Strona główna
opoka.org.pl
2019-05-02 09:24
Paulina Godlewska, KAI | Warszawa

Dzień Polonii i Polaków za Granicą

W dniu 2 maja obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą, ustanowiony przez Sejm RP jako dowód wdzięczności i uznania wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie niepodległości przez Polskę. Według danych MSZ poza granicami Polski żyje dziś ok. 18–20 mln Polaków i osób pochodzenia polskiego.

Autor/źródło: ekai.pl

Według danych MSZ poza granicami Polski żyje dziś ok. 18–20 mln Polaków i osób pochodzenia polskiego.

Polonia to określenie pochodzące od łacińskiego słowa oznaczającego „Polska”. W szerszym znaczeniu w ten sposób określamy całą polską diasporę. W węższym znaczeniu słowo „Polonia” określa tych, którzy urodzili się poza Polską, ale poczuwają się do polskiego pochodzenia i związków z polskością.

O Polonii mówimy najczęściej wobec Polaków, których dziadkowie bądź pradziadkowie emigrowali z Polski dekady temu.  Liczną grupą są Polacy, którzy pozostali na terenach wschodnich po przesunięciu granic państwa po II wojnie światowej. Pozostali to emigranci, którzy tworzą współczesną Polonię w krajach Zachodu. Największym skupiskiem Polonii są Stany Zjednoczone. W USA w 2012 r. ponad 9,6 mln osób zadeklarowało polskie pochodzenie.

Struktury duszpasterstwa polonijnego

Podwaliny pod struktury duszpasterstw polonijnych powstały w międzywojennej Polsce za sprawą kard. Edmunda Dalbora i kard. Augusta Hlonda. Po II wojnie światowej duszpasterstwo polskojęzyczne było otoczone troską przez Prymasa Polski i jego delegatów, spośród których ostatnim był abp Szczepan Wesoły. Po roku 1989 funkcję koordynatora duszpasterstwa polskojęzycznego powierzała wybranym biskupom Konferencja Episkopatu Polski. Obecnie funkcję delegata KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej pełni bp Wiesław Lechowicz, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej. Jest on też przewodniczącym Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą. Przy Sekretariacie KEP w Warszawie znajduje się też Biuro ds. Duszpasterstwa Emigracji (https://emigracja.episkopat.pl/).

Duszpasterstwo polonijne prowadzone jest we wspólnotach podstawowych, takich jak: parafia personalna, misja „cum cura animarum” – jako ośrodek duszpasterski dla Polonii z własnym duszpasterzem, będący częścią parafii terytorialnej w Kościele lokalnym, wspólnota polskojęzyczna w ramach parafii Kościoła lokalnego. W niektórych krajach, gdzie liczba polskich emigrantów jest wyjątkowo wysoka, funkcjonują Polskie Misje Katolickie (Anglia i Walia, Niemcy, Francja). Na czele PMK stoi rektor, a sposób działania regulują umowy między biskupami z Polski i danego kraju. W większości krajów są obecni koordynatorzy duszpasterstwa polskojęzycznego, nominowani przez KEP, a mianowani przez biskupów miejscowych. W USA nie ma koordynatora ogólnokrajowego, każdy biskup diecezjalny, jeśli uzna za stosowne, może mianować koordynatora dla polskiej grupy etnicznej.

Ogólne normy prowadzenia duszpasterstwa polskojęzycznego zostały zawarte w dokumencie „Wytyczne Konferencji Episkopatu Polski dotyczące Duszpasterstwa Emigracji Polskiej”.

Czytaj całość..

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-05-06 08:51:17
miniaturka

Ryga: święcenia biskupie

Archidiecezja ryska ma biskupa pomocniczego. Wczoraj, 4 maja, w stolicy Łotwy odbyła się konsekracja biskupia ks. Andrisa Kravalisa, który pełni funkcję wikariusza generalnego archidiecezji.
2019-05-06 09:11:34
miniaturka
play

Zapisy na XXIII Spotkanie Młodych

#1czerwca 2019 r. rozpoczyna się XXIII Spotkanie Młodych LEDNICA 2000! Tym razem pod hasłem „Wiesz, że Cię kocham”.
2019-05-06 09:15:12
miniaturka

Dojrzałość i odpowiedzialność to umiejętność myślenia o dobru innych

- Dojrzałość ducha polega na tym by odważnie spojrzeć na świat i właściwie go ocenić, odnaleźć się w nim i budować siebie, polski naród i przyszłość - powiedział metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w intencji maturzystów, odprawionej w Bazylice Mariackiej w Krakowie.
2019-05-06 09:44:02
miniaturka

Bp Lechowicz - Życzenia skierowane do Polonii

Matko przyjmij, Matko nie opuszczaj, Matko Prowadź – słowami świętego Jana Pawła II zawierzam Waszą teraźniejszość i Waszą przyszłość Matce Bożej Królowej Polski – powiedział bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, w życzeniach z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą.
2019-05-06 09:48:41
miniaturka

Twarzą w twarz. Dzień Otwarty Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej

Dzień otwarty odbędzie się w sobotę 11 maja 2019 roku, przy ulicy Podzamcze 8 w Krakowie.
2019-05-06 10:06:14
miniaturka

Francja: Obchody Święta Polonii

Msza św. w intencji ojczyzny pod przewodnictwem rektora PMK we Francji, ks. Bogusława Brzysia, w polskim kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny „Concorde” w Paryżu, przemarsz na Plac Inwalidów i apel przy pomniku „Solidarności”, to główne wydarzenia drugiego dnia obchodów Dnia Flagi RP oraz Dnia Polonii i Polaków.