ZAMKNIĘCIE OBCHODÓW JUBILEUSZU
Dzieci i młodzież są przyszłością Kościoła, ale także przyszłością świata, dlatego ks. bp Piotr po zakończonej Mszy Świętej pozostał wśród wiernych i zaprosił dzieci i młodzież, aby udzielić im pasterskiego błogosławieństwa, a także rozdać pamiątkowe obrazki.
W polskiej parafii istnieje wiele polonijnych wspólnot. „Jest tutaj koło różańcowe, Domowy Kościół, służba liturgiczna, osoby animujące śpiew. Księża prowadzą też katechezę i uczestniczą w życiu diecezjalnym archidiecezji luksemburskiej” – podkreślił bp Piotr Turzyński. Polacy w Luksemburgu to żywa wspólnota. Cieszę się, że mogłem spotkać ojców oblatów, którzy działają bardzo aktywnie. Dziękuję im za lata posługi.
Oblaci w Luksemburgu rozwijają także kult Bożego Miłosierdzia. W niedzielę 8 października odbył się odpust ku czci św. s. Faustyny. W centralnym ołtarzu od kilku lat wisi obraz Pana Jezusa Miłosiernego, a po obu stronach są relikwie św. Jana Pawła II i św. s. Faustyny oraz ich płaskorzeźby” – zaznaczył delegat KEP.
O. Roman Tyczyński OMI, proboszcz polskiej wspólnoty rzymskokatolickiej w Luksemburgu, poinformował, że przygotowania do uroczystości październikowych trwały przez cały rok. „Co miesiąc była nowenna. Staraliśmy się przygotować jak najlepiej do tego momentu, aby Pana Boga uwielbiać za naszą posługę wśród Polaków na luksemburskiej ziemi” – powiedział o. Tyczyński.
Do polskiej parafii należy ok. 700 osób. Kościół polski jest obecnie jedynym na terenie całego Luksemburga, do którego przybywają Polacy z całego kraju. W każdą niedzielę odprawiane są trzy Msze św., jedna szczególnie dedykowana dzieciom. „Pomimo różnych zawirowań związanych głównie z covidem, życie duszpasterskie powróciło na właściwe tory. Co niedziela mamy w kościele ok. 500 osób. Życzymy sobie, aby owoce tego jubileuszu jak najdłużej trwały w naszej wspólnocie i były dla każdego z nas błogosławione” – podsumował proboszcz polskiej parafii.
Obecność oblatów w Luksemburgu sięga 1948 r., gdy Prymas Polski kard. August Hlond poprosił ich, aby objęli tę misję. Dotąd z posługą duszpasterską przybywali tam księża z Belgii, którzy mieli jednak ograniczony czas i możliwości działania w tej wspólnocie. Z chwilą przybycia oblatów wspólnota Polaków w Luksemburgu coraz bardziej się rozrastała i do dziś organizuje duszpasterstwo polskie, w które angażują się Polacy i nie tylko, gdyż istnieje wiele małżeństw mieszanych.
MODLITWA JUBILEUSZOWA
Boże, Ojcze miłosierdzia, uwielbiamy Cię i dziękujemy, że od tylu już lat okazujesz naszej polskiej wspólnocie w Luksemburgu swą dobroć i miłość.
Dziękujemy za wszystkie łaski i błogosławieństwo. Dziękujemy za rozwój tego dzieła, za wszystkich zaangażowanych, zarówno Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej jak i współpracowników świeckich.
Dziękujemy za kościół w Neudorf, w którym każdego dnia w naszym języku ojczystym możemy modlić się i sprawować sakramenty święte.
Dziękujemy za wszystkich żyjących członków tej wspólnoty, a zmarłym, prosimy Panie, daj nagrodę życia wiecznego.
Pewni Twojej miłości i opieki, błagamy Cię o żywą wiarę, która będzie pociągać następne pokolenia, abyśmy życiem świadczyli o pięknie Ewangelii, którą przyjęliśmy i którą chcemy głosić.
Dobry Boże, obdarzaj nas błogosławieństwem i dodawaj sił, abyśmy w kolejnych latach jeszcze gorliwiej służyli Tobie i braciom.
Maryjo, nasza Matko, Tobie polecamy wszystko, czym żyjemy na luksemburskiej ziemi. Prowadź nas drogami wiary i miłości, abyśmy w codziennym życiu nigdy nie zapomnieli o Bogu, naszym Ojcu.
Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu.
Święty Eugeniuszu de Mazenodzie – módl się za nami.
Święta S. Faustyno Kowalska,
Święty Janie Pawle II,
Imprimatur: o. Paweł Zając OMI, Prowincjał
Poznań, 20 lipca 2022 r.
L.dz. 167/2022
OBLACI.LU
KATOLICKA WSPÓLNOTA POLSKA W LUKSEMBURGU
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: