Strona główna
opoka.org.pl
2019-06-19 14:14
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Kolejne książeczki z serii Skuteczni Święci Edycji Świętego Pawła

Tym razem śś. Hildegardę ,Gerarda Majella, Izydora Oracza, Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, Maksymiliana Kolbe przybliża nam rozpoznawalna przez czytelników seria Skuteczni Święci wydawana przez Edycję Świętego Pawła w Częstochowie.

Zdjecia okładek
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Ukazująca się nakładem Edycji Świętego Pawła  seria Skuteczni Święci systematycznie się powiększa i ma już grono wiernych odbiorców. Przyzwyczaili się oni już, że co jakiś czas pojawiają się kolejne książeczki – przybliżające postaci kolejnych świętych i modlitwy przez ich wstawiennictwo. W ostatnim czasie seria wzbogacona została o następujące pozycje: „ Święta Hildegarda”, „Święty Gerard Majella”, „Święty Izydor Oracz”, „Święty Zygmunt Szczęsny Feliński”, „Święty Maksymilian Kolbe”.

Wśród świętych  zaproponowanych Czytelnikom przez Edycję są zarówno ci bardzo popularni, ale i ci mniej znani.

Na okładce książeczek w serii Skuteczni Święci w prawym dolnym rogu znajdujemy napis „ więcej niż modlitewnik”. Skłania do refleksji i zachęca, by po nie sięgnąć. Więcej niż modlitewnik, czyli co? Każda książeczka składa się  z dwóch części. W pierwszej znajdziemy najważniejsze wydarzenia z życia poszczególnych Świętych, ich drogę na ołtarze, poznamy różnorodność ich charyzmatów, dowiemy się komu patronują i w jakich okolicznościach w  sposób szczególny powinniśmy prosić ich o wstawiennictwo. Święci, których w ostatnim czasie postanowiła przybliżyć na Edycja żyli w różnych czasach, ale łączy ich wielka miłość do Boga i bliźnich.

Druga część książeczek zawiera modlitwy w różnych potrzebach i okolicznościach życiowych. W każdej z nich znajdziemy nowennę przez wstawiennictwo Świętej (ego) i litanię, ale jak wspomniano każdy z nich jest „specjalistą” od różnych ludzkich spraw i sytuacji życiowych.

Przybliżymy pokrótce ich  charyzmaty i patronaty, ale zachęcamy do sięgnięcia  do poszczególnych książeczek, by poznać życie kolejnych wielkich i oczywiście skutecznych świętych. Bliższe poznanie ich życia pozwoli się nam z nimi bliżej zaprzyjaźnić.

Święta Hildegarda, zakonnica żyjąca na początku XII wieku była założycielką klasztoru benedyktynek w Bingen,  kobieta odznaczająca się niezwykła mądrością, doradzała władcom, prowadziła korespondencję z papieżami. To jej zawdzięczamy wiele wskazań dotyczących  wzrastania w wierze i miłości. Odznaczała się wielkim umiłowanie Trójcy Świętej. Zwróciła uwagę na możliwość wykorzystania leków ofiarowanych przez naturę  w celu leczenia dolegliwości ciała.

Jest autorką wielu pieśni, sekwencji i kompozytorką muzyki do nich. Dostrzegła znaczenie wspólnego śpiewu jako środka pomagającego umacniać wspólnotę. Wiele ciekawych  szczegółów o jej życiu znajdziemy w książeczce. Jest patronka uczonych, orędowniczką chorych. Jej traktaty poświęcone ziołolecznictwu cieszą w ostatnich latach dużym zainteresowaniem.

W części modlitewnej znajdziemy modlitwy św. Hildegardy, a  wśród nich modlitwę do Ducha Świętego, do Źródła życia, od cnót do cnót, do Aniołów, do Maryi. Z kolei wśród modlitw przez jej wstawiennictwo: modlitwę w szczególnej intencji, o odważne kobiety,  o pomoc w walce duchowej, o  udane życie, o wierność wartościom, o dobre wyniki w nauce i kilka innych. Potrzebuje współczesny świat odważnych kobiet, ludzi wiernych wartościom, toczymy wiele duchowych walk …więc sięgnijmy po modlitwy przez orędownictwo św. Hildegardy.

Kolejna książeczka przybliży nam postać św. Izydora Oracza nazywanego czasami Izydorem z Madryki ( dzisiejszy Madryt).  Może nas dziwi Święty z Madrytu patronem rolników? Więc  spieszymy z wyjaśnieniem. Izydor Oracz żył na przełomie XI/XII wieku. Wtedy Madryt był niewielkim miasteczkiem wokół którego znajdowały się pola uprawne. To na  nich jako najemnik z wielkim oddaniem pracował Izydor. W życiu realizował zasadę „ Módl się i pracuj, a Bóg ci dopomoże”. Mimo, iż sam niewiele posiadał potrafił dzielić się wszystkim z bliźnimi. Wielki, chociaż chyba trochę mało znany święty. Warto dodać, że święty na nasze czasy. Dlaczego? Nigdy nie pracował w niedzielę. Dzień Pański przeznaczał na modlitwę i kontakt  z rodziną. Jest patronem rolników, mieszkańców wsi, opiekuje się dzierżawcami gruntów ornych, pracującymi na roli. Opiekuje sie zwierzętami. Pomocy szukają u niego ludzie w czasie długotrwałej suszy. Czczony jest także jako ten, który ratuje umierające dzieci. Święty Izydor Oracz jest niewątpliwie postacią wartą bliższego poznanoa. Wymieńmy niektóre modlitwy, które znalazły się w książeczce: modlitwa rolnika, O obfitość zbiorów, o pokorę, o życie wieczne, o cierpliwość w pracy i kilka innych. Są też dwie pieśni  sławiące jego życie i cuda.

Święty Gerard Majella to postać  nad którą warto się pochylić i poznać  ją bliżej. Gerard był zakonnikiem, redemptorystą. Żył krótko, bo zaledwie 29 lat. Tym co go wyróżniło była niezwykła pokora, przyjmowanie  wypełnianie woli Bożej, wielka miłość do Mszy św. i Komunii św. Jego droga do realizacji powołania zakonnego naznaczona była wieloma przeciwnościami. Otrzymał od Boga wielki dar, znał myśli ludzi, zanim ci zdążyli je wypowiedzieć. Bardzo wielu osobom pomagał w przygotowaniu się do spowiedzi, miał dar bilokacji. Już za jego życia działo się wiele cudów. Z książeczki dowiemy się jakie wydarzenie przyczyniło się do tego, że jest świętym od szczęśliwych porodów. Jego orędownictwa przyzywają panny poszukujące mężów, małżonkowie starający się o potomstwo. Stąd trudno się dziwić, że więcej niż modlitewnik zatytułowany „ Święty Gerard Majella  zawiera m.in. modlitwę o macierzyństwo, modlitwę nowożeńców, małżonków o dar potomstwa, matki w stanie błogosławionym, modlitwę matki w zagrożeniu ciąży, o rozeznanie drogi życiowej, o dobrą spowiedź i  inne. Gdy popatrzymy na tytuły wybranych modlitw dostrzegamy, że to bardzo potrzebny patron. Tak wiele rodzin nie może się doczekać upragnionego potomstwa może więc warto sięgnąć po tę niewielką książeczka i poprosić o orędownictwo św. Gerarda. Przecież to skuteczny święty…

Postać, żyjącego w XIX wieku, św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego zapewne zasługuje na uwagę. Jest niestety mało znana, a  w tym roku obchodzimy 10 rocznice Jego kanonizacji. Wielki patriota, założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi nie znalazł zrozumienia u współczesnych. Był wielkim czcicielem Matki Bożej. Jego zasługa było upowszechnienie nabożeństwa majowego w archidiecezji warszawskiej.  W czasach powstanie styczniowego pełnił posługę arcybiskupa warszawskiego. Po upadku powstania stanął w obronie uciskanego ludu za co został skazany na wygnanie na Sybir, gdzie spędził wiele lat swego życia. Mimo represji angażował się w pracę duszpasterską wśród zesłańców. Jest patronem księży, biskupów, oręduje w potrzebach osób chorych, starszych, marginalizowanych, wykluczonych. Patronuje sierotom i kobietom w trudnym położeniu życiowym. Jest wiele świadectw o cudach i łaskach wyproszonych za jego wstawiennictwem.

W książeczce znajdziemy m.in.  modlitwy św. Szczęsnego Felińskiego do Matki Bożej, o wsparcie w życiowych walkach, treść jego błogosławieństwa. Wśród modlitw za jego wstawiennictwem znajdziemy Drogę krzyżową ze św. Zygmuntem Szczęsnym, modlitwę o ewangeliczne oblicze świata, o umiejętność przyjmowania cierpienia, o wrażliwość serca, o błogosławieństwo Boże, o dary Ducha św., za przebywających na emigracji.

Kolejny Skuteczny Święty – Święty Maksymilian Kolbe to także wielki czciciel Matki Bożej – nazywany szaleńcem Niepokalanej. Pewnie gdyby nie wielka determinacja i zaufanie Bogu i Maryi  nie byłoby Niepokalanowa. Podejmowanymi inicjatywami wyprzedzał czasy w których żył. Dostrzegał rolę mediów w posłudze duszpasterskiej. Przebywał na misjach w Japonii. Po powrocie do kraju podczas kapituły został wybrany gwardianem. Tuż przed wojną uruchomił Radio Niepokalanów. Przyczynił się do dynamicznego rozwoju Niepokalanowa. Wojna przeszkodziła w dalszym rozwoju dzieł. Wielu rannych, uciekinierów znalazło schronienie w klasztorze w Niepokalanowie. Więcej szczegółów znajdziemy w książeczce. Jego zaangażowanie duszpasterskie i pomoc udzielana zarówno chrześcijanom jak i  Żydom przyczyniły się do aresztowania O. Maksymiliana,  a następnie wywiezienia do obozu w Oświęcimiu. Tu wśród więźniów, mimo zakazu sprawował posługę kapłańską, spowiadał, pocieszał i zachęcał do całkowitego zaufania Niepokalanej. Okoliczności jego męczeńskiej śmierci są powszechne znane, ale dowiemy się o niej i z książeczki. Święty Maksymilian patronuje rodzinom, jest orędownikiem jedności między małżonkami oraz między rodzicami  dziećmi. W części zawierającej modlitwy znajdziemy najpierw dwie modlitwy św. Maksymiliana- Akt poświecenia się Niepokalanej i Modlitwę pochwalną do Niepokalanej. W dalszej części modlitwy za wstawiennictwem św. Maksymiliana. Wśród nich: Koronkę do św. Maksymiliana, modlitwę dziękczynną i błagalną, za rodziny, o odwagę, o pokój na świecie, o miłość bliźniego, o miłość, o dar dobrej modlitwy, o przezwyciężenie trudności i kilka innych.

Wymienione książeczki są kolejna propozycją pomocy w modlitwie. Gdy nie potrafimy wyrazić słowami co czuje nasze serce, gdy borykamy się w trudnymi sytuacjami to możemy sięgnąć po cenną pomoc przygotowaną przez Edycję Świętego Pawła. Pomoc jak się okazuje bardzo potrzebną, bo seria ma już grona stałych czytelników, którzy z niecierpliwością czekają na kolejne propozycje Edycji. Wielu znalazło już swoich Skutecznych Świętych Patronów, wielu szuka, a są i tacy, którzy odkrywają dla siebie kolejnych świętych, którzy inspirują ich do przemiany życia i zachęcają do modlitwy.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-06-19 12:50:28
miniaturka

CBOS: lekki wzrost pozytywnych opinii Polaków o Kościele

Po ubiegłomiesięcznym pogorszeniu opinii, w czerwcu CBOS odnotował lekką poprawę pozytywnych ocen Polaków o Kościele katolickim.
2019-06-19 13:10:01
miniaturka

Do Caritas trafił nowy sprzęt

Wypożyczalnie Sprzętu Rehabilitacyjnego Caritas Diecezji Siedleckiej wzbogaciły się o 10 nowych łóżek rehabilitacyjnych i 3 koncentratory tlenu.
2019-06-19 13:54:24
miniaturka

Katowice: parafie użyczą pomieszczeń szkołom

Metropolita katowicki wystosował do księży proboszczów i administratorów parafii pismo z prośbą o użyczenie – w razie potrzeby – pomieszczeń w parafialnych domach katechetycznych.
2019-06-19 14:18:51
miniaturka

Pierwszy Międzynarodowy Licheński Festiwal Muzyki Organowej

Koncertem profesora Chorosińskiego 30 czerwca o godzinie 14.30 zainaugurowany zostanie Pierwszy Międzynarodowy Licheński Festiwal Muzyki Organowej. Koncerty odbywać się będą co tydzień – w niedziele o godzinie 14.30.
2019-06-19 15:11:34
miniaturka

Rzecznik Episkopatu: akcja #Procesja to zachęta do udziału w Bożym Ciele

Akcja internautów #Procesja, to zachęta do udziału w uroczystościach Bożego Ciała. Media społecznościowe mogą pomóc w dotarciu z ewangelicznym przesłaniem do milionów osób – podkreśla ks. Paweł Rytel-Andrianik.
2019-06-19 15:40:53
miniaturka

Udana konferencja w Wadowicach

W Wadowicach odbyła się konferencja z okazji 40. rocznicy spotkania Jana Pawła II z wadowiczanami w 1979 roku podczas pierwszej papieskiej pielgrzymki.