Strona główna
opoka.org.pl
2021-11-30 10:53
MG / KAI

Jasna Góra: rozpoczęły się intensywne prace przy budowie szopek

Wraz z rozpoczęciem adwentu na Jasnej Górze jeszcze intensywniej ruszyła budowa szopek: na dziedzińcu i na tzw. fosach w otwartej przestrzeni. Przed wejściem do Bazyliki stanie tradycyjna „betlejemka” a po prawej stronie Wieczernika szopka ruchoma - a w niej Betlejem.

Autor/źródło: flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA


- Chatę przed Bazyliką ustawili, jak zwykle, wierni z Podhala, z paulińskiej parafii w Czerwiennym - powiedział o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator.

Wyjaśnił, że „szopę stawiają górale, którzy kiedyś zbudowali ten drewniany dom a teraz rokrocznie przyjeżdżają, by składać poszczególne elementy”. - Chata co roku jest taka sama, ale zmienia się aranżacja wnętrza - zapewnia jasnogórski dekorator.

Drewniana chata stojąca na dziedzińcu, przed wejściem do Bazyliki to główna bożonarodzeniowa szopka na Jasnej Górze, gdzie tradycyjnie po Pasterce przeniesione zostaje Dzieciątko Jezus. Są w niej zwykle dużych rozmiarów figury Świętej Rodziny i żłóbek.

Dolna szopka, umieszczona na tzw. fosach to szopka ruchoma. I ona w tym roku będzie inna w swej aranżacji. - Będą nowe postaci, przywiezione specjalnie z Włoch, nowe ruchome figurki i nowe budynki - wylicza o. Kraszewski.

Już teraz w „betlejemce” było ponad 400 figurek, w tym ok. 300 ruchomych. Każda z własnym sercem czyli urządzeniem, które nią porusza. „Ludziki” wykonują codzienne czynności: pracują, gotują, sprzątają, rozmawiają. Słychać stukanie, pukanie, piłowanie i granie.

Ruchoma szopka to głównie atrakcja dla dzieci, ale i dorośli nie kryją zachwytu i podziwu. Podkreślają, że to jedna z nielicznych okazji, by „ucieszyć oko” i przenieść się myślą i sercem do Betlejem.

Nowa „betlejemka” pojawi się też w Bazylice, zapewnia z kolei br. Paweł Bryzek.

Przygotowanie jasnogórskich szopek wymaga wielkiego wysiłku i zaangażowania wielu osób, dlatego prace rozpoczynają się już kilka miesięcy wcześniej. Teraz przed świętami nabierają rozmachu, by wszystko było gotowe na czas, czyli na Boże Narodzenie.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-11-30 10:27:17
miniaturka

Ukazał się piąty tom „Dziejów Polski” prof. Andrzeja Nowaka. Już dziś premiera

Piąty tom „Dziejów Polski” prof. Andrzeja Nowaka wprowadza nas w czasy, które w rodzimej historiografii zwykło się nazywać epoką królów elekcyjnych. W opisywanym okresie – od 1572 do 1632 r. – Rzeczpospolita trzykrotnie zmierzyła się z bezkrólewiem.
2021-11-30 10:27:26
miniaturka

Black Friday, Black Week: czy katolicy powinni w tym brać udział?

W ciągu kilku lat amerykańskie „święto okazji” – Czarny Piątek – podbiło Europę, trafiło także do Polski. Coraz częściej rozciągane jest na cały „Black Week”. Podążając za wzorcami zza oceanu zapominamy nieraz zadać istotne pytania o ich wartość etyczną.
2021-11-30 10:51:53
miniaturka

Papieskie uznanie dla Caritas: pociecha i źródło nadziei

W niedzielę po odmówieniu modlitwy Anioł Pański Papież wyraził uznanie dla krajowych Caritas, stowarzyszeń oraz osób prywatnych, które na co dzień wspierają migrantów i uchodźców.
2021-12-01 07:16:38
miniaturka

Dziś startują dwie inicjatywy zakonów żeńskich dla pokrzywdzonych

Wysłuchanie, wsparcie w trakcie zgłaszania krzywdy oraz towarzyszenie duchowe na drodze zdrowienia – w ten sposób siostry zakonne włączą się w pomoc osobom skrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym w środowisku kościelnym.
2021-12-02 21:29:54
miniaturka

Zaproszenie do sesji studenckiej (on-line)

Instytut Liturgiczny Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie organizuje sesję studencką poświęconą tematyce Synodu Zamojskiego
2021-12-03 10:09:11
miniaturka
play

Ks. dr Tomasz Liszewski: Spowiednik wobec dramatu wykorzystania seksualnego

Jak powinny postępować osoby duchowne w przypadku spowiedzi osób, które doświadczyły przemocy seksualnej? Czego oczekuje osoba zraniona, przystępując do spowiedzi? Mówił o tym łódzkim kapłanom współautor vademecum spowiednika ks. Tomasz Liszewski.