Biskup kaliski poświęcił nową polichromię w kościele pw. Niepokalanego Serca NMP i św. Mikołaja w Grabowie i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.
- Świątynia parafialna targana różnymi pożarami i zrządzeniami losu powstała zaledwie 15 lat po nadaniu praw miejskich, a konsekrowana była w 1741 r. Dzisiaj nową polichromię dzięki ofiarności parafian składamy jako wotum Matce Bożej na 600-lecie nadania praw miejskich naszemu miastu – mówił ks. kan. Ryszard Ryniec, proboszcz parafii pw. Niepokalanego Serca NMP i św. Mikołaja w Grabowie.
W homilii biskup kaliski podkreślał, że rodzice stanowią pierwszą szkołę przekazywania wiary.
Wskazywał na św. Jana Pawła II, który od dzieciństwa poprzez młodość był otwarty na działalność Ducha Świętego. – Po napisaniu encykliki poświęconej Duchowi Świętemu papież wyznał, że to było spłacenie długu wobec ojca, który niegdyś upomniał go, że mało modli się do Ducha Świętego – mówił celebrans.
Przekonywał, że Duch Święty pomaga człowiekowi w rozeznawaniu prawdy. - Tak jak zły pokarm zatruwa nasze ciało, tak kłamstwo jest trucizną dla naszego ducha. Pierwszym świadkiem prawdy jest Bóg, dlatego ten, który jest otwarty na Ducha Świętego jest blisko prawdy i jest napełniony mądrością, która jest pierwszym z darów Ducha Świętego. Dar mądrości i rozumu są ratunkiem dla naszego intelektu – powiedział kaznodzieja.
Zaznaczył, że człowiek zraniony grzechem pierworodnym jest zdolny do budowania przewrotnych, utopijnych, czasem pozornie bardzo interesujących idei. - Człowiek jest omylny i w tworzeniu teorii, czy recept na udane życie popełnia błędy. Jeżeli podąża się za błędną teorią tym łatwiej jest ulec złu – przestrzegał hierarcha.
Akcentował, że droga do Boga prowadzi przez człowieka. - Każda krzywda wyrządzona człowiekowi oddala nas od Boga. Im więcej pochylamy się nad człowiekiem słabym, chorym, starym, pogardzanym tym bliżej jesteśmy Pana Boga – stwierdził bp Janiak.
Podczas uroczystości biskup kaliski odznaczył Srebrnym Pierścieniem Św. Józefa osoby zaangażowane w troskę o świątynię. Takie pierścienie otrzymali: Józef Szmaj, Tadeusz Budkiewicz, Ryszard Marzęcki, Grabowska Firma Montażowa reprezentowana przez prezesa Jana Sitka.
Kościół parafialny pw. Niepokalanego Serca NMP i św. Mikołaja murowany w latach 1662-1684 został spalony w 1830 r. Obecny kształt o zatartych cechach barokowych, nadała odbudowa w 1870 r. Przy wejściu na plac kościoła ustawiony jest wysoki unikalny krzyż drewniany z 12 ludowymi rzeźbami Pawła Brylińskiego z 1858 r. Od 2003 r. proboszczem jest ks. kan. Ryszard Ryniec.
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: