Jubileuszowe obchody połączono z odpustem ku czci Przemienienia Pańskiego. Biskup poświęcił też odnowioną świątynię.
W homilii biskup kaliski wskazywał, że przemienienie Jezusa na górze Tabor było uprzedzeniem zmartwychwstania Chrystusa. – Przemienienie Chrystusa zapowiada także nasze końcowe przemienienie, nasze przyszłe uwielbienie, które nastąpi w dzień powszechnego zmartwychwstania – stwierdził kaznodzieja.
Odwołał się do słów wypowiedzianych przez Boga na górze Tabor „To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie”. – Kto słucha Jezusa nigdy nie przegrywa, nawet wtedy kiedy niesie krzyż w życiu. Wygrywa życie doczesne i wieczne – powiedział celebrans.
Podkreślał, że nauka Jezusa jest bezkonkurencyjna i nigdy się nie starzeje. – Ciągle zwalcza się naukę Jezusa. Ciągle są prześladowcy Kościoła. Ile dzisiaj ludzi ginie za noszenie krzyża i czytanie Ewangelii. Obecnie prześladowania w Kościele są największe w historii Kościoła – wskazał bp Janiak.
Zaznaczył, że Kościół nie identyfikuje się z żadną partią. – Kościół jest otwarty dla wszystkich. W Kościele wszyscy są u siebie – akcentował hierarcha.
Dodał, że historia potwierdza prawidłowość, że nieprzyjaciele Boga zostają nieprzyjaciółmi człowieka. – Kto nie kocha człowieka, nie kocha Boga. Nie wystarczą złożone ręce. Kto źle życzy innym, oszukuje ich to nie kocha Boga. Warto ciągle zmieniać swoje myślenie, postępowanie na lepsze w kategoriach ewangelicznych i Bożych przykazań – mówił ordynariusz kaliski.
Podczas uroczystości bp Edward Janiak podziękował proboszczowi oraz wiernym za odnowienie świątyni i troskę o nią. Biskup kaliski ustanowił ks. Pawła Guździoła, proboszcza parafii pw. św. Marka Ewangelisty w Rososzycy kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej św. Józefa w Kaliszu.
Po Mszy św. odpustowej odbyła się procesja wokół kościoła i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlili się ks. kan. Paweł Guździoł, proboszcz parafii pw. św. Marka Ewangelisty w Rososzycy, księża z dekanatu ołobockiego z dziekanem ks. kan. Zbigniewem Króczyńskim, przedstawiciele władz samorządowych i licznie zgromadzeni wierni.
Po południu przy parafii odbył się festyn rodzinny pod hasłem „Ze św. Markiem w tle”.
Kościół pw. św. Marka Ewangelisty został wzniesiony w 1818 r. staraniem senatora i wojewody kaliskiego Pawła Skórzewskiego oraz proboszcza Bogumiła Grodeckiego, na miejscu drewnianego kościoła z 1692 r.U góry głównego ołtarza znajduje się wizerunek patrona parafii św. Marka. Niżej umieszczony jest obraz przedstawiający Przemienienie Pańskie pochodzący z XVIII w. Przed 1967 r. obrazy umieszczone były w innych miejscach. W głównym ołtarzu znajdował się obraz Trójcy Świętej, natomiast obraz Przemienienia Pańskiego znajdował się w bocznym ołtarzu. Przeniesienie tego obrazu ma swe uzasadnienie w kulcie jakim był otoczony od połowy XIX w. Panowała wówczas w całej Wielkopolsce epidemia cholery. Choroba ta szczególnie dosięgła mieszkańców pobliskiej wioski Ołobok, którzy wybrali się z pielgrzymką do Rososzycy i przed cudownym obrazem wybłagali ustąpienie zarazy. Od 1 lipca 2010 r. proboszczem parafii jest ks. kan. Paweł Guździoł.Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: