W obradach wzięli udział uczestnicy z Anglia, Austria, Belgia, Dania, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Kanada, Niemcy, Norwegia, Polska, Stany Zjednoczone, Szkocja, Szwajcaria, Szwecja, Włochy.
We wprowadzeniu do obrad bp Lechowicz powołał się na nauczanie papieża Franciszka, który w adhortacji Amoris Laetitia wskazał na cztery postawy, którymi winno się odznaczać duszpasterstwo małżeństw i rodzin: przyjąć, towarzyszyć, rozeznawać, integrować.
Pierwszą część Kongresu wypełniły konferencje. Ks. dr hab. Robert Skrzypczak ukazał sytuację małżeństw i rodzin we współczesnym kontekście społecznym i kulturowym. Podkreślił, że misyjnym priorytetem Kościoła, poza przepowiadaniem kerygmatu o Chrystusie, winno być ukazywanie ludziom pełnej chrześcijańskiej wizji męskości i kobiecości, całej prawdy o ich seksualności i miłości. Dr hab. Mieczysław Guzewicz wskazywał na wyzwania stojące przed duszpasterstwem małżeństw na emigracji. Najpierw zachęcał do uczynienia z duszpasterstwa małżeństw i rodzin głównej płaszczyzny duszpasterskiego zaangażowania w parafii. Następnie omówił działania, jakie powinny być realizowane ze szczególnym uwzględnieniem duchowego fundamentu życia małżeńskiego. W dalszej kolejności dr Bożena Bassa przedstawiła wizję towarzyszenia małżonkom w nauczaniu Kościoła.
Druga część Kongresu poświęcona była wymianie doświadczeń i przedstawieniu konkretnych działań w poszczególnych ośrodkach polonijnych – we Francji, w Irlandii, w Niemczech. Wprowadzeniem do tych prezentacji był wykład Małgorzaty Walaszczyk, ukazujący model systemowej pracy formacyjnej z małżeństwami. Następnie miał miejsce panel dyskusyjny służący usprawnieniu procesu towarzyszenia małżonkom w polonijnych misjach katolickich.
Na trzecią część Kongresu składała się modlitwa różańcowa i Apel Jasnogórski. Uczestnicy Kongresu zawierzyli Maryi – Królowej Polski polonijne małżeństwa i rodziny oraz ich duszpasterzy.
Kolejny Kongres Rodzin Polonijnych odbędzie się 16 stycznia 2021 roku.
Facebook/Duszpasterstwo-Emigracji-Polskiej
Warszawa, 21 istopada 2020 PAP
"Kongres pełni funkcję informacji i wymiany doświadczeń w różnych częściach świata. Zależy nam również na koordynacji działań i inicjatyw, aby współpraca była efektywna nie tylko w skali poszczególnych krajów, ale również w skali międzynarodowej" - powiedział PAP bp Wiesław Lechowicz. Dodał, że jest to również dla wielu duszpasterzy, którzy przewodzą różnych ośrodkom polonijnym - czas konkretnej formacji w zakresie towarzyszenia małżeństwom.
W ocenie Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej jednym z największych wyzwań jest towarzyszenie małżeństwo mieszanym. Poza tym, wiele rodzin żyje w różnych krajach w środowiskach negatywnie nastawionych do Kościoła, co sprawia, że nie jest im łatwo zachować swoją chrześcijańską, katolicką tożsamość" - zauważył bp Lechowicz.
Powiedział, że przeniesienie spotkania kongresowego do świata wirtualnego spowodowało, że mogło w nim uczestniczyć więcej zainteresowanych. "W ubiegłym roku w I Kongresie Rodzin Polonijnych, który odbył się w La Ferte-sous-Jouarre pod Paryżem - uczestniczyło blisko 200 osób, podczas gdy, w tym roku w wersji on line - ok. 400 z różnych kontynentów" - zauważył hierarcha.
W czasie obrad kongresu bp Lechowicz nawiązując do adhortacji Amoris Laetitia wskazał na cztery postawy: przyjąć, towarzyszyć, rozeznawać, integrować, którymi - jak zaznaczył - "powinno odznaczać się duszpasterstwo małżeństw i rodzin".
Ks. dr hab. Robert Skrzypczak w wystąpieniu "Kościół a kryzys małżeństwa" ukazał sytuację małżeństw i rodzin we współczesnym kontekście społecznym i kulturowym. Podkreślał, że "rodzina to ostatni bastion broniący sensu rzeczywistości i wyczucia jej granic przed całkowitym zatraceniem się w iluzorycznej dowolności".
W ocenie ks. Skrzypczaka "misyjnym priorytetem Kościoła, poza przepowiadaniem kerygmatu o Chrystusie, winno być ukazywanie ludziom pełnej chrześcijańskiej wizji męskości i kobiecości, całej prawdy o ich seksualności i miłości". "W tym celu św. Jan Paweł II wyposażył nas w ogromny intelektualny i duchowy potencjał w postaci teologii ciała, zaś papież Franciszek proponuje +nowy małżeński katechumenat+ pomagający kochającym się osobom w sztuce korzystania z łaski sakramentalnej tkwiącej w chrześcijańskim małżeństwie" - zwrócił uwagę prelegent.
Konsultor Rady ds. Rodziny KEP dr hab. Mieczysław Guzewicz w wystąpieniu "Problemy i wyzwania towarzyszenia małżonkom w krajach emigracji" zwrócił uwagę na sytuację, w jakiej obecnie żyją małżeństwa i rodziny. Zachęcał do uczynienia z duszpasterstwa małżeństw i rodzin głównej płaszczyzny duszpasterskiego zaangażowania w parafii. Następnie omówił działania, jakie powinny być realizowane ze szczególnym uwzględnieniem duchowego fundamentu życia małżeńskiego.
W dalszej kolejności dr Bożena Bassa przedstawiła wizję towarzyszenia małżonkom w nauczaniu Kościoła. Natomiast wykładowca UKSW w Warszawie i Instytutu Studiów nad Rodziną im. Ks. Abp K. Majdańskiego w Łomiankach oraz diecezjalny doradca życia rodzinnego Małgorzata Walaszczyk przedstawiła model systemowej pracy formacyjnej z małżeństwami będący prezentacją autorskiego programu abp. Henryka Hosera SAC zatytułowanego "Ewangelizacja intymności małżeńskiej". Stanowi on praktyczną odpowiedź na wskazania duszpasterskie zawarte w adhortacji Amoris Laetitiae papieża Franciszka w odniesieniu do potrzeby towarzyszenia małżeństwom i rodzinom.
Na temat praktycznych form towarzyszenia małżeństwu na przykładzie Francji i Irlandii opowiedzą ks. dr Robert Czarnowski i ks. Stanisław Hajkowski. Z kolei na zagadnienie praktycznego wykorzystania portali społecznościowych w towarzyszeniu na emigracji opowie dr Mirosław Dynia.
Kolejny Kongres Rodzin Polonijnych odbędzie się 16 stycznia 2021 roku - zapowiedział bp Lechowicz.
Za: Magdalena Gronek(PAP)
Czytaj także: “Jak walczyć o małżeństwo” - II Kongres Rodzin Polonijnych, Londyn Radio Bobola
„W rodzinach waszych – chrześcijańskich, zbudowanych na sakramencie małżeństwa – niech na pierwszym miejscu będzie miłość i życie. Zachowujcie żywą wieź z narodem i Kościołem: więź wiary, kultury, mowy ojczystej”. Oby ta pozycja książkowa: "Budowanie więzi w małżeństwie i rodzinie a emigracja. Teoria i praktyka", Warszawa 2019 IPJP2 służyła realizacji tych życzeń! Kolejne dobre inicjatywy dla dobra małżeństw i rodzin wspieram modlitwą i błogosławieństwem - bp Wiesław Lechowicz.
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: