Pomoc chorym i niepełnosprawnym to Ewangelia przełożona na konkret życia, podstawowe znamię chrześcijaństwa – podkreślił bp Piotr Greger, który 11 lutego, w Światowy Dzień Chorego, przewodniczył Mszom św. w kaplicach szpitala powiatowego w Oświęcimiu i Beskidzkiego Centrum Onkologii w Bielsku-Białej. Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej spotkał się z pacjentami i podziękował wszystkim, którzy z wielkim oddaniem opiekują się chorymi.
Podczas modlitwy wiernych modlono się m.in. o powrót do zdrowia premier Beaty Szydło, która ucierpiała w piątkowym wypadku samochodowym na ulicach Oświęcimia i krótko po zdarzeniu przebywała w miejscowym szpitalu, gdzie przeszła pierwsze rutynowe badania.
W szpitalnej kaplicy oświęcimskiego szpitala biskup przypomniał, o obchodzonym po raz 25. Światowym Dniu Chorego.
„Światowy Dzień Chorego pomaga nam na nowo dostrzec w naszym otoczeniu osoby, które cierpią czy przeżywają jakieś bolesne, ludzkie ograniczenia; zauważamy także tych, którzy poświęcają swoje siły oraz kompetencje zawodowe na rzecz służby chorym i niepełnosprawnym: lekarzy, personel pielęgniarski i całe grono anonimowych osób, które poruszone ewangelicznym duchem miłości bliźniego troszczą się i pielęgnują chorych” – stwierdził biskup i podkreślił, że takie zachowanie to „Ewangelia przełożona na konkret życia, to model postępowania będący podstawowym znamieniem chrześcijaństwa”.
„Od ponad dwóch tysięcy lat chrześcijaństwo uczy nas takiego sposobu życia w twardej rzeczywistości świata. Od ponad dwudziestu wieków chrześcijaństwo bywa wypaczane i błędnie rozumiane nie tylko przez tych, którzy niewiele potrafią o nim powiedzieć, ale nawet przez sporą część ludzi wierzących” – dodał, dziękując wszystkim, którzy – zwłaszcza na terenie diecezji – z wielkim oddaniem opiekują się chorymi”.
Na koniec zaapelował o modlitwę, „aby nigdzie nie zabrakło rąk gotowych przyjść z pomocą ludziom doświadczającym krzyża bólu, choroby i cierpienia”.
Zarówno w Oświęcimiu jak i w Bielsku-Białej biskup podziękował wszystkim kapelanom szpitalnym – diecezjalnym i zakonnym. Biskup błogosławił pacjentów w kilku szpitalnych salach. Odwiedził m.in. najmłodszych. Błogosławił dzieci i rozmawiał z nimi, zapewnił też towarzyszących im rodziców o modlitwie i wsparciu duchowym.
W obu Mszach św. udział wzięli pracownicy szpitala i Beskidzkiego Centrum Onkologii. Modlili się także pacjenci, których stan zdrowia pozwalał na uczestniczenie w liturgii.
Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 r. – w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 13. rocznicę zamachu na jego życie na Placu św. Piotra w Rzymie. Święto przypada 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, miejsca słynącego z licznych uzdrowień.
rk/Oświęcim, Bielsko-Biała
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: