Strona główna
opoka.org.pl
2022-02-24 09:02
PS

Komunikat Delegata KEP przed Dniem modlitwy i pokuty

W najbliższą niedzielę – 27 lutego, poprzedzającą Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich w kościołach i kaplicach w Polsce będzie odczytywany komunikat Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Kościół w Polsce w pierwszy piątek Wielkiego Postu, 4 marca, po raz szósty będzie przeżywał Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich.

„Ta duszpasterska inicjatywa Konferencji Episkopatu Polski, ustanowiona w odpowiedzi na apel papieża Franciszka, służy kształtowaniu naszych sumień i wrażliwości oraz stanowi pomoc do naszego częstego duchowego towarzyszenia osobom, które zostały zranione i zmagają się z bolesnymi konsekwencjami wyrządzonej krzywdy” – napisał abp Wojciech Polak. Komunikat Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży w związku z Dniem modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich będzie odczytywany w kościołach i kaplicach w niedzielę 27 lutego. Arcybiskup Polak zachęcił w nim wszystkich do włączenia się w modlitwę we wspólnotach parafialnych, m.in. poprzez nabożeństwo drogi krzyżowej z przygotowanymi na ten dzień rozważaniami.

Delegat KEP zachęca też do innych form towarzyszenia osobom skrzywdzonym. „Wyrazem naszego wsparcia dla skrzywdzonych niech będzie również podjęcie postu oraz innych czynów pokutnych, nade wszystko zaś postawa otwartości i zrozumienia, przyjęcia osób zranionych i ich bolesnej historii” – dodaje abp Polak.  Wyjaśnia też, że niezależnie od tego kto był sprawcą krzywdy – czy osoba duchowna, czy świecka – osoby zranione wykorzystaniem seksualnym mają prawo liczyć, że nie zabraknie im naszego duchowego towarzyszenia. „Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, by zranieni mogli odczuć wsparcie całej wspólnoty Kościoła” – apeluje Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich obchodzony jest w Kościele w Polsce od 2017 r. W odpowiedzi na apel papieża Franciszka, Konferencja Episkopatu Polski ustaliła, że w Polsce będzie on obchodzony co roku w pierwszy piątek Wielkiego Postu. „Modlitwa i pokuta za ofiary pedofilii jest naturalną odpowiedzią chrześcijanina na zjawisko grzechu. Kościół bardziej niż ktokolwiek inny winien brzydzić się nikczemną przemocą, zwłaszcza wobec dziecka” – zaznaczył wówczas w komunikacie w sprawie Dnia modlitwy i pokuty przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.


PEŁNY TEKST KOMUNIKATU:

Komunikat Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży
w związku z dniem modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich

 Do odczytania w kościołach i kaplicach w niedzielę 27 lutego br.

 

W najbliższy piątek, 4 marca, w pierwszy piątek Wielkiego Postu, Kościół w Polsce po raz szósty będzie przeżywał dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Ta duszpasterska inicjatywa Konferencji Episkopatu Polski, ustanowiona w odpowiedzi na apel papieża Franciszka, służy kształtowaniu naszych sumień i wrażliwości oraz stanowi pomoc do naszego częstego duchowego towarzyszenia osobom, które zostały zranione i zmagają się z bolesnymi konsekwencjami wyrządzonej krzywdy.

Zachęcam wszystkich do włączenia się w modlitwę w naszych wspólnotach parafialnych, m.in. poprzez nabożeństwo drogi krzyżowej z przygotowanymi na ten dzień rozważaniami. Wyrazem naszego wsparcia dla skrzywdzonych niech będzie również podjęcie postu oraz innych czynów pokutnych, nade wszystko zaś postawa otwartości i zrozumienia, przyjęcia osób zranionych i ich bolesnej historii. Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, by zranieni mogli odczuć wsparcie całej wspólnoty Kościoła. Skrzywdzeni, niezależnie od tego kto był sprawcą ich krzywdy, mają prawo liczyć, że nie zabraknie im naszego duchowego towarzyszenia.


 + Wojciech Polak
Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski
Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2022-02-21 20:06:30
miniaturka

Ks. Studnicki: nie może zabraknąć wytrwałej modlitwy i szczerej pokuty

Modlitwa za osoby skrzywdzone i podejmowana pokuta nie mogą być jedyną formą odpowiedzi Kościoła. Ale też w wielowymiarowej odpowiedzi Kościoła, nie może zabraknąć wytrwałej modlitwy i szczerej pokuty - podkreślił ks. Piotr Studnicki podczas sesji „Budowanie systemu ochrony małoletnich i bezbronnych w Kościele w Polsce – bilans i perspektywy”, zorganizowanej 21 lutego przez Katolicką Agencję Informacyjną wraz z Fundacją Świętego Józefa i Biurem Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.
2022-02-23 10:31:04
miniaturka

Sesja „Budowanie systemu ochrony małoletnich i bezbronnych w Kościele w Polsce”

Kościół w Polsce czeka jeszcze długa droga w zakresie budowania skutecznego systemu ochrony dzieci i młodzieży przed przestępstwami seksualnymi, choć wykonano już tutaj olbrzymią pracę. Wiele doświadczeń Kościoła może być cenną inspiracją dla polityki państwa polskiego w tym zakresie.
2022-02-23 11:28:14
miniaturka

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP odbyła spotkanie robocze

W dniach 21-22 lutego br. Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski odbyła spotkanie robocze (w formule on-line)
2022-02-25 09:13:34
miniaturka

Dzień modlitwy w intencji osób skrzywdzonych

W Kościele w Polsce, decyzją Episkopatu, dzień duchowego towarzyszenia osobom skrzywdzonym obchodzony jest w pierwszy piątek Wielkiego Postu. W tym roku Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich przeżywany będzie 4 marca.
2022-02-28 12:52:07
miniaturka

Spotkanie dwóch komisji Konferencji Episkopatu Polski

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz Komisja Wychowania Katolickiego spotkały na omawianiu programu formacyjnego
2022-03-01 09:22:24
miniaturka

Bp Lechowicz do Polonii: pomagajcie kształtować świadomość społeczną za granicą

Najważniejszą sprawą jest oczywiście modlitwa, która ma ogromną moc – mówi delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, zachęcając, by w środowiskach polonijnych nie ustawały modlitwy. Kolejnym rodzajem zaangażowania, o które bp Lechowicz prosi Polaków poza ojczyzną, jest pomoc finansowa Ukrainie i jej uchodźcom. Nie bez znaczenia jest też kształtowanie świadomości społecznej w środowiskach, w których żyjemy.