Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-05 10:46
Marcin Kluczyński

Drugi dzień finału XXII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej w Niepokalanowie

W Niepokalanowie trwa dwudniowy finał XXII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. W ostatecznych eliminacjach spotyka się 118. finalistów – przedstawicieli każdej diecezji, wyłonionych w ramach wcześniejszych etapów konkursu z prawie 30 000 wszystkich uczestników.

W Niepokalanowie trwa finał XXII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Dziś poznamy zwycięzców tegorocznej edycji.
Autor/źródło: Marcin Kluczyński

Na program tegorocznego finału konkursu biblijnego złożyły się eliminacje testowe, do których w poniedziałek przystąpili wszyscy finaliści oraz część ustna, zaplanowana na drugi dzień pobytu w Niepokalanowie. Do decydującego etapu może awansować 7 uczestników, którym najlepiej powiedzie się w teście. Spośród nich, na podstawie losowanych zestawów pytań, komisja konkursowa wyłoni troje zwycięzców tegorocznego konkursu.

W dniu dzisiejszym finaliści zwiedzili z przewodnikami Niepokalanów, a o godz. 11.00 wezmą udział w Eucharystii, którą w bazylice NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask będzie sprawował bp Stanisław Stefanek, biskup senior diecezji łomżyńskiej.

Po Mszy św. w auli św. Bonawentury nastąpi odczytanie protokołu części pisemnej konkursu i siedmioro wyłonionych na jej podstawie uczestników przystąpi do części ustnej, by rywalizować o miejsca na podium. Zakres pytań finałowych obejmie Księgę Psalmów oraz dwa listy św. Pawła – do Filipian i do Galatów wraz z wprowadzeniami, przypisami i słownikiem pojęć.

Najlepsi mają szansę na zdobycie indeksów uprawniających do podjęcia studiów w wielu renomowanych uczelniach wyższych, bez egzaminów wstępnych, na kilkunastu kierunkach, takich jak: teologia i filozofia, ale również politologia, dziennikarstwo, socjologia czy matematyka. Laureaci razem z katechetami udadzą się także na zagraniczne pielgrzymki, m.in. do Ziemi Świętej oraz szlakiem św. Pawła do Grecji. Fundatorem głównych nagród w finale jest firma Grupa INCO SA. i Biuro Podróży TRYNITY.pl

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej należy do sztandarowych działań Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i stanowi konkretną formę dotarcia ze słowem Bożym do szerokiego grona młodych. – Konkurs zawiera w sobie wiele elementów, w świetle których można zupełnie inaczej spojrzeć na misję, cele i zadania Stowarzyszenia. Wielokrotnie podkreślałem, że to jest bardzo cenna część naszej działalności w wymiarze ewangelicznego apostolstwa. Przy konkursie tworzyły się wyjątkowe osobowości, które dziś dla Kościoła, Polski i Stowarzyszenia robią wiele – mówi Sławomir Józefiak, wiceprzewodniczący organizacji, pomysłodawca konkursu.

Formuła konkursowa zakłada zdobycie finałowego podium. Organizatorzy podkreślają jednak, że prawdziwie zwycięzcą jest każdy, kto sięgnął po Słowo Boże, zachwycił się nim i czyni zeń treść swojego życia. Wielokrotnie nawołuje do tego papież Franciszek. – Gorąco zachęcam do częstego odczytywania na nowo tych wspaniałych tekstów biblijnych, zapamiętania ich, modlenia się nimi, usiłowania, by wprowadzać je w życie. Będą dla nas dobrem, sprawią, że będziemy naprawdę szczęśliwi – pisze Ojciec Święty w adhortacji apostolskiej Gaudete et exsultate. Tak też do konkursu biblijnego podchodzą koordynatorzy z „Civitas Christiana”, którzy obok eliminacji proponują uczestnikom udział w warsztatach biblijnych, nabożeństwach Słowa Bożego czy spotkaniach z ludźmi, którzy swoje życie oparli na Ewangelii.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-06-05 08:47:27
miniaturka

Franciszek: ekumenizm wciąż musi znaczyć naszą drogę

O owocach płynących z pokonywania wzajemnych uprzedzeń i konieczności dalszego kroczenia drogą ekumenizmu mówił Papież w czasie spotkania z niemieckim komitetem Światowej Federacji Luterańskiej.
2018-06-05 08:57:18
miniaturka

Wykład Abp. Jędraszewskiego: Sartre a rewolucja antropologiczna

Abp Marek Jędraszewski w ramach Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Rok 1968 - 50 lat od Rewolucji Antropologicznej", w Auli Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, wygłosił wykład „Sartre a rewolucja antropologiczna".
2018-06-05 10:49:39
miniaturka
play

Spotkał Boga. I zaczął robić takie rzeczy

Bóg jest lekarstwem na całe zło na świecie. Czemu nie zanieść Go osobom, które siedzą w tym wszystkim? To dlatego stawiamy na ewangelizację bezdomnych - mówił Marcin Ostrowski, prezes Fundacji Ja Jestem.
2018-06-05 11:26:34
miniaturka

Opole: spotkanie Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji

W poniedziałek 4 czerwca w Opolu zakończyło się dwudniowe spotkanie Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji, któremu przewodniczy abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.
2018-06-05 11:47:07
miniaturka
play

Ks. Marek Dziewiecki: Bezwzględny warunek małżeński

W drugiej części cyklu "O miłości naprawdę" ks. Marek Dziewiecki, psycholog, duszpasterz i rekolekcjonista porusza kwestie powołania do małżeństwa, rodziny i wyjaśnia, czy istnieje powołanie do bycia singlem.
2018-06-05 12:14:01
miniaturka

Bp Wiesław Śmigiel Rycerzem Kolumba

Biskup toruński Wiesław Śmigiel został Rycerzem Kolumba. 29 maja hierarcha uczestniczył w uroczystej ceremonii przyjęcia razem z czterema innymi mężczyznami.