Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-23 18:23
Justyna Kapłańska / Radio Watykańskie

Biskupi Gwatemali u Papieża: zbieramy owoce krwi męczenników

O Kościele, który jeszcze do niedawna za wierność Chrystusowi płacił krwią męczenników, a dziś buduje na niej swą przyszłość, mówili Franciszkowi biskupi Gwatemali.

Autor/źródło: DG, Dominik Górnicki, licencja: CC BY

Papież rozmawiał z nimi w ramach odbywanej przez episkopat tego środkowoamerykańskiego kraju wizyty ad limina Apostolorum. Biskupi mówili także o ogromnych wyzwaniach stojących przed tamtejszym Kościołem. „Najważniejsze z nich to dynamiczny rozwój sekt pentakostalnych, ataki silnego lobby wymierzone w życie, rodzinę i Kościół oraz rosnąca migracja” – mówi przewodniczący gwatemalskiego episkopatu bp Gonzalo De Villa y Vásquez.

„Jesteśmy Kościołem o niedawnej przeszłości męczeństwa. Zaledwie 30-35 lat temu przez nasz kraj przeszła ogromna fala prześladowań, które wpisały się kontekst trwającego wówczas konfliktu wewnętrznego. 23 września zostanie ogłoszonym błogosławionym pierwszy męczennik z tych czasów. Wcześniej doświadczyliśmy też prześladowań ze strony liberalnych reżimów, które na początku XX wieku wygnały z naszego kraju księży i zakonników – mówi Radiu Watykańskiemu bp Gonzalo De Villa y Vásquez. – W ostatnich latach Kościół w Gwatemali otrzymał wiele błogosławieństwa. Znacząco wzrosła liczba powołań, nigdy w naszej historii nie mieliśmy tak wielu seminarzystów i kapłanów. Prawdą jest jednak także to, że jesteśmy świadkami odchodzenia wiernych do sekt, co stanowi jeden z poważnych problemów gwatemalskiego Kościoła”.

Bp De Villa wskazuje na bardzo mocne działania światowych organizacji na rzecz zalegalizowania w tym kraju aborcji i związków homoseksualnych oraz promocji gender. „Za tym lobby stoją ogromne pieniądze oraz różne agendy oenzetowskie, które chcą temu małemu i biednemu krajowi narzucić swoją ideologię” – podkreśla przewodniczący episkopatu Gwatemali. Wskazuje zarazem na dramat, jaki w postaci rozbicia rodzin pociąga za sobą rosnąca migracja. Z drugiej jednak strony, jak przypomina, pieniądze uchodźców przynoszą Gwatemali siedmiokrotnie większy dochód niż eksport kawy.

bz/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-23 15:14:49
miniaturka

Tarnów: coraz więcej osób modli się za Synod

Coraz więcej osób modli się za V Synod Diecezji Tarnowskiej. Jeszcze przed wakacjami w każdej parafii będzie celebrowana jedna „niedziela synodalna” z homilią na temat synodu i intensywną modlitwą o dobre jego przygotowanie.
2017-05-23 16:00:19
miniaturka

Papież: Kościół bez podejmowania ryzyka jest niewiarygodny

„Kościół bez męczenników, który nie podejmuje ryzyka, który nie głosi Chrystusa i nie wyrzuca złych duchów, bożków, takich jak pieniądz, jest niewiarygodny, nie jest Kościołem Jezusowym” – mówił Papież na porannej Mszy w Domu św. Marty.
2017-05-23 16:10:08
miniaturka

Niemcy: w Wittenberdze otwarto światową wystawę poświęconą Reformacji

Uroczystym nabożeństwem na rynku w „mieście Lutra” Wittenberdze otwarto Światową Wystawę Reformacji, która ukazuje owoce wyrosłe z niej w innych regionach świata, także w kulturze i w społeczeństwie świeckim.
2017-05-23 18:29:20
miniaturka

Papież po zamachu w Manchester: barbarzyństwo, bezsensowna przemoc

Papież zapewnia o swej modlitwie i solidarności z wszystkim, których dosięgła ta bezsensowna przemoc.
2017-05-23 21:41:19
miniaturka

Mikstaczanie modlą się o urodzaje i Boże błogosławieństwo dla pracujących

"Od powietrza, głodu, ognia i wojny, Wybaw nas Panie" wołają do Boga od pokoleń wierni
2017-05-23 23:02:31
miniaturka

Twórcy zwiedzili Kaliski Gród Piastów na Zawodziu

Członkowie Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Diecezji Kaliskiej w ramach cyklicznych spotkań zwiedzili dziś Kaliski Gród Piastów na Zawodziu. Twórcy wspólnie z bp. Łukaszem Buzunem odprawili nabożeństwo majowe przy Krzyżu Piastowskim.