W uroczystość Wszystkich Świętych księża przypominali wiernym o radosnym wydźwięku uroczystość, gdyż wspominamy ludzi, którzy wypełnili już wolę Pana Boga na ziemi, a Kościół podaje ich jako przykład do naśladowania. W wielu kościołach już w wigilię dzisiejszej uroczystości organizowano procesje i pochody świętych. Między innymi w Gliwicach, Bytomiu, Lublińcu wierni zgromadzili się w poniedziałkowy wieczór, żeby uczestniczyć w uroczystych nieszporach, a następnie w procesjach w czasie których były niesione relikwie świętych, przeszli do innych kościołów. W Gliwicach procesja przeszła z katedry do kościoła Wszystkich Świętych, w Bytomiu nabożeństwo rozpoczęło się w kościele Mariackim przy rynku i zakończył w kościele Trójcy Świętej.
Kiedy coraz więcej ludzi daje się wciągnąć w obchody Halloween, nabożeństwa w których wspomina się świętych, stają się okazją do przypomnienia prawdziwej wartości chrześcijańskiego życia oraz szacunku do tajemnicy śmierci człowieka.
W uroczystość Wszystkich Świętych w wielu parafiach po uroczystych nieszporach ruszyły natomiast procesje na cmentarze, gdzie modlono się za zmarłych. W Gliwicach centralnym uroczystościom przewodniczył biskup tej diecezji Jan Kopiec. Procesja na cmentarz centralny wyruszyła z kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Na cmentarzu obrzędy rozpoczęły się nabożeństwem Słowa Bożego, w czasie którego biskup mówił min., że po dziś dzień wszelkie religie czy nawet ideologie, które dalekie są nadprzyrodzonych wyobrażeń o życiu, głoszą, że śmierć jest nie do przezwyciężenia.
„Światu trudno jest dziś uwierzyć – mówił dalej - że poza granicą śmierci może być inne życie i dalszy ciąg tego, co Pan dla nas przewidział. A to nie jest jedynie materiał na sprzedaż, słowo taniej pociechy.” Biskup Kopiec zwrócił także uwagę na to, że zgromadzenie na modlitwie w takim miejscu jak cmentarz ma uzmysłowić ludziom, że musimy się uwolnić od błędnego myślenia o tym, że człowiek musi sobie poradzić sam na drogach swojego życia. „Wspólne dążenie przez życie ma nam dać poczucie bezpieczeństwa i przekonanie, że śmierć wyrywa nas z tych lęków.”
2 listopada, kiedy Kościół wspomina wszystkich wiernych zmarłych rozpocznie się szczególny czas modlitwy za zmarłych. W wielu parafiach, w kościołach lub na cmentarzach, rozpoczną się nabożeństwa za zmarłych z tradycyjnymi wypominkami.
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: