- Afryka północna to była prowincja rzymska w czasach antycznych i właśnie tam w pierwszych wiekach był bardzo dynamiczny Kościół, chrześcijaństwo rozwijało się niezwykle silnie. To właśnie m.in. w Afryce północnej tworzyli: św. Augustyn, św. Cyprian z Kartaginy, św. Atanazy. Tematyka zjazdu jest związana z geografią, ale także z tymi autorami, którzy wówczas żyli i tworzyli – tłumaczy w rozmowie z KAI ks. prof. UAM dr hab. Michał Kieling, członek Sekcji Patrystycznej.
Pierwszego dnia oprócz wykładów patrolodzy uczestniczyli we Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, który wskazywał na św. Józefa jako potężnego patrona. - Jestem przekonany do tego, że św. Józef to taki cichy, milczący, ale skuteczny patron we wszystkich sprawach Kościoła – mówił hierarcha.
Wieczorem odbyła się uroczystość wręczenia Jubileuszowej Księgi Pamiątkowej dr. Stanisławowi Kalinkowskiemu, który od ponad 50 lat jest tłumaczem bardzo wielu dzieł z języka greckiego i łaciny na język polski. – Pan Stanisław przetłumaczył kilkadziesiąt dzieł w swoim życiu, z tego kilkanaście dzieł Orygenesa. Z tłumaczeń korzystają całe pokolenia, ja również korzystałem z tłumaczenia Konstytucji Apostolskiej. Dzięki tej pracy mamy do dyspozycji tłumaczenia tekstów antycznych w języku polskim. Są to znakomite tłumaczenia. W niektórych ośrodkach naukowych w krajach Europy Zachodniej nie ma tak bogatych tłumaczeń dzieł ojców jakich dokonał pan Stanisław – wskazuje ks. kan. Michał Kieling.
W czwartek, 20 września, obrady rozpocznie Msza św. pod przewodnictwem pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały.
Uczestnicy wysłuchają kolejnych czterech wykładów, m.in. na temat św. Augustyna i religijności pogańskiej późnej starożytności czy działalności ojców Afryki Prokonsularnej na rzecz budowania społeczeństwa chrześcijańskiego.
- Mam nadzieję, że tegoroczne spotkanie przyczyni się do pogłębienia naszej wiedzy, ubogacenia się doświadczeniami dotyczącymi nauczania teologii patrystycznej, która dzisiaj cieszy się wielką popularnością – zaznaczył ks. Kieling.
Sekcja Patrystyczna przy Komisji ds. Nauki Katolickiej Konferencji Episkopatu Polski powstała 3 listopada 1977 r. podczas międzynarodowego sympozjum patrystycznego zorganizowanego w Lublinie przez Międzywydziałowy Zakład Badań nad Antykiem Chrześcijańskim KUL.
Od początku istnienia Sekcji organizowane są coroczne sympozja naukowe, odbywające się w różnych uczelniach katolickich: Wyższych Seminariach Duchownych i na Wydziałach Teologicznych.
Patrolodzy zrzeszeni w Sekcji Patrystycznej podejmują wspólne inicjatywy tłumaczeniowe i wydawnicze o charakterze naukowym i popularnonaukowym. Prezesem Sekcji jest ks. prof. dr hab. Bogdan Czyżewski.Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: