Biskup kaliski wprowadził relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej, patronki Medycznego Studium Zawodowego. Placówka w Ostrowie Wielkopolskim była pierwszą szkołą medyczną w Polsce, która w 1976 r. przyjęła imię Hanny Chrzanowskiej. Jako pierwsza otrzymała też relikwie błogosławionej, bo dzień po beatyfikacji, czyli 29 kwietnia 2018 r.
W homilii biskup kaliski przybliżył wiernym sylwetkę bł. Hanny Chrzanowskiej, która całe życie poświęciła opiece nad chorymi.
Podkreślał, że błogosławiona była osobą bardzo gruntownie wykształconą, ale to jej nie przeszkadzało, żeby ofiarnie służyć każdemu, kto potrzebował pomocy. - Wrażliwość na ludzi słabych i chorych, na tych, którzy sobie nie radzą w życiu oznacza też bliskość wobec Pana Boga. Nie ma innej drogi okazywania miłości do Pana Boga jak tylko przez człowieka. Kto nie kocha ludzi, nie kocha Boga – stwierdził kaznodzieja.
Zaznaczył, że wszystkie trudne przeżycia nie pozwoliły jej utracić nadziei, a wręcz przeciwnie wpłynęły na pogłębienie wiary. – Hanna Chrzanowska pełniąc wiele znaczących funkcji w strukturach szkoły i innych instytucjach nie ukrywała swoich przekonań religijnych. Bardzo często odnosiła się do wartości chrześcijańskich i wlewała nadzieję dodając słowo „jeżeli Pan Bóg zechce”, a więc zachowywała hierarchię wartości – powiedział celebrans.
Dodał, że błogosławiona była obdarzona talentami i charyzmatem. - Potrafiła zgromadzić wokół siebie wielu wolontariuszy i współpracowników, aby szli do chorych. Z ich pomocą organizowała dla swoich podopiecznych rekolekcje wyjazdowe, które przywracały chorym radość i dodawały sił do niesienia codziennego krzyża – mówił hierarcha.
Wskazywał, że jej życie wewnętrzne w znacznej mierze formowane było według duchowości św. Benedykta. - Służąc całe życie chorym i cierpiącym coraz wyraźniej uświadamia sobie, że służy w nich samemu Chrystusowi – zaznaczył biskup kaliski.
Dziękował pielęgniarkom za pochylanie się nad chorym człowiekiem z wrażliwością. - Otrzymujecie dziś relikwie pięknej osobowości, która była przykładem jak służyć innym, żeby zbawić się. Niech bł. Hanna wspomaga swoją siłą i będzie przykładem radości, ale też spełnienia swojej misji – powiedział bp Janiak.
Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlili się: ks. prał. Zbigniew Cieślak, proboszcz parafii pw. NMP Królowej Polski w Ostrowie Wielkopolskim, ks. kan. Adam Kosmała, wieloletni kapelan szpitala ostrowskiego, nauczyciel religii w liceum medycznym, a obecnie kustosz Sanktuarium Matki Bożej w Kotłowie, ks. kan. Krzysztof Duchnowski, kapelan biskupa, Helena Matoga, wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym Hanny Chrzanowskiej, Krystyna Pęchalska, członek komisji historycznej w procesie beatyfikacyjnym, Leokadia Świderska, pierwszy dyrektor szkoły medycznej, Zdzisława Pifke i Krystyna Roszak, poprzedni dyrektorzy, Tomasz Kuczma, obecny dyrektor szkoły, Marek Przybył, przewodniczący Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Kaliszu, Izabela Rykowska, naczelna pielęgniarka w Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim, personel medyczny, pracownicy szkoły medycznej i ośrodków wsparcia dla osób niepełnosprawnych i seniorów oraz licznie zgromadzeni wierni.
Liceum Medyczne Pielęgniarstwa w Ostrowie Wielkopolskim powołano do istnienia 8 czerwca 1966 r. Rozwój szkoły i zmiany w strukturze medycznego szkolnictwa zawodowego powodowały konieczność zmian organizacyjnych i w 1977 r. utworzono Zespół Szkół Medycznych, a po wygaszeniu kształcenia pielęgniarek na poziomie liceum powołano Medyczne Studium Zawodowe.W wyniku reformy administracyjnej państwa w 1990 r. organem prowadzącym szkołę został Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Kolejnym krokiem było utworzenie z dniem 1 stycznia 2013 r. Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, w którego skład weszły: Medyczne Studium Zawodowe im. Hanny Chrzanowskiej oraz nowo utworzona Policealna Szkoła Służb Społecznych i Medycznych dla Dorosłych.
Bł. Hanna Chrzanowska (ur. 7 października 1902 r. w Warszawie, zm. 29 kwietnia 1973 r. w Krakowie, beatyfikowana 28 kwietnia 2018 r. w Krakowie) - polska pielęgniarka, działaczka charytatywna, pisarka, pedagog, instruktorka i prekursorka pielęgniarstwa rodzinnego, domowego i parafialnego, wiceprzewodnicząca oraz członek Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Zawodowych, naczelna redaktor czasopisma „Pielęgniarka Polska”, współorganizatorka Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: