadectwa ludzi młodych z różnych krajów, wspólna modlitwa, wielbienie, dzielenie się swoimi przemyśleniami i propozycjami na przyszłość. 

Zobacz całość..

KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ ONLINE, 10 października 2020

„Jesteś Marką”- pod takim hasłem odbyło się 10 października kolejne spotkania dla młodzieży polonijnej, w ramach cyklu “Kongres Młodzieży Polonijnej online. Jest ono dedykowane wszystkim młodym Polakom mieszkającym poza Ojczyzną. Młodzież polonijna z wielu krajów świata spotkała się po raz kolejny by tym razem pochylić się nad przykazaniem miłości samego siebie. 

Zobacz więcej..

KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ ONLINE, 12 grudnia 2020

„Nie jesteś samotna wyspą” - pod takim hasłem odbyło się 12 grudnia 2020 r. kolejne spotkania dla młodzieży polonijnej, w ramach cyklu Kongres Młodzieży Polonijnej online. Młodzież polonijna spotkała się po raz kolejny by tym razem pochylić się nad przykazaniem miłości bliźniego w przestrzeni społecznej, do czego zachęca ostatnia encyklika papieża Franciszka „Frattelli tutti”, a także różne problemy społeczne występujące w Polsce, i w innych krajach. Wśród poruszanych tematów znalazły sie: – tolerancja – równość – integracja ze środowiskiem, w którym żyjemy – obojętność – radykalizm

Zobacz całość..

KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ ONLIN - 20 lutego 2021

„Ja+Ty=My” to hasło kolejnego spotkania z cyklu Kongresu Młodzieży Polonijnej on-line, który odbył się 20 lutego. Tematem spotkania były relacje miłości: zakochania, miłości narzeczeńskiej, małżeńskiej, przygotowania do życia w małżeństwie i rodzinie. W spotkaniu wzięło udział ok. 150 osób z 16 krajów: Anglii, Szwajcarii, Francji, Niemiec , Stanów Zjednoczonych, Białorusi, Australii, Grecji, Belgii, Węgier, Irlandii, Ukrainy, Szwecji, Islandii, Norwegi i Polski.

Zobacz całość..

KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ ONLIN - 17 kwietnia 2021

W sobotę, 17 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie w ramach Kongresu Młodzieży Polonijnej online. Wzięli w nim udział przedstawiciele młodzieży polonijnej z 15 krajów świata, z Europy, z USA i Australii. Spotkanie odbyło się pod hasłem: „Czym skorupka za młodu nasiąknie…” i poświęcone zostało relacjom w rodzinie. Gościem młodych był ks. dr Marek Dziewiecki, który poprzez konferencję i odpowiedzi na zadawane pytania dzielił się swą wiedzą i bogatym doświadczeniem duszpasterza i psychologa. 

Zobacz całość...

KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ ONLIN - 19 czerwca 2021

W sobotę, 19 czerwca odbyło sie spotkanie z cyklu Kongres Młodzieży Polonijnej online pod hasłem: „Z szacunkiem, współczuciem i delikatnością /KKK 2358/”. W Kongresie wzięli udział przedstawiciele młodzieży polonijnej z Anglii, Belgii, Francji, Grecji, Irlandii, Kanady, Niemiec, Polski, Białorusi, Ukrainy, Szkocji, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch i Australii. Spotkanie poświęcone było tematyce orientacji seksualnej.

Czytaj całość...

KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ ONLINE, 16 października 2021

16 października 2021 roku odbyło się kolejne spotkanie w ramach Kongresu Młodzieży Polonijnej. Tym razem hasłem przewodnim były słowa „Być patriotą na emigracji”. Spotkanie miało wyjątkowy wymiar ze względu na czas w jakimś się odbyło. 16 października miała miejsce 43. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. W czasie całego spotkania nie zabrakło odniesień i wspomnień związanych z tym wyjątkowym wydarzeniem. W Kongresie wzięli udział Młodzi m.in. z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Stanów Zjednoczonych, Australii, Brazylii, Ukrainy, Białorusi, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Szwajcarii, Norwegii, Kanady, Rosji.

Czytaj całość...

KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ ONLINE, 18 grudnia 2021

W sobotę, 18 grudnia odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Kongresu Młodzieży Polonijnej online, pod hasłem „Być sobą”. W Kongresie wzięli udział przedstawiciele młodzieży polonijnej z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Australii, Szwajcarii, Irlandii, Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Włoch, Grecji, Ukrainy, Białorusi i Polski. Wprowadzeniem w tematykę spotkania była konferencja bpa Wiesława Lechowicza: Być sobą na przykładzie Jezusa. W czasie Kongresu odbyło się także rozstrzygnięcie konkursu: "Być patriotą na emigracji".

Czytaj więcej...

KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ ONLINE, 19.02.2022

„Być chrześcijaninem dzisiaj” pod takim hasłem odbyło się 19 lutego kolejne spotkania dla młodzieży polonijnej. Głównym zagadnieniem poruszanym w czasie Kongresu była refleksja na temat Chrztu Świętego i jego znaczenia w codziennym życiu. Spotkanie to rozpoczęło nowy cykl dla młodzieży na temat sakramentów świętych. W KMP wzięła udział młodzież z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Grecji, Białorusi, Ukrainy, Australii, Stanów Zjednoczonych, Włoch, i Polski.

Więcej informacji...

KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ ONLINE, 9.04.2022

W sobotę, 9 kwietnia odbył się kolejny Kongres Młodzieży Polonijnej online z modlitwą o pokój w Ukrainie. Podczas spotkania młodzi przywitali bpa Piotra Turzyńskiego, nowego Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz podziękowali bp. Wiesławowi Lechowiczowi, który pełnił tę funkcję przez minione 11 lat. Dziękujemy za Waszą obecność!

Więcej informacji

KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ ONLINE, 3.12.2022

3 grudnia br. odbył się Kongres Młodzieży Polonijnej za pośrednictwem platformy Zoom. Temat  Kongresu brzmiał: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wzięło w nim udział młodzi ludzie m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii, USA, Włoch i Anglii. Spotkanie zakończyło się zachętą do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, który dla młodych będzie okazją do bycia we wspólnocie, doświadczenia Kościoła pełnego entuzjazmu i mającego przyszłość.

Więcej informacji...

-------------------------------------------------------

Informacje o spotkaniach Kongres Młodzieży Poloninej online są umieszczane na stronie internetowej:Biuro Duszpasterstwa Emigracji PolskiejKongres Młodzieży Polonijnej oraz na facebook//KongresMlodziezyPolonijnej. W przypadku pytań i wątpliwości proszę kontaktować się z Biurem Kongresu Młodzieży Polonijnej (kongresmlodziezy@gmail.com) lub z Biurem Duszpasterstwa Emigracji Polskiej (emigracja@episkopat.pl).

www.emigracja.episkopat.pl


---------------------------------------------


RELACJE Z WCZEŚNIEJSZYCH KONGRESÓW

http://kongresmp.pl/galeria/

I KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ, 2016

W lipcu 2016 roku, w ramach Światowych Dni Młodzieży odbył się I Kongres Młodzieży Polonijnej, w którym uczestniczyło około 250 młodych polskiego pochodzenia z ponad 20 krajów. Owocem tych radosnych dni wspólnej refleksji, modlitwy i zabawy było pragnienie spotkania się po raz kolejny.

Czytaj wiecej...

Film podsumowujący I Kongres Młodzieży Polonijnej

II KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ, 2018

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodzieży w dniach od 28 lipca do 5 sierpnia odbył się w Warszawie II Kongres Młodzieży Polonijnej. W Kongresie wzięło udział ponad 250 osób z 21 krajów - przedstawiciele młodzieży polonijnej z Austrii, Belgii, Białorusi, Brazylii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Rumuni, Kazachstanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, Paragwaju, Rosji, Ukrainy, USA, Uzbekistanu, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch.

Film z II Kongresu Młodzieży Polonijnej

RELACJA Z II KONGRESU MŁODZIEŻY POLONIJNEJ

TYGODNIK NIEDZIELA

UROCZYSTA INAUGURACJA II KMP, 30.07.2018

DRUGI DZIEŃ KONGRESU MŁODZIEŻY POLONIJNEJ

CZWARTY DZIEŃ KONGRESU

BP SOLARCZYK DO MŁODZIEŻY POLONIJNE

UCZESTNICY KONGRESU ODWIEDZILI RODZINNE STRONY ŚW. STANISŁAWA KOSTKI

MŁODA POLONIA DO PAPIEŻA FRANCISZKA: CHCEMY TWORZYĆ KULTURĘ SPOTKANIA POKOJU

KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ APELUJE O TWORZENIE WSPÓLNOT EWANGELIZACYJNYCH

MŁODA POLONIA O ŻYCIU WIARĄ

FOTO GALERIA - BP Episkopat

Warszawa, 29 VII 2018

Warszawa, 30 lipca 2018 r.

Warszawa, 2 sierpnia 2018 r.

GALERIA – KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ

II KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ przebiegał pod hasłem „Wiarą powołani”, które nawiązywało do dokumentu przygotowującego Synod biskupów poświęcony duszpasterstwu młodzieży. W ramach Kongresu młodzież uczestniczyła także w obchodach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.   

Podczas pierwszych trzech dni Kongresu młodzi wzięli udział w warsztatach ewangelizacyjnych, dyskusjach i spotkaniach z zaproszonymi gośćmi. Zamierzeniem organizatorów było objecie refleksją, świadectwami, warsztatami i modlitwą to, co wiąże się z powołaniem chrześcijańskim, płynącym z faktu bycia ochrzczonym, z uwzględnieniem specyfiki życia na emigracji. 

Kolejne dwa dni Kongresu nawiązywały do pogłębiania tożsamości narodowej wśród młodych ludzi i budzenia ducha patriotyzmu. Uczestnicy Kongresu wzięli udział w obchodach 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, w obchodach 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i rekonstrukcji powstańczych walk. W „Godzinie W” młodzież modliła się na Powązkach Wojskowych. Następnie śpiewała pieśni powstańcze na placu Piłsudskiego. Młodzi zwiedzili także Warszawę oraz udali się do Rostkowa w diecezji płockiej, w rodzinne strony św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży, którego rok był właśnie obchodzony w Kościele w Polsce. 

Ostatnie dwa dni poświęcone były omówieniu sposobów realizacji kongresowych wniosków po wyjeździe do swojego kraju. Odbyła się niezwykle interesująca dyskusja dotycząca bycia chrześcijaninem dziś w środowisku polonijnym. 

W końcowym przesłaniu młodzi polscy katolicy z całego świata zaapelowali do rówieśników o tworzenie wspólnot młodzieżowych o charakterze modlitewnym i ewangelizacyjnym. „Żyjąc wśród ludzi różnych kultur, narodowości i religii pragniemy być świadkami Chrystusa, poprzez otwartość na drugiego człowieka i miłość, która pokonuje wszelki lęk” – zadeklarowali. 

 „Kto chce innych zapalać, musi sam płonąć! Pragniemy pogłębiać naszą relację z Jezusem aby nieść Go do tych, wśród których żyjemy. Wiemy doskonale, że aby realizować powołanie do bycia chrześcijaninem we współczesnym świecie, oprócz głębokiej wiary potrzebna jest odwaga do dawania świadectwa o Jezusie” – czytamy w przesłaniu. 

Uczestnicy Kongresu zaapelowali też do młodych Polaków, by w swoich środowiskach uczestniczyli w życiu Kościoła, zaznaczając, że w Kościele „czerpiemy moc płynącą ze Słowa Bożego i sakramentów do pełni życia w Chrystusie”. Zapewnili też, że chcą dbać o ojczyste tradycje, język i kulturę, dobre imię Polski oraz że pragną podtrzymywać łączność z ojczyzną. 

Natomiast w liście do Papieża Franciszka młodzież polonijna wyraziła wdzięczność za wezwania do bycia aktywnymi i otwierania się na innych. „Pragniemy, zgodnie z Twoim życzeniem, stawać się twórcami kultury spotkania, dialogu i pokoju, opartej na mocnych fundamentach wiary Kościoła katolickiego” – czytamy w liście do papieża. Młodzi informują też, że podczas Kongresu podejmowali refleksje związane z powołaniem do życia wiarą i świadczenia o wierze we współczesnym świecie. Zapewnili też Papieża o modlitwie w intencji Jego posługi oraz w intencji zbliżającego się Synodu biskupów poświęconego duszpasterstwu młodzieży i Światowego Dnia Młodzieży w Panamie. 

Podczas konferencji prasowej na zakończenie wydarzenia bp Wiesław Lechowicz wyraził przekonanie, że młodzi polscy katolicy żyjący na obczyźnie są prawdziwym skarbem Ojczyzny i Kościoła. „Troska o nich jest polską racją stanu i kościelną racją stanu” – powiedział delegat KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej dodając: „jesteśmy zauroczeni waszą wiarą oraz przywiązaniem do Chrystusa i Kościoła”.

Natomiast sami młodzi deklarowali, że są bardzo zainspirowani i podbudowani Kongresem. „Hasło ‘Wiarą powołani” oznacza dla mnie wychodzenia naprzeciw drugiemu człowiekowi, nie zamykania się w sobie lecz świadczenia o Bogu” – powiedziała Justyna ze Stanów Zjednoczonych. Młoda Polka z Düsseldorfu przypomniała słowa z Listu św. Jakuba o tym, że wiara bez uczynków jest martwa. „Adoracja, Eucharystia modlitwa jest fundamentem, na którym staram się budować swoją tożsamość ale Kongres utrwalił we mnie przekonanie o tym, że następnie muszę wyjść z miejsca, w którym jestem na spotkanie z drugim człowiekiem” – powiedziała uczestniczka Kongresu. 

Młodzi Polacy z różnych krajów przyznawali także, że na obczyźnie Polakom grozi zatracenie tożsamości narodowej, dlatego spotkania z rówieśnikami żyjącymi w innych miejscach świata wedle tych samych wartości jest doświadczeniem bezcennym. 

Pytany o największe wyzwanie, przed jakim stają dziś w świecie młodzi polscy katolicy bp Lechowicz wskazał, że żyją oni w środowiskach, które do wiary nastawione są obojętnie lub wrogo stąd kluczową sprawą jest właśnie troska o wiarę.

Zobacz więcej..


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy