Gdy na kartkach kalendarza pojawia się sierpień to znak, że uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha w Mikstacie (diecezja kaliska) są coraz bliżej. Właściwie duchowe przygotowania do wielkiego parafialnego święta rozpoczęły się w tym roku dość wcześnie, bo już 21 czerwca.
Dlaczego właśnie tego dnia? Środę 21 czerwca do odpustu dzieliło dokładnie dziewięć tygodni. Co tydzień mikstaccy parafianie gromadzili się na modlitwie różańcowej w kościele farnym, by prosić o dobre przygotowanie się i owocne przeżycie odpustowego czasu. Po modlitwie różańcowej odmawiana jest Litania do Świętego Rocha. Roch i jego rodzice bardzo kochali i czcili Matkę Bożą, stąd właśnie wybór modlitwy różańcowej. Na mikstackim obrazie św. Roch ma przewieszony u pasa różaniec.
Szybko mijały kolejne tygodnie i wielkimi krokami zbliżają się uroczystości odpustowe w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. To jedno z ważniejszych wydarzeń w życiu tej niewielkiej wspólnoty.
Więc czas rozpocząć bezpośrednie duchowe przygotowania. Rozpoczniemy je tak jak nasi przodkowie 7. sierpnia Nowenną do Świętego Rocha. Z sercami przepełnionymi wiarą, wdzięcznością także i my, współcześnie żyjący mikstaccy parafianie będziemy gromadzić się codziennie o godz. 18:30 w Sanktuarium na Mszy Świętej połączonej z Nowenną . Przed kilku laty zmieniła się nieco jej forma, ale dzięki temu, każdy ma możliwość napisania na karteczce swoich próśb i podziękowań. Tak jak w minionych latach wierni będą mieli okazję, by w tym szczególnym czasie przez orędownictwo św. Rocha podziękować Bogu za wszelkie otrzymane łaski, za opiekę nad naszą wspólnotą parafialną, rodzinami, za łaski, których tak wielu doświadcza osobiście. Mamy za co dziękować naszemu Patronowi, świadczą o tym licznie składane podziękowania, ale też chętnie przynosimy do niego nasze trudne sprawy. Podczas tych Mszy Świętych zawsze rozważania przygotowywali kapłani posługujący w naszej wspólnocie, w tym roku, w odkrywaniu głębi przesłania jakie niesie życie i posługa naszego Patrona pomoże nam ks. kan. Bogumił Kempa. Ponadto codziennie o godz. 8:00 w kościele pw. Trójcy Świętej sprawowana będzie Msza św. połączona z Nowenną do Świętego Rocha. Podczas tych Mszy św. słowa rozważania kierować będzie do wiernych ks. kan. Grzegorz Klapa.
Kolejna, ciekawa i dopiero pisząca swoją historię jest propozycja skierowana przez kustosza Sanktuarium ks. kan. Krzysztofa Ordziniaka do dzieci i młodzieży – to Szkoła Świętego Rocha. W tym roku odbędzie się jej VI edycja. Nasze uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt zostały wpisane w grudniu 2015 roku na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Podczas spotkań w „Rochowej Szkole” młodzi mają możliwość włączenie się w modlitwę nowennową, ale także poznawania postaci Świętego Patrona, zwyczajów odpustowych. To czas śpiewu, radosnej zabawy, ale także nauki i pracy. Ci, którzy uczestniczyli w poprzednich edycjach spotkań w „ Szkole Świętego Rocha” wiedzą, że atrakcji w niej nie brakowało. Więc warto zachęcić młodych ludzi, by te poprzedzające uroczystości odpustowe przedpołudnia zechcieli spędzić w tej niezwykłej wakacyjnej szkole. Od 2014 roku w ramach przygotowań duchowych do odpustu śpiewamy Godzinki o Świętym Rochu. Ich słowa napisane zostały w 1708 roku. Liczą sobie więc prawie tyle samo lat co obraz niebieskiego Patrona w w mikstackim sanktuarium. W piątek, 11 sierpnia o godz. 18:00 zostanie odprawiona droga krzyżowa. Treść rozważań poszczególnych stacji nawiązywać będzie do życia i posługi Świętego Rocha.
Odpust tuż, tuż… czas rozpocząć przygotowanie, te najważniejsze duchowe. Warto pochylić się po raz kolejny nad życiem naszego niebieskiego Patrona, włączyć w modlitewne wołanie:
„ Ponieważ Cię Bóg dał nam za Patrona,
Niechaj nas zawsze strzeże Twa obrona”
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: