Spotkanie gremium, któremu od czerwca br. przewodniczy bp Henryk Ciereszko, odbyło się w czwartek, 1 grudnia, w Sekretariacie Episkopatu Polski.
Jak mówi w rozmowie z KAI przewodniczący komitetu, bp Henryk Ciereszko, celem spotkania było przyjrzenie się projektom, które zostaną podjęte w rozpoczętej właśnie nowej kadencji. Zdaniem białostockiego biskupa pomocniczego, należy również zastanowić się nad propozycjami rozwiązań problemów, pojawiających się w kwestii dialogu międzyreligijnego.
Hierarcha wskazał, że aktualną i ważną kwestią jest prowadzenie dialogu międzyreligijnego z przebywającymi w Polsce czeczeńskimi uchodźcami, a także Tatarami. Na szczególną uwagę zasługuje też sprawa małżeństw mieszanych. – Chcemy w tych kwestiach nawiązać głębszą współpracę ze środowiskiem islamu – deklaruje bp Henryk Ciereszko.
Okazją do współpracy z religiami niechrześcijańskimi będą także konferencje, jakie chce organizować komitet. Wśród pierwszych zagadnień pojawi się sprawa małżeństw mieszanych oraz asymilacja wyznawców islamu.
Jak wskazuje bp Ciereszko, tematem czwartkowego spotkania było również przygotowanie programu obchodzonego 26 stycznia Dnia Islamu. Inspiracją do treści podjętych w ramach tegorocznego dnia będzie przesłanie Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego nawiązujące do symboliki islamskiego postu – Ramadanu. Biskup zapewnił, że szczegółowy program obchodów będzie znany na początku stycznia.
Było to pierwsze spotkanie komitetu z nowym przewodniczącym, którym podczas czerwcowych obrad Konferencji Episkopatu Polski mianowany został bp. Ciereszko. Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi działa przy Radzie Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego.
Dzień Islamu obchodzony jest od 1997 roku z inicjatywy Dzieła Odbudowy Miłości D.O.M. Modlitwy w intencji pokoju i współpracy z wyznawcami islamu odbywają się zawsze dzień po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
KAI
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: