Pątnikom będzie towarzyszyć hasło „Wolność”, które wpisuje się w ogólnopolski program ukierunkowany na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. – Pielgrzymując dziękujemy Bogu za odzyskaną wolność. Podczas konferencji głoszonych na trasie będziemy podkreślać, że pielgrzymka to jest też akt wolnościowy. Dodatkowo w nasze pielgrzymowanie wpisuje się oczywiście Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa – powiedział ks. Rafał Grzęda, kierownik kaliskiej pielgrzymki.
W tym roku pielgrzymka ma dwóch kierowników, a są to ks. Rafał Grzęda i ks. Szymon Rybak. Ojcem duchownym pielgrzymki będzie ks. Łukasz Skoracki, były dyrektor Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej, a obecnie wikariusz w parafii Ducha Świętego w Ostrowie Wielkopolskim. – W czasie konferencji ojciec duchowny będzie podkreślał, że św. Józef, mimo że całkowicie pozwolił prowadzić się Bogu, to jednak w swojej misji był wolny – mówi ks. Rafał Grzęda.
Piesza Pielgrzymka Kaliska będzie składać się z 10 grup kaliskich, 13 promienistych, 2 rowerowych i 1 duchowej.
Najwcześniej na pielgrzymi szlak, bo 6 sierpnia, wyruszy grupa promienista biało-zielona z Jarocina. Grupy z kaliskich parafii udadzą się w drogę 9 sierpnia. Na granicy Kalisza pątników pożegna pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała.
Na pielgrzymkę „wyruszy” także grupa złota, która codziennie będzie duchowo łączyć się z pątnikami za pośrednictwem Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej.Uczestnicy zostaną wpisani na Listę Pielgrzymów Duchowych. Swoje intencje mogą przesyłać telefonicznie lub emailem. Będą one omadlane na trasie pielgrzymki. Każdego dnia na falach Radia na częstotliwości 103,1 MHz będzie można znaleźć m.in. konferencje pielgrzymkowe, relacje z trasy, zdjęcia. Radio będzie łączyć się z wędrującymi w godzinie Miłosierdzia i w modlitwie różańcowej. Pielgrzymi duchowi mogą brać udział w codziennych Apelach Jasnogórskich o godz. 20.30 w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 13 sierpnia, gdzie powita ich biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun. – Aspekt Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa Kaliskiego podkreśli wejście na Jasną Górę z obrazem św. Józefa, który na początku istnienia diecezji kaliskiej peregrynował po wszystkich parafiach i teraz umieszczony jest w kaplicy seminaryjnej. Obraz poniesie grupa z kaliskiej bazyliki. To będzie symboliczne przejście św. Józefa do Maryi, czyli z Narodowego Sanktuarium św. Józefa do Narodowego Sanktuarium Matki Bożej – zaznacza ks. Rafał Grzęda.
Do Kalisza pątnicy powrócą w niedzielę, 19 sierpnia, gdzie zostaną powitani przez biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Pielgrzymkę zakończy Msza św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu pod przewodnictwem pasterza Kościoła Kaliskiego.
Cała pielgrzymka będzie transmitowana na żywo przez Telewizję Diecezjalną „Dom Józefa”
Piesza Pielgrzymka Kaliska zyskała miano najstarszej w Polsce. Dzięki dokumentom przechowywanym w jasnogórskim archiwum można stwierdzić, że mieszkańcy Kalisza od 381 lat pielgrzymują nieprzerwanie na Jasną Górę. Początki tej pielgrzymki związane są z kaliskimi księżmi jezuitami. To właśnie z ich domu wyruszyła na Jasną Górę grupa młodych kleryków. Z czasem w wielu kaliskich parafiach tworzyły się grupy pątnicze, udające się do Częstochowy. Początkowo istniały dwie pielgrzymki kaliskie. Jedna przybywała na Jasną Górę, 15 sierpnia, a druga, składająca się głównie z rolników, docierała do celu 8 września. Pielgrzymowania kaliskiego nie przerwały nawet lata okupacji hitlerowskiej i stalinowskiego reżimu.
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: