Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka do Wilna - XXV – lecie pielgrzymowania, 90 – lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej.
Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka ma za sobą 25 – lat, przez kolejne lata w swojej opiece pielgrzymkę mieli: ks. kan. Jan Filewicz (1993-1999), ks. Andrzej Horaczy (2000-2004), ks. Wojciech Dąbrowski (2005-2012), ks. Łukasz Żuk (od 2013 - ). Pielgrzymka z roku na rok rozwijała się i nabierała swojego rytmu. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu od samego początku pierwszych pielgrzymów, którzy mimo spartańskich warunków głęboko przeżywali podążanie do Matki Bożej. W Ekumenicznej Pieszej Pielgrzymce do Wilna, każdego roku udział bierze kilkaset wiernych. Do wspólnego pielgrzymowania dołączają ludzie z różnych stron Polski, jak i zagranicy. Do kilkuset osobowej grupy dołączają pątnicy z Grodna. Razem w pątniczym szlaku podążamy w kierunku Ostrej Bramy.
Od samego początku pielgrzymka cieszy się ogromnym zainteresowaniem ludzi młodych, jak i starszych. I jest to dla nasz wielkim powodem do radości, że pomimo innego stylu życia, nieraz i wygody, i luksusu jest nas każdego roku więcej, że jest to pielgrzymka, która przeżywa rozkwit. Po drodze spotykamy się z wielką uprzejmością ludzi, którzy dzielą się swoim świadectwem wiary, chęcią wyjścia z pomocną dłonią drugiemu człowiekowi, a także razem z nami przeżywają swoje trudności. My jako pątnicy nie pozostajemy obojętni, zabieramy ze sobą do swojego plecaka wszystkie intencje.
Program duchowy rekolekcji w drodze jest bardzo bogaty. Każdy dzień rozpoczynamy wspólną Eucharystią, po której wyruszamy na całodniowy szlak. Głównym celem i założeniem naszego wspólnego pielgrzymowania są przeżycia religijne. Każdy dzień na pielgrzymce jest inny. Dokładamy wszelkich starań o to, by każdy pątnik przeżył swoje osobiste rekolekcje w drodze. Staramy się aby był to czas modlitewny, wypełniony refleksją i skupieniem, ale również spotkanie z drugim człowiekiem.
W tym roku będziemy przeżywali Jubileusz pielgrzymowania, a zarazem 90 - lecie koronacji obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej. Te dwa wydarzenia wpisują się w tegoroczną pielgrzymkę. Motto, które będzie nam towarzyszyć to: „Będziesz miłował”. W dzisiejszym świecie coraz więcej trzeba mówić o miłości do Boga, siebie samego oraz drugiego człowieka. Te kwestie pomoże nam zrozumieć ks. Krzysztof Kralka SAC, który w tym roku przygotowuje konferencje na każdy dzień.
Trasa pątniczego trudu wiedzie przez trzy państwa: Polskę, Białoruś i Litwę. Pielgrzymka każdego roku rozpoczyna się 16 sierpnia, uroczysta Mszą św. w białostockiej katedrze o godz. 5:30. Następnie pielgrzymi wyruszają w drogę, by w ciągu 9 dni przejść 300 kilometrów. Do Wilna docierają 24 sierpnia około godz. 15:00. Po powitaniu odbywa się Msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Wilnie. Zakończenie pielgrzymki ma miejsce następnego dnia 25 sierpnia Mszą św., która sprawowana jest w katedrze wileńskiej.
W tym roku będziemy przeżywali Jubileusz XXV - lecie wspólnego pielgrzymowania. 25 lat można powiedzieć wiele i nie wiele. Ale jedno jest pewne, pielgrzymka ma za sobą już pewną historię. Powstawała w trudnych czasach. Jej początki nie były proste, wielu ludzi poświęcało swój czas i starania, o to, abyśmy mogli teraz pielgrzymować przez tak piękną trasę. My jako pielgrzymi chcemy to w jakiś sposób zrekompensować. Dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich pielgrzymów, którzy byli choć jeden raz na Pielgrzymce na wspólny apel dziękczynny, który odbędzie się dnia 17.08. w Kuźnicy Białostockiej około godz. 18:30.
Polecając się modlitwie życzę wszystkim czytelnikom podjęcia odważnej decyzji. A na pewno wrócisz ubogacony w przeżycia duchowe, jak i w doświadczenie: co to znaczy być dla drugiego człowieka.
Zapisy na pielgrzymkę będą trwały od 17 lipca do 4 sierpnia. Zapisać się można osobiście w Biurze Pielgrzyma przy parafii Ducha Świętego w Białymstoku (ul. Sybiraków 2, 15-204 Białystok), bądź wypełniając potrzebne formularze na naszej stronie. Więcej szczegółów na stronie internetowej: www.wilenska.bialystok.pl lub pod numerem telefonu: 579-553-753
Matko Miłosierdzia – módl się za nami.
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: