Piękne duchowo były te ostanie dni w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha, najpierw przygotowań do odpustu, a potem świętowania.
Kilka lat temu w scenariuszu uroczystości odpustowych pojawił się nowy element msza święta w intencji dzieci z udzieleniem im indywidualnego błogosławieństwa. Została ona odprawiona i podczas uroczystości odpustowych A.D. 2019 przy ołtarzu polowym 16 sierpnia o godz. 18:00. Przewodniczył jej ks. wikariusz Marcin Walczak, wspócelebransem był ks. kan. Jerzy Rasiak.
W słowie skierowanym do wiernych ks. wikariusz wskazał, że usłyszane w Ewangelii błogosławieństwa są nowymi przykazaniami przyniesionymi przez Chrystusa. Ludziom kojarzą się przykazania z ograniczeniami. Biblia widzi je jako środki i drogowskazy prowadzące do szczęścia. Kontynuując celebrans pytał ilu z nas żyje naprawdę tymi błogosławieństwami. Zaakcentował, że błogosławieństwa są zadaniem, które maja być pomocne w zmierzaniu do życia wiecznego. Po Mszy Świętej ks. wikariusz odmówił modlitwę błogosławieństwa dzieci. Następnie ks. proboszcz Krzysztof Ordziniak i ks. wikariusz udzielali dzieciom indywidualnego błogosławieństwa. Na pamiątkę tego modlitewnego spotkania dzieci otrzymały obrazki ze św. Rochem. Nie zabrakło oczywiście słodyczy. Warto dodać, że licznie rzesza rodziców przybyła ze swoimi dziećmi na Mikstackie Wzgórze, by przez wstawiennictwo świętego Rocha prosić Boga o wszelkie potrzebne dla nich łaski. Słowa zachęty do rodziców, by często sami błogosławili swoje dzieci usłyszeliśmy także od ks. bpa Wiesława Szlachetki w homilii wygłoszonej podczas sumy odpustowej Po Mszy św. procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami św. Rocha wyruszyła do fary. Zakończyły się uroczystości odpustowe, ale przecież Pan Jezus i Święty Roch są nadal z nami. Drzwi Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha są codziennie otwarte, bo Ten który pochylał się nad każdym potrzebującym człowiekiem zaprasza i czeka, byśmy dzielili z nim nasze radości i troski. Wszak jest Patronem codziennych trudnych spraw.
Ciszej zrobiło się wokół sanktuarium, ale do późnych godzin wieczornych zaglądali do niego parafianie i pielgrzymi, by w tej niezwykłej jeszcze świątecznej atmosferze zatrzymać się jeszcze na chwilę modlitwy i zadumy.
I jeszcze jedna refleksja. 11 sierpnia swoje spotkanie ze Świętym Rochem przezywały osoby chore, starsze. To im zawdzięczamy często przekaz wiary, tradycji. 16. sierpnia na mszę św. kończącą uroczystości odpustowe przyszły dzieci. W ten sposób zamknęło się koło przekazu międzypokoleniowego.
Od najmłodszych zależy czy kiedyś przyjmą i zechcą przekazać następnym pokoleniom wiarę i piękne zwyczaje odpustowe.
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: