Wierzę w powszechny Kościół
Powszechność Kościoła jest dziełem Boga; zbudowanie wspólnoty obejmującej całą ludzkość przekracza możliwości człowieka. Kościół jest katolicki, czyli powszechny, w tym znaczeniu, że jest w nim miejsce dla każdego człowieka. Nie ma w nim żadnych granic narodowych, etnicznych, językowych, kulturowych, społecznych… Kościół stanowi wielki dom, gdzie każda osoba ma miejsce przy wspólnym, ojcowskim stole.
Powszechność Kościoła ma swoje źródło w miłości przekazanej przez Chrystusa. Jej mocą mamy pochylać się nad każdym człowiekiem oczekującym naszej pomocy. Miłością mamy darzyć także nieprzyjaciół. W takim ujęciu nie ma człowieka, bo nie może być, który tej miłości będzie pozbawiony. Ona decyduje bowiem o powszechności Chrystusowego Kościoła. To jest jeden z cudów, który - w duchu wiary - można obserwować, podziwiać na przestrzeni minionych wieków, a współcześnie można się tym, i należy, fascynować.
W dziale NAUCZANIE OJCA ŚWIĘTEGO znajdują się teksty czterech homilii papieża Franciszka, które wygłosił w czasie trwania Wielkiego Postu oraz okresu wielkanocnego. Ich treść dotyczy różnych zagadnień wpisujących się w obszar nauczania teologii liturgicznej. W tym dziale jest także katecheza wygłoszona podczas środowej audiencji generalnej, poświęcona Osobie Ducha Świętego będącego źródłem ewangelizacji i wszelkiego przepowiadania Dobrej Nowiny.
W dziale DOKUMENTY STOLICY APOSTOLSKIEJ zamieszczona została dokumentacja Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów adresowana dla Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety. Jest to dekret zatwierdzający tekst Kolekty ku czci błogosławionych dziewic i męczennic: Marii Paschalis Jahn i Towarzyszek. Załącznik do dekretu stanowi treść Kolekty na to liturgiczne wspomnienie. Jego obchód został wpisany do kalendarza liturgicznego Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, o czym informuje dekret Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
Na czas przeżywania 1500. rocznicy śmierci św. Zygmunta w diecezji płockiej, Penitencjaria Apostolska wydała dekret określający dodatkową możliwość uzyskania odpustu zupełnego. Natomiast Komitet ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych informuje o najbliższym tego typu wydarzeniu.
Dział NAUCZANIE BISKUPÓW O LITURGII jest tym razem wyjątkowo bogaty. Otwiera go List biskupów polskich do kapłanów na tegoroczny Wielki Czwartek. Ponadto, tematyka liturgiczna była podejmowana w tekstach głoszonych homilii (abp Józef Górzyński, bp Piotr Greger, bp Jan Kopiec, bp Roman Pindel, bp Andrzej Suski, bp Adam Wodarczyk).
Pasterz archidiecezji gdańskiej wystosował komunikat informujący o wprowadzeniu w tym Kościele partykularnym posługi diakona stałego. Trzej biskupi diecezjalni (abp Marek Jędraszewski, bp Marek Solarczyk, bp Krzysztof Wętkowski) na mocy stosownych dekretów ustanowili w powierzonych im diecezjach sanktuaria. Diecezja płocka przeżywa jubileusz św. Zygmunta, co stanowi okazję do możliwości zyskania odpustu zupełnego na terenie diecezji. Informuje o tym bp Szymon Stułkowski.
Dział zatytułowany FORMACJA LITURGICZNA zawiera drugą część refleksji ks. Teodora Puszcza SChr poświęconą księdze mszału. W kontekście oczekiwania na polskie tłumaczenie kolejnej edycji tej księgi, Autor przeprowadził szczegółową analizę struktury Mszału Pawła VI. Z kolei ks. Sławomir Jeziorski (diecezja rzeszowska) podjął niezwykle ciekawy temat, związany z coraz aktywniejszą obecnością ludzi w świecie wirtualnym. Jest to próba przedstawienia kryteriów rozeznawania w kwestii aktywnego uczestnictwa w liturgii w świecie cyfrowym.
W dziale DUSZPASTERSTWO LITURGICZNE są treści dotyczące przeżywania okresu Wielkiego Postu jako czasu przygotowania paschalnego. W tym okresie liturgicznym zwiększa się dynamika posługi szafarza sakramentu pokuty i pojednania. Na temat osoby i zadań spowiednika wypowiada się regens Penitencjarii Apostolskiej. Ponadto, Czytelnik ma okazję zapoznania się z ciekawymi myślami, które są przedmiotem dwóch prowadzonych wywiadów.
Dział INFORMACJE przynosi wieści liturgiczne z różnych stron świata (Watykan, Stany Zjednoczone, Demokratyczna Republika Konga, Szwajcaria), a także z terenu Kościoła w Polsce (Płock, Warszawa). Dział zamyka – już tradycyjnie – wykaz nowych publikacji poświęconych zagadnieniom liturgicznym.
Czytelnikom życzę owocnej lektury i wypoczynku na czas zbliżających się wakacji.
Bp Piotr Greger
Bielsko-Biała, dnia 29 maja 2023 roku, w święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: