Przedświąteczna bieganina nie sprzyja długim medytacjom, ale nie można sobie pozwolić na przegapienie tego pięknego czasu. Dlatego poprosiliśmy świetną biblistkę, s. dr Judytę Pudełko, o krótkie biblijne komentarze do tych liturgicznych tekstów. Jak się mają starożytne biblijne motywy do Jezusa? Co z tych treści możemy wynieść dla siebie dziś? Tych pytań poszukamy w naszej adwentowej serii.
- W ostatnie dni Adwentu liturgia Kościoła ofiaruje nam piękne adwentowe Wielkie Antyfony, postać tego, który ma przyjść, w odniesieniu do proroctw i tradycji Kościoła. Spróbujmy przyjrzeć się ty antyfonom z biblijnego punktu widzenia i odnieść je do naszego życia – mówi siostra Judyta Pudełko PDDM.
Zwane są także „Antyfonami O!”, gdyż każda z nich zaczyna się właśnie od tej litery. Obecne są w liturgii Adwentu od czasów Grzegorza Wielkiego. Znane zwłaszcza z wieczornych nieszporów, kiedy śpiewamy je przed hymnem „Magnificat”, swoje miejsce znalazły też we Mszy świętej. „O, Mądrości”, „O Emmanuelu” czy „O Wschodzie bez kresu” to głęboko zakorzenione w proroctwach Starego Testamentu ikony nadchodzącego Mesjasza.
Piękną obietnicę kryją również pierwsze litery wyśpiewywanych w antyfonach imion – tytułów oczekiwanego Mesjasza, stanowiące akrostych: gdy odczytamy je od tyłu, powstaje tajemnicze łacińskie hasło „Ero cras” (Emmanuel – Rex – Oriens – Clavis – Radix – Adonai – Sapientia), czyli „Jutro przybędę”.
Przez najbliższy tydzień oglądaj na portalu eKAI.pl serię adwentowych rozważań. Materiały wideo ukazywać się także będą na kanale KAI na YouTube.
***
S. Judyta Pudełko PDDM - urodzona w 1974 roku w Krakowie, przynależy do Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza, absolwentka Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (2006). W latach 2007-2010 studiowała w Studium Biblicum Franciscanum (SBF) w Jerozolimie, gdzie uzyskała licencjat z nauk biblijnych i archeologii.
Siostra jest autorką książek: "Wierny przyjaciel lekarstwem życia (Syr 6,16). Koncepcja przyjaźni w Księdze Syracydesa" (RSB 28, Warszawa 2007) oraz kilkudziesięciu artykułów o charakterze naukowym i popularnym. Wykłada na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. Jest również zaangażowana w duszpasterstwo biblijne i popularyzowanie lectio divina. Członkini zwyczajna Stowarzyszenia Biblistów Polskich i przewodnik grup pielgrzymkowych w Ziemi Świętej.
dg, mip / Warszawa
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: